phpMyAdmin 5.0.0-rc1 - en to da translation catalogue (3126 entries)

en: "%s" requires %s extension
da: "%s" er afhængig af udvidelsen %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
da: "DROP DATABASE" erklæringer kan ikke bruges.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
da: "PRIMARY" <b>skal</b> være navnet på og <b>kun på</b> en primær nøgle!

en: % Time
da: % tid

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
da: %% MyISAM-nøglebuffer som bruges: %s%%. Denne værdi bør være over 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
da[0]: %1$d databaser er blevet droppet korrekt.
da[1]: %1$d databaser er blevet droppet korrekt.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
da[0]: %1$d række påvirket.
da[1]: %1$d rækker påvirket.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
da[0]: %1$d række slettet.
da[1]: %1$d rækker slettet.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
da[0]: %1$d række sat ind.
da[1]: %1$d rækker sat ind.

en: %1$d total, %2$d in query
da: %1$d i alt, %2$d i forespørgsel

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
da: %1$s (nær <code>%2$s</code>)

en: %1$s from %2$s branch
da: %1$s fra grenen %2$s

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
da[0]: %1$s sammenfald i <strong>%2$s</strong>
da[1]: %1$s sammenfald i <strong>%2$s</strong>

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
da: %1$sBzip2 komprimering og dekomprimering%2$s kræver funktioner (%3$s) som ikke er tilgængelige på dette system.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
da: %1$sGZip komprimering og dekomprimering%2$s kræver funktioner (%3$s) som ikke er tilgængelige på dette system.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
da: %1$sLogin cookie gyldighed%2$s større end %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s kan forårsage tilfældig afslutning af session (session.gc_maxlifetime er i øjeblikket %5$d).

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
da: %d. %m %Y kl. %H:%M:%S

en: %d errors were found during analysis.
da: Der blev fundet %d fejl under analysen.

en: %d is not valid row number.
da: %d er ikke et gyldigt rækkenummer.

en: %d object(s) created.
da: %d objekt(er) oprettet.

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
da[0]: %d række påvirket af den sidste SQL-sætning inde i proceduren.
da[1]: %d række(r) påvirket af den sidste SQL-sætning inde i proceduren.

en: %d table(s)
da: %d tabel(ler)

en: %d total
da: %d i alt

en: %s argument(s) passed
da: %s argument(er) sendt

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
da: %s dage, %s timer, %s minutter og %s sekunder

en: %s has been disabled for this MySQL server.
da: %s er slået fra på denne MySQL-server.

en: %s is available on this MySQL server.
da: %s er tilgængelig på denne MySQL-server.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
da: %s er standard datalageret på denne MySQL-server.

en: %s of %s
da: %s af %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
da: %s forespørgsler udført %s gange på %s sekunder.

en: %s result found | %s results found
da[0]: Fandt %s resultat
da[1]: Fandt %s resultater

en: %s table | %s tables
da[0]: %s tabel
da[1]: %s tabeller

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
da: %s tråd(e) tog længere end %s sekunder for at starte. Det burde være 0

en: %s value
da: %s værdi

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
da: %s%% af alle klienter er aborteret. Denne værdi bør være under 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
da: %s%% af alle forbindelser er aborteret. Denne værdi bør være under 1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
da: %s%% af alle sorteringer bruger midlertidige tabeller. Denne værdi bør være mindre end 10%%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
da: %s%% af alle midlertidige tabeller skrives til disk. Denne værdi bør være under 25%%

en: %s/sec.
da: %s/sek.

en: %sCreate%s a database named 'phpmyadmin' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
da: %sOpret%s en database med navnet 'phpmyadmin' og opret phpMyAdmin konfigurationslager der.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
da: %sOpret%s manglende tabeller for phpMyAdmin-konfigurationslager.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
da: %sOpret%s phpMyAdmin-konfigurationslageret i den aktuelle database.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
da: %sLogin cookie validity%s bør højst sættes til 1800 sekunder (30 minutter). Værdier større end 1800 kan udgøre en sikkerhedsrisiko som fx overtagelse af identitet.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
da: %sZip komprimering%s kræver funktioner (%s) som ikke er tilgængelige på dette system.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
da: %sZip dekomprimering%s kræver funktioner (%s) som ikke er tilgængelige på dette system.

en: '%1$s' depends on:
da: "%1$s" afhænger af:

en: '%s' database does not exist.
da: '%s' database eksisterer ikke.

en: 'percona' found in version_comment
da: 'percona' fundet i version_comment

en: 'source' found in version_comment
da: 'source' fundet i version_comment

en: (See below for the actual view)
da: (Se nedenfor for det aktuelle view)

en: (continued)
da: (fortsættes)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
da: (mindre effektiv da indeks skal oprettes under oprettelse af tabel)

en: (singly)
da: (enkeltvis)

en: + Add a new primary key column
da: + Tilføj en ny primær nøgle-kolonne

en: + Add column
da: + Tilføj kolonne

en: + Add constraint
da: + Tilføj begrænsning

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
da: + Vis mig de mulige, delvise afhængigheder baseret på data i tabellen

en: ,
da: .

en: , @DATABASE@ will become the database name
da: , @DATABASE@ vil blive databasenavnet

en: , @TABLE@ will become the table name
da: , @TABLE@ vil blive tabelnavnet

en: , latest stable version:
da: , seneste stabile version:

en: - none -
da: - ingen -

en: -- None --
da: -- Ingen --

en: .
da: ,

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
da: <code>INSERT DELAYED</code> forespørgsler

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
da: <code>INSERT IGNORE</code> forspørgsler

en: @SERVER@ will become the server name
da: @SERVER@ vil blive servernavnet

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
da: Et heltal på 1 byte, signeret interval er -128 til 127, usigneret interval er 0 til 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
da: Et heltal på 2 byte, signeret interval er -32.768 til 32.767, usigneret interval er 0 til 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
da: Et heltal på 3 byte, signeret interval er -8.388.608 til 8.388.607, usigneret interval er 0 til 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
da: Et heltal på 4 byte, signeret interval er -2.147.483.648 til 2.147.483.647, usigneret interval er 0 til 4.294.967.295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
da: En BLOB-kolonne med en maksimal længde på 16.777.215 (2^24 - 1) byte, lagret med et præfiks på tre byte som indikerer længden af værdien

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
da: En BLOB-kolonne med en maksimal længde på 255 (2^8 - 1) byte, lagret med et præfiks på én byte som indikerer længden af værdien

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
da: En BLOB-kolonne med en maksimal længde på 4.294.967.295 (2^32 - 1) byte, lagret med et præfiks på fire byte som indikerer længden af værdien

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
da: En BLOB-kolonne med en maksimal længde på 65.535 (2^16 - 1) byte, lagret med et præfiks på to byte som indikerer længden af værdien

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
da: En TEXT-kolonne med en maksimal længde på 16.777.215 (2^24 - 1) tegn, lagret med et præfiks på tre bytes, der indikerer længden af værdien i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
da: En TEXT-kolonne med en maksimal længde på 255 (2^8 - 1) tegn, lagret med et præfiks på én byte, der indikerer længden af værdien i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
da: En TEXT-kolonne med en maksimal længde på 4.294.967.295 (2^32 - 1) tegn, lagret med et præfiks på fire bytes, der indikerer længden af værdien i bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
da: En TEXT-kolonne med en maksimal længde på 65.535 (2^16 - 1) tegn, lagret med et præfiks på to bytes, der indikerer længden af værdien i bytes

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
da: Et bit-felttype (M), der lagrer M bits per værdi (standard er 1, maksimum er 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
da: En samling af kurver med lineære interpoleringer mellem punkterne

en: A collection of geometry objects of any type
da: En samling af geometriske objekter af enhver type

en: A collection of points
da: En samling af punkter

en: A collection of polygons
da: En samling af polygoner

en: A curve with linear interpolation between points
da: En kurve med lineær interpolering mellem punkterne

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
da: En kombination af dato og tid, understøttet interval er %1$s til %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
da: En dato, understøttet interval er %1$s til %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
da: Et dobbeltpræcisions, flydende decimaltal. Tilladte værdier er -1.7976931348623157E+308 til -2.2250738585072014E-308, 0, samt 2.2250738585072014E-308 til 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
da: Der vil blive brugt en valgboks, hvis færre elementer er til stede.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
da: Der opstod en alvorlig JavaScript-fejl. Vil du at indsende en fejlrapport?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
da: En streng med fast længde (0-255, standard er 1), der altid har mellemrum til højre i den angivet længde når den lagres

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
da: Et fast decimaltal (M, D) - det maksimale antal af tal (M) er 65 (standard 10), det maksimale antal decimaler (D) er 30 (standard 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
da: En nyere version af phpMyAdmin er tilgængelig og du bør overveje at opgradere. Den nyeste version er %s, udgivet den %s.

en: A point in 2-dimensional space
da: Et punkt i et 2-dimensionelt rum

en: A polygon
da: En polygon

en: A primary key has been added on %s.
da: En primær nøgle er blevet tilføjet til %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
da: En enkelt værdi udvalgt fra et sæt på op til 64 medlemmer

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
da: Et lille, flydende decimaltal. Tilladte værdier er -3.402823466E+38 til -1.175494351E-38, 0, samt 1.175494351E-38 til 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
da: En speciel MySQL bruger med begrænsede tilladelser. Mere information på  [doc@linked-tables]dokumentation[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
da: Et synonym for TINYINT(1), en værdi på nul anses som falsk, værdier som ikke er nul anses som sande

en: A time, range is %1$s to %2$s
da: Et tidspunkt, interval er %1$s til %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
da: Et tidsstempel, intervallet er 1970-01-01 00:00:01 UTC til 2038-01-09 03:14:07 UTC, lagret som antallet af sekunder siden epoken (1970-01-01 00:00:00 UTC)

en: A type that can store a geometry of any type
da: En type som kan lagre en hvilken som helst type geometri

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
da: En brugerkonto, der tillader enhver bruger fra localhost at oprette forbindelse, er til stede. Dette vil forhindre andre brugere i at oprette forbindelse, hvis værtsdelen af deres konto tillader forbindelse fra enhver (%) vært.

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
da: En brugervenlig beskrivelse af serveren. Lad stå tom for at vise værtstnavnet i stedet.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
da: En streng med variabel længde (%s). Den effektive, maksimale længde er subjektet for din maksimale rækkestørrelse

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
da: Et år med formater på fire cifre (4, standard) eller to cifre (2), hvor tilladte værdier er 70 (1970) til 69 (2069) eller 1901 til 2155 og 0000

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
da: Brug ikke AUTO_INCREMENT for slettede tabeller

en: AUTO_INCREMENT for table
da: Tilføj AUTO_INCREMENT i tabel

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
da: Frekvensen af aborterede klienter er %s. Denne værdi bør være mindre end 1 per time

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
da: Frekvensen af aborterede forbindelser er %s. Denne værdi bør være mindre end 1 per time

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
da: Omtrent %MIN min. %SEC sek. resterer.

en: About %SEC sec. remaining.
da: Omtrent %SEC sek. resterer.

en: Access denied!
da: Adgang nægtet!

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate now
da: Aktivér nu

en: Activate tracking for %s
da: Aktivér sporing af %s

en: Active options
da: Aktive indstillinger

en: Add
da: Tilføj

en: Add %d value(s)
da: Tilføj %d værdi(er)

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add %s column(s)
da: Tilføj %s kolonne(r)

en: Add %s column(s) to index
da: Tilføj %s kolonne(r) til indeks

en: Add %s statement
da: Tilføj %s forespørgsel

en: Add AUTO INCREMENT value
da: Tilføj AUTO INCREMENT værdi

en: Add AUTO_INCREMENT value
da: Tilføj AUTO_INCREMENT værdi

en: Add DROP DATABASE
da: Tilføj DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
da: Tilføj DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
da: Tilføj DROP VIEW

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
da: Tilføj IF NOT EXISTS (mindre effektivt, da indeks vil blive genereret under oprettelsen af tabellen)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
da: Tilføj ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Add a linestring
da: Tilføj en linjestreng

en: Add a new server
da: Tilføj ny server

en: Add a point
da: Tilføj et punkt

en: Add a polygon
da: Tilføj polygon

en: Add a primary key on existing column(s)
da: Tilføj en primær nøgle til eksisterende kolonne(r)

en: Add an inner ring
da: Tilføj en indre ring

en: Add an option for column "%s".
da: Tilføj mulighed for kolonnen "%s".

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add chart
da: Tilføj diagram

en: Add chart to grid
da: Snap diagram til gitter

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add columns to central list
da: Tilføj kolnner til centerliste

en: Add constraints
da: Tilføj begrænsninger

en: Add event
da: Tilføj hændelse

en: Add geometry
da: Tilføj geometri

en: Add index
da: Tilføj indeks

en: Add new column
da: Tilføj ny kolonne

en: Add parameter
da: Tilføj parameter

en: Add prefix
da: Tilføj præfiks

en: Add prefix to table
da: Tilføj præfiks til tabel

en: Add primary key
da: Tilføj primær nøgle

en: Add privileges on the following database(s):
da: Tilføj privilegier på følgende database(r):

en: Add privileges on the following routine:
da: Tilføj privileger på følgende rutine:

en: Add privileges on the following table:
da: Tilføj privileges på følgende tabel:

en: Add routine
da: Tilføj rutine

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
da: Tilføj søgekriterier (kroppen af "where" sætningen):

en: Add slave replication user
da: Tilføj slave replikationsbruger

en: Add statements:
da: Tilføj forespørgsler:

en: Add table prefix
da: Tilføj tabelpræfiks

en: Add tables from other databases
da: Tilføj tabeller fra andre databaser

en: Add this series
da: Tilføj denne serie

en: Add to Favorites
da: Tilføj til Favoritter

en: Add to central columns
da: Tilføj kolonner

en: Add trigger
da: Tilføj trigger

en: Add user account
da: Tilføj bruger

en: Add user group
da: Tilføj brugergruppe

en: Add/Delete columns
da: Tilføj/Slet kolonner

en: Add/Delete criteria rows
da: Tilføj/Slet kriterie-række

en: Adding primary key
da: Tilføj primær nøgle

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
da: Ekstra kommentarer i headeren (\n deler linjer):

en: Additional search criteria
da: Ekstra søgekriterium

en: Adjust privileges
da: Ret privilegier

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
da: Avanceret serverkonfiguration. Lad være med at ændre disse indstillinger med mindre du ved, hvad de betyder.

en: Advisor
da: Rådgiver

en: Advisor system
da: Rådgivningssystem

en: Affected rows:
da: Berørte rækker:

en: Aggregate
da: Sammenstil

[ctx: Alias]
en: Column
da: Kolonne

[ctx: Alias]
en: Table
da: Tabel

en: All
da: Alle

en: All status variables
da: Alle statusvariabler

en: Allow for searching inside the entire database.
da: Tillad søgning i hele databasen.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
da: Tillad afbrydelse af import hvis script opdager at timeout-tiden snart udløber. Dette kan være godt ved store import-filer, men kan afbryde transaktioner.

en: Allow login to any MySQL server
da: Tillad log ind til en hvilken som helst MySQL-server

en: Allow logins without a password
da: Tillad login uden adgangskode

en: Allow root login
da: Tillad root login

en: Allow third party framing
da: Tillad rammeværk fra tredjepart

en: Allow to display all the rows
da: Tillad visning af alle rækker

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
da: Tillad visning af database og databasestatistikker (eks. diskforbrug).

en: Allow users to customize this value
da: Tillad brugerdefinerede indstillinger for værdien

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
da: Tillader oprettelse af brugere og privilegier uden at genindlæse privilegie-tabellerne.

en: Allows altering and dropping stored routines.
da: Tillader ændring og sletning af gemte rutiner.

en: Allows altering and dropping this routine.
da: Tillader ændring og sletning af denne rutine.

en: Allows altering the structure of existing tables.
da: Tillader ændring af strukturen på eksisterende tabeller.

en: Allows changing data.
da: Tillader ændring af data.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
da: Tillader forbindelse, selv hvis maksimalt antal forbindelser er nået; nødvendigt for de fleste administrative operationer som indstilling af globale variable eller for at dræbe andre brugeres tråde.

en: Allows creating and dropping indexes.
da: Tillader at skabe og droppe indeks.

en: Allows creating and dropping triggers.
da: Tillader oprettelse og sletning af triggers.

en: Allows creating new databases and tables.
da: Tillader oprettelse af nye databaser og tabeller.

en: Allows creating new tables.
da: Tillader oprettelse af nye tabeller.

en: Allows creating new views.
da: Tillader oprettelse af nye views.

en: Allows creating stored routines.
da: Tillader oprettelse af gemte rutiner.

en: Allows creating temporary tables.
da: Tillader oprettelse af midlertidige tabeller.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
da: Tillader oprettelse, sletning og omdøbning af brugerkonti.

en: Allows deleting data.
da: Tillader sletning af data.

en: Allows dropping databases and tables.
da: Tillader at droppe databaser og tabeller.

en: Allows dropping tables.
da: Tillader at droppe tabeller.

en: Allows executing stored routines.
da: Tillader udførelse af gemte rutiner.

en: Allows executing this routine.
da: Tillader udførelse af denne rutine.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
da: Tillader import af data fra og eksport af data til filer.

en: Allows inserting and replacing data.
da: Tillader indsættelse og erstatning af data.

en: Allows locking tables for the current thread.
da: Tillader låsning af tabeller for nuværende tråd.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
da: Tillader udførelse af SHOW CREATE VIEW forespørgsler.

en: Allows reading data.
da: Tillader læsning af data.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
da: Tillader genindlæsning af serverindstillinger og tømning af caches.

en: Allows shutting down the server.
da: Tillader nedlukning af serveren.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
da: Giver brugeren rettigheder til at spørge hvor slaves / masters er.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
da: Tillader at oprette hændelser til hændelsesskeduleren.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
da: Tillader brugeren at give til eller fjerne fra andre brugere privilegier, som brugeren råder over på denne rutine.

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
da: Tillader brugeren at give til eller fjerne fra andre brugere privilegier, som brugeren råder over selv.

en: Allows viewing processes of all users.
da: Tillader at se processer for alle brugere.

en: Alter table order by
da: Arranger tabelrækkefølge efter

en: Always expand query messages
da: Udvid altid forespørgselsbeskeder

en: Always send error reports
da: Send altid fejlrapporter

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
da: Et heltal på 8 byte, signeret interval er -9.223.372.036.854.755.808 til 9.223.372.036.854.755.807, usigneret interval er 0 til 18.446.744.073.709.55.615

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
da: Der findes allerede en konto med samme brugernavn, men muligvis med et andet værtsnavn.

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
da: Et alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
da: En alternativ vært til lageropbevaring af konfiguration; Tom for at benytte den vært som allerede er defineret.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
da: En alternativ port til at skabe forbindelse til værten, der varetager lageropbevaringen af konfiguration; lad stå tom for at benytte standardporten, eller den allerede angivne port, hvis kontrolværten er lig værten.

en: An entry with this name already exists.
da: Der findes allerede et element med dette navn.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
da: En optælling, udvalgt fra listen med op til 65.535 værdier eller den særlige ''-fejlværdi

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
da: Der er opdaget en fejl, og der er automatisk blevet sendt en fejlrapport, baseret på dine indstillinger.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
da: Der er opdaget en fejl, og der er oprettet en fejlrapport, men den kunne ikke afsendes.

en: An error has occurred while loading the navigation display
da: Der opstod en fejl under indlæsning af navigationsvisningen

en: An index has been added on %s.
da: Der er tilføjet et indeks til %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
da: En intern relation er ikke nødvendig, når en tilsvarende FOREIGN KEY relation findes.

en: Analyse query
da: Analyser forespørgsel

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
da: Analyserer & indlæser logs. Dette kan vare nogen tid.

en: Analysing logs
da: Analyserer logge

en: Analyze
da: Analyser

en: Analyze Explain at %s
da: Forklaring af analyse ved %s

en: Analyze table
da: Analyser tabel

en: Analyzing…
da: Analyserer…

en: And:
da: Og:

en: Angular links
da: Angulære links

en: Any
da: Enhver

en: Any host
da: Enhver vært

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Appearance settings
da: Indstillinger for udseende

en: Append unit to data values
da: Tilføj enhed til dataværdier

en: Apply
da: Anvend

en: Apply a divisor
da: Anvend divisor

en: Apr
da: apr

en: April
da: april

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
da: Er du sikker på du ønsker at ændre sorteringsrækkefølgen og konvertere dataene?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
da: Er du sikker på du ønsker at ændre sorteringsrækkefølgen og konvertere dataene?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: As defined:
da: Som defineret:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
da: I henhold til dine indstillinger, så indsendes de i øjeblikket - udvis venligst tålmodighed.

en: Ascending
da: Stigende

en: Ask before sending error reports
da: Spørg før der sendes fejlrapporter

en: Attribute
da: Attribut

en: Attributes
da: Attributter

en: Aug
da: aug

en: August
da: august

en: Authentication
da: Autentifikation

en: Authentication Application (2FA)
da: Autentificeringsprogram (2FA)

en: Authentication Plugin
da: Autentifikations plug-in

en: Authentication code:
da: Autentificeringkode:

en: Authentication method to use.
da: Metode for autentifikation.

en: Authentication settings.
da: Indstillinger for autentifikation.

en: Authentication type
da: Autentifikationstype

en: Author
da: Forfatter

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
da: Autofyld tabel- og kolonnenavne i SQL forespørgsler.

en: Autoextend increment
da: Autoextend forøgelse

en: Automatic recovery mode
da: Automatisk genopretnings-modus

en: Automatically create versions
da: Opret versioner automatisk

en: Automatically send report next time
da: Send automatisk rapport næste gang

en: Available browser display transformations
da: Tilgængelige transformationer for browservisning

en: Available input transformations
da: Tilgængelige input-transformationer

en: Available memory on this host: %s
da: Tilgængelig hukommelse på denne maskine: %s

en: Average load
da: Gennemsnitlig belastning

en: Back
da: Tilbage

en: Bad parameters!
da: Forkerte parametre!

en: Bad type!
da: Forkert type!

en: Basic settings
da: Grundlæggende indstillinger

en: Bigger textarea for LONGTEXT
da: Større tekstboks for LONGTEXT

en: Binary
da: Binært

en: Binary - do not edit
da: Binært - må ikke ændres

en: Binary log
da: Binær log

en: Bind parameters
da: Bind parametre

en: Blowfish secret
da: Blowfish hemmelighed

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Bookmark %s has been created.
da: Bogmærket %s er blevet oprettet.

en: Bookmark not created!
da: Bogmærke blev ikke oprettet!

en: Bookmark table
da: Bogmærketabel

en: Bookmark this SQL query
da: Lav bogmærke til denne SQL-forespørgsel

en: Bookmark this SQL query:
da: Lav bogmærke til denne SQL-forespørgsel:

en: Bookmarked SQL query
da: SQL-forespørgsel med bogmærke

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Both
da: Begge

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
da: Denne tabel og bruger gruppe tabellen skal være aktiveret i den konfigurable menus funktioner; Efterlade en af dem tom vil deaktivere denne funktion, foreslået: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
da: Denne tabel og bruger tabellen skal være aktiveret i den konfigurable menus funktioner; efterlades en af dem tom vil dette deaktivere denne funktion, foreslået: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
da: Vis

en: Browse foreign values
da: Bladre i fremmedværdier

en: Browse mode
da: Gennemsynstilstand

en: Browse your computer:
da: Gennemse din computer:

en: Browse/Edit the points
da: Bladr gennem/rediger punkterne

en: Browser display transformation
da: Transformation af browservisning

en: Browser display transformation options
da: Tilvalg for transformation af browservisning

en: Browser transformation
da: Browser-transformation

en: Browsing
da: Viser

en: Buffer Pool
da: Bufferpool

en: Buffer Pool Activity
da: Bufferpoolaktivitet

en: Buffer Pool Usage
da: Bufferpoolsforbrug

en: Buffer pool size
da: Buffer pool størrelse

en: Buffered memory
da: Hukommelse i buffer

en: Build Query
da: Opret forespørgsel

en: Busy pages
da: Travle sider

en: Bytes received
da: Bytes modtaget

en: Bytes sent
da: Bytes sendt

en: CHAR columns editing
da: Redigering af CHAR-kolonner

en: CHAR textarea columns
da: Bredde på tekstbokse

en: CHAR textarea rows
da: Højde på CHAR-tekstbokse

en: CREATE DATABASE before copying
da: CREATE DATABASE før kopiering

en: CSV
da: CSV (kommasepareret)

en: CSV for MS Excel
da: CSV til MS Excel-data

en: CSV using LOAD DATA
da: CSV vha. LOAD DATA

en: Cached memory
da: Hukommelse i mellemlager

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
da: Mellemlagrede forespørgsler er fjernet pga. lav hukommelse i forespørgselmellemlageret.

en: Cached swap
da: Sidelager i mellemlager

en: Calls
da: Kald

en: Can not find signon authentication script:
da: Kunne ikke finde scriptet til autentifikation af log ind:

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
da: Kan du fortælle os de trin, der fører til denne fejl? Det hjælper meget ved fejlfinding:

en: Can't copy table to same one!
da: Kan ikke kopiere tabellen til den samme!

en: Can't move table to same one!
da: Kan ikke flytte tabellen til den samme!

en: Can't rename index to PRIMARY!
da: Kan ikke omdøbe indeks til PRIMARY!

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel request
da: Annullér forespørgsel

en: Cannot connect: invalid settings.
da: Kan ikke forbinde: ugyldige indstillinger.

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
da: Kan ikke kopiere database til det samme navn. Ændre navnet og prøv igen.

en: Cannot log in to the MySQL server
da: Kan ikke logge ind på MySQL-serveren

en: Cannot read uploaded file.
da: Kan ikke læse uploaded fil.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
da: Kan ikke omdøbe database til samme navn. Ændre navnet og prøv igen

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
da: Kan ikke gemme UI egenskaben "%s". Ændringerne vil ikke blive bevaret, efter at du opfrisker denne side. Undersøg, om tabelstrukturen er blevet ændret.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
da: Kan ikke gemme indstillinger, den sendte konfigurationsformular indeholder fejl!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
da: Kan ikke gemme indstillinger, den sendte formular indeholder fejl!

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: Central columns
da: Centerkolonner

en: Central columns table
da: Center tabelkolonner

en: Change
da: Ret

en: Change all column collations
da: Skift alle kolonne collationer

en: Change all tables collations
da: Skift alle tabeller collationer

en: Change all tables columns collations
da: Skift alle tabelekolonner collationer

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
da: Ændre alle indstillinger ved at klikke på det tilhørende "Indstilling" link.

en: Change login information / Copy user account
da: Ret Login-information / Kopier bruger

en: Change or reconfigure master server
da: Ændr eller rekonfigurer master server

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Change report settings
da: Tilpas indstillinger for rapportering

en: Change settings
da: Ændre indstillinger

en: Change to %s
da: Ændr til %s

en: Changes tracking
da: Ændrer sporing

en: Changing charset
da: Ændrer tegnsæt

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
da: Ændring af {query_cache_limit}  (sædvanligvis forøgelse) kan forøge ydeevnen. Denne variabel afgør den maksimale størrelse et forespørgselsresultat må have for at blive indsat i forespørgselmellemlageret. Hvis der er mange forespørgselsresultater over 1 MiB, som er godt egnede for mellemlagring (mange læsninger, få skrivninger) så vil en forøgning af  {query_cache_limit} forbedre ydeevnen. Modsat i tilfældet af mange forespørgselsresultater over 1 MiB, som ikke er velgnede for mellemlagring (ofte invalideret pga tabelopdateringer), kan en forøgelse af {query_cache_limit} reducere ydeevnen.

en: Character set of the file
da: Filens tegnsæt

en: Character set of the file:
da: Tegnsæt for filen:

en: Charset
da: Tegnsæt

en: Charsets
da: Tegnsæt

en: Chart
da: Diagram

en: Chart Title
da: Diagramtitel

en: Chart arrangement
da: Diagramopstilling

en: Chart columns
da: Diagramkolonner

en: Chart title
da: Diagramtitel

en: Chart title:
da: Diagramtitel:

[ctx: Chart type]
en: Area
da: Område

[ctx: Chart type]
en: Bar
da: Bjælke

[ctx: Chart type]
en: Column
da: Kolonne

[ctx: Chart type]
en: Line
da: Linje

[ctx: Chart type]
en: Pie
da: Cirkel

[ctx: Chart type]
en: Scatter
da: Spredning

[ctx: Chart type]
en: Timeline
da: Tidslinje

en: Check
da: Tjek

en: Check all
da: Vælg alle

en: Check config file permissions
da: Tjek tilladelser på konfigurationsfil

en: Check for latest version
da: Tjek for den seneste version

en: Check privileges
da: Tjek privilegier

en: Check privileges for database "%s".
da: Tjek privilegier for databasen "%s".

en: Check referential integrity:
da: Tjek reference-integriteten:

en: Check table
da: Tjek tabel

en: Check tables having overhead
da: Tjek tabeller, der har overhead

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
da: Markér kolonnerne som er redundante og klik på fjern. Hvis der ikke er redundante kolonner, så klik på 'Ingen redundant kolonne'

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
da: Markér kolonnerne som danner en repeterende gruppe. Hvis der ikke er sådanne grupper, så klik på 'Ingen repeterende gruppe'

en: Checkpoint frequency
da: Checkpoint frekvens

en: Checksum table
da: Tjeksum tabel

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
da: Vælg "GeomFromText" fra kolonnen "Function" og indsæt strengen nedenfor i feltet "Value".

en: Choose column to display
da: Vælg kolonne til visning

en: Choose column to display:
da: Vælg kolonne til visning:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
da: Vælg fra hvilken log, du ønsker statistikken genereret fra.

en: Choose how you want tabs to work.
da: Vælg hvordan du ønsker at fanerne skal fungere.

en: Choose the default action when sending error reports.
da: Vælg standardhandlingen for afsendelse af fejlrapporter.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
da: Vælg hvilke detaljer, der skal vises i database-strukturen (liste af tabeller).

en: Clear
da: Ryd

en: Clear fast filter
da: Ryd hurtig-filter

en: Clear series
da: Slet serie

en: Click
da: Klik

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
da: Klik et datapunkt for at se og muligvis redigere datarækken.

en: Click on the bar to scroll to top of page
da: Klik på bjælken for at rulle til sidens top

en: Click reset zoom button to come back to original state.
da: Klik på knap til nulstilling af zoom for at vende tilbage til den oprindelige tilstand.

en: Click to dismiss this notification
da: Klik for at forkaste denne notifikation

en: Click to mark/unmark.
da: Klik for at markere/afmarkere.

en: Click to sort results by this column.
da: Klik for at sortere resultater efter denne kolonne.

en: Click to sort.
da: Klik for at sortere.

en: Click to toggle
da: Klik for at skifte

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
da: Klienter aborteres normalt, når de ikke lukke forbindelsen til MySQL ordentligt. Dette kan skyldes netværksproblemer eller programkode, der ikke lukker database handlers ordentligt. Tjek netværk og programkode.

en: Close
da: Luk

en: Closed
da: Lukket

en: Coalesce
da: Fold sammen

en: Collapse
da: Fold sammen

en: Collapse all
da: Fold alle sammen

en: Collation
da: Tegnsæt (sortering)

[ctx: Collation]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: Collation]
en: Armenian
da: Armensk

[ctx: Collation]
en: Baltic
da: Baltisk

[ctx: Collation]
en: Binary
da: Binært

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
da: Bulgarsk

[ctx: Collation]
en: Burmese
da: Burmesisk

[ctx: Collation]
en: Central European
da: Centraleuropæisk

[ctx: Collation]
en: Chinese
da: Kinesisk

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
da: Klassisk latin

[ctx: Collation]
en: Croatian
da: Kroatisk

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: Collation]
en: Czech
da: Tjekkisk

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
da: Tjekkisk-Slovakisk

[ctx: Collation]
en: Danish
da: Dansk

[ctx: Collation]
en: English
da: Engelsk

[ctx: Collation]
en: Estonian
da: Estisk

[ctx: Collation]
en: Georgian
da: Georgisk

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
da: Tysk (ordbog orden)

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
da: Tysk (Telefonbogs orden)

[ctx: Collation]
en: Greek
da: Græsk

[ctx: Collation]
en: Hebrew
da: Hebræisk

[ctx: Collation]
en: Hungarian
da: Ungarsk

[ctx: Collation]
en: Icelandic
da: Islandsk

[ctx: Collation]
en: Japanese
da: Japansk

[ctx: Collation]
en: Korean
da: Koreansk

[ctx: Collation]
en: Latvian
da: Lettisk

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
da: Litauisk

[ctx: Collation]
en: Persian
da: Persisk

[ctx: Collation]
en: Polish
da: Polsk

[ctx: Collation]
en: Romanian
da: Rumænsk

[ctx: Collation]
en: Russian
da: Russisk

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
da: Kinesisk (Simplificeret)

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
da: Singalesisk

[ctx: Collation]
en: Slovak
da: Slovakisk

[ctx: Collation]
en: Slovenian
da: Slovensk

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
da: Spansk (moderne)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
da: Spansk (traditionel)

[ctx: Collation]
en: Swedish
da: Svensk

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
da: Kinesisk (Traditionelt)

[ctx: Collation]
en: Turkish
da: Tyrkisk

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
da: Ukrainsk

[ctx: Collation]
en: Unknown
da: ukendt

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

[ctx: Collation]
en: West European
da: Vesteuropæisk

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
da: ingen forskel med/uden accenter

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
da: forskel med/uden accenter

[ctx: Collation variant]
en: binary
da: Binært

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
da: ingen forskel på store/små bogstaver

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
da: forskel på store/små bogstaver

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
da: flere niveauer

en: Collation:
da: Tegnsæt (sortering):

en: Column
da: Kolonne

en: Column %s has been dropped.
da: Kolonne %s er slettet.

en: Column information table
da: Tabel for kolonneinformation

en: Column maximum:
da: Kolonnemaksimum:

en: Column minimum:
da: Kolonneminimum:

en: Column names
da: Kolonnenavne

en: Column names in first row
da: Indsæt feltnavne i første række

en: Column names:
da: Kolonnenavne:

en: Column selector
da: Kolonnevælger

en: Column-specific privileges
da: Kolonne-specifikke privilegier

en: Column:
da: Kolonne:

en: Columns
da: Kolonner

en: Columns enclosed with
da: Kolonner indrammet med

en: Columns enclosed with:
da: Kolonner indrammet med:

en: Columns escaped with
da: Kolonner escaped med

en: Columns escaped with:
da: Kolonner escaped med:

en: Columns separated with:
da: Kolonner adskilt med:

en: Columns terminated with
da: Kolonner afsluttes med

en: Command
da: Kommando

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment out these two lines if you do not need them.
da: Udkommenter disse to linjer, hvis du ikke har brug for dem.

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Comments
da: Kommentarer

en: Commonly monitored
da: Almindeligt overvåget

en: Composite with:
da: Sammensat af:

en: Compress connection
da: Komprimer forbindelse

en: Compress connection to MySQL server.
da: Komprimer forbindelse til MySQL server.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
da: Pak gzip/bzip2-filer uden behov for ret meget hukommelse. Hvis du får problemer med de dannede gzip/bzip2-filer, så deaktiver denne funktion.

en: Compress on the fly
da: Komprimer undervejs

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
da: Den komprimerede eksport vil ikke fungere, da funktionen %s mangler.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
da: Den komprimerede import vil ikke fungere, da funktionen %s mangler.

en: Compression
da: Komprimering

en: Compression:
da: Komprimering:

en: Config authentication
da: Config autentifikation

en: Configurable menus
da: Konfigurérbare menuer

en: Configuration already exists, setup is disabled!
da: Konfiguration eksisterer allerede, opsætningen er deaktiveret!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
da: Konfigurationen indejolder ukorrekte data for visse felter.

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Configuration has been saved.
da: Konfigurationen er gemt.

en: Configuration not saved!
da: Konfigurationen er ikke gemt!

en: Configuration of pmadb…
da: Konfiguration af pmadb…

en: Configuration saved to file config/config.inc.php in phpMyAdmin top level directory, copy it to top level one and delete directory config to use it.
da: Konfiguration gemt i filen config/config.inc.php i phpMyAdmin topniveau  mappen. Kopier den til topniveau mappen og slet mappen config for at bruge den.

en: Configuration saved.
da: Konfigurationen er gemt.

en: Configuration storage
da: Lagring af konfiguration

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
da: Konfigurer phpMyAdmin configuration storage for at få adgang til flere funktioner. Se dokumentationen for [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc].

en: Configure two-factor authentication
da: Konfigurere to-faktor autentificering

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm DROP queries
da: Bekræft DROP-forespørgsler

en: Confirm disabling two-factor authentication
da: Bekræft deaktivering af to-faktor autentificering

en: Confirm partial dependencies
da: Bekræft delvise afhængigheder

en: Confirm transitive dependencies
da: Bekræft transitive afhængigheder

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
da: Forbindelse for kontrolbruger som defineret i din konfiguration slog fejl.

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
da: Forbindelse til server er deaktiveret, aktiver $cfg['AllowArbitraryServer'] i phpMyAdmin konfiguration.

en: Connection:
da: Forbindelse:

en: Connections
da: Forbindelser

en: Connections / Processes
da: Forbindelser / Opgaver

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
da: Forbindelser aborteres normalt, når de ikke kan blive autoriseret. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Denne artikel</a> kan måske hjælpe dig med at finde årsagen.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
da: Overvej at forøge {open_files_limit} og tjek fejlloggen, når der genstartes efter ændringen af {open_files_limit}.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
da: Overvej at forøge {query_cache_limit}.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
da: Overvej at forøge {sort_buffer_size} og/eller {read_rnd_buffer_size} afhængig af størrelsen af serverens hukommelse.

en: Console
da: Konsol

en: Constraint name
da: Navnebegrænsning

en: Constraint properties
da: Begrænsninger for egenskaber

en: Constraints for dumped tables
da: Begrænsninger for dumpede tabeller

en: Constraints for table
da: Begrænsninger for tabel

en: Containing the word:
da: Indeholdende ordet:

en: Content of table @TABLE@
da: Indhold af tabel @TABLE@

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue insertion with %s rows
da: Fortsæt indsættelse med %s rækker

en: Continued table caption
da: Fortsat tabeloverskrift

en: Contribute
da: Deltag

en: Control host
da: Kontrolvært

en: Control port
da: Kontrolport

en: Control slave:
da: Kontrolslave:

en: Control user
da: Kontrolbruger

en: Control user password
da: Adgangskode for kontrolbruger

en: Convert to Kana
da: Konverter til Kana

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
da: Konverterer Boolean værdier til tekst (Standard 'T' og 'F'). Første for TRUE, anden for FALSE. Nonzero=True.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
da: Konverterer en IPV4-internetadresse til en streng i internet-standard x.x.x.x adresseformat.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
da: Konverterer en IP-adresse i (IPv4/IPv6) format til et binært tal

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
da: Konverterer en internetadresse til en streng i internet-standard (IPv4/IPv6) adresseformat.

en: Copy
da: Kopi

en: Copy column name.
da: Kopiér kolonnenavn.

en: Copy database to
da: Kopier database til

en: Copy table
da: Kopier tabel

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
da: Kopier tabel til (database<b>.</b>tabel)

en: Copy table with prefix
da: Kopier tabel med præfiks

en: Copy tables to
da: Kopier tabeller til

en: Copy to clipboard
da: Kopier til udklipsholder

en: Copying database
da: Kopierer database til

[ctx: Correctly working]
en: OK
da: O.K.

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
da: Kunne ikke tilføje %1$s da den allerede er i centerlisten!

en: Could not add columns!
da: Kunne ikke tilføje kolonner!

en: Could not connect to the database server!
da: Kunne ikke forbinde databaseserveren!

en: Could not import configuration
da: Kunne ikke indlæse konfiguration

en: Could not load class "%1$s"
da: Kunne ikke hente klassen "%1$s"

en: Could not load default configuration from: %1$s
da: Kunne ikke indlæse standardkonfiguration fra: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
da: Kunne ikke indlæse eksportplugins, tjek venligst din installation!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
da: Kunne ikke indlæse importplugins, tjek venligst din installation!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
da: Kunne ikke indlæse skemaudvidelser, tjek venligst din installation!

en: Could not load the progress of the import.
da: Kunne ikke indlæse hvor langt importen er nået.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
da: Kunne ikke fortolke OpenDocument-regnearket!

en: Could not remove columns!
da: Kunne ikke fjerne kolonner!

en: Could not save configuration
da: Kunne ikke gemme konfiguration

en: Could not save favorite table!
da: Kunne ikke gemme favorit tabel!

en: Could not save recent table!
da: Kunne ikke gemme seneste tabel!

en: Could not save table UI preferences!
da: Kunne ikke gemme indstillinger af brugergrænseflade for tabel!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
da: Kunne ikke fjerne kolonne(r) %1$s da den ikke findes i centerlisten!

en: Count
da: Antal

en: Create
da: Opret

en: Create %s
da: Opret %s

en: Create PHP code
da: Fremstil PHP-kode

en: Create a new user account with the same privileges and …
da: Opret en bruger med samme privilegier og …

en: Create a page and save to it
da: Opret en side og gem i denne

en: Create a pma user and give access to these tables.
da: Opret en pma bruger og giv adgang til disse tabeller.

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
da: Opret et indeks på &nbsp;%s&nbsp; kolonner

en: Create bookmark
da: Opret bookmark

en: Create composite index
da: Opret sammensat indeks

en: Create database
da: Opret ny database

en: Create database with same name and grant all privileges.
da: Opret database med samme navn og tildel alle privilegier.

[ctx: Create new column]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new database]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new event]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new function]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new index]
en: New
da: Nyt

[ctx: Create new procedure]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new table]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new trigger]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new user]
en: New
da: Ny

[ctx: Create new view]
en: New
da: Ny

en: Create relationship
da: Opret relation

en: Create single-column index
da: Opret indeks med en enkelt kolonne

en: Create table
da: Opret tabel

en: Create the following table
da: Opret følgende tabel

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
da: Opret de nødvendige tabeller med <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
da: Opret version

en: Create version %1$s
da: Opret version %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
da: Opret version %1$s af %2$s

en: Create view
da: Opret view

en: Created
da: Oprettet

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
da: Opret en fremmed nøgle til en ikke-indekseret kolonne vil automatisk oprette et indeks på den. Alternativt kan der defineres et indeks nedenfor før oprettelse af en fremmed nøgle.

en: Creation
da: Oprettelse

en: Creation/Update/Check dates
da: Oprettet/Opdateret/Tjek datoer

en: Creation:
da: Oprettelse:

en: Criteria:
da: Kriterie:

en: Current amount of Questions: %s
da: Aktuelt antal forespørgsler: %s

en: Current query cache size: %s
da: Aktuel størrelse af forespørgselmellemlager: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
da: Den nuværende markering indeholder ikke en unik kolonne. Redigering af gitter, redigering og sletning funktioner kan give uønskede resultater. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
da: Den nuværende markering indeholder ikke en unik kolonne. Redigering af gitter, afkrydsningsfelt, redigering og sletning er ikke tilgængelige. %s

en: Current server:
da: Aktuel server:

en: Current settings
da: Aktuelle indstillinger

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
da: Aktuelle værdier er tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Current version: %s
da: Aktuel version: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
da: Der køres i øjeblikket Git-revisionen %1$s fra grenen %2$s.

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom - display all possible options
da: Brugerdefineret - vis alle indstillinger

en: Custom - display all possible options to configure
da: Brugerdefineret - vis alle indstillinger til konfigurering

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
da: Brugerdefineret - som ovenfor, men uden indstillinger for hurtig/brugerdefineret

en: Customize appearance of the navigation panel.
da: Tilpas navigationspanelets udseende.

en: Customize browse mode.
da: Tilpas for gennemsynstilstand.

en: Customize default common import options.
da: Tilpas standardindstillinger for import.

en: Customize default export options.
da: Tilpas standardindstillinger for eksport.

en: Customize default options
da: Tilpas standardindstillinger

en: Customize default options.
da: Tilpas standardindstillinger.

en: Customize edit mode.
da: Tilpas redigeringstilstand.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
da: Tilpas links vist i SQL Query-boksen.

en: Customize startup page.
da: Tilpas opstartside.

en: Customize text input fields.
da: Tilpas tekstfelter.

en: Customize the navigation tree.
da: Tilpas navigationstræet.

en: DROP columns %s from the table %s
da: DROP kolonnerne %s fra tabellen %s

en: Data creation options
da: Indstillinger for oprettelse af data

en: Data definition statement
da: Datadefinitionsudstryk

en: Data dictionary
da: Dataordbog

en: Data directory
da: Datamappe

en: Data dump options
da: Database eksportindstillinger

en: Data file grow size
da: Voksestørrelse for datafil

en: Data files
da: Datafiler

en: Data home directory
da: Data hovedmappe

en: Data length
da: Datalængde

en: Data log threshold
da: Tærskel for datalog

en: Data manipulation statement
da: Data manipuleringsudtryk

en: Data only
da: Kun data

en: Data point content
da: Datapunkt-indhold

en: Data pointer size
da: Data pointer-størrelse

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
da: Databasen %1$s er blevet kopieret til %2$s.

en: Database %1$s has been created.
da: Database %1$s er oprettet.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
da: Database %1$s er blevet omdøbt til %2$s.

en: Database %s has been dropped.
da: Database %s er slettet.

en: Database Log
da: Databaselog

en: Database client version:
da: Databaseklientversion:

en: Database comment
da: Databasekommentar

en: Database for user account
da: Database for bruger

en: Database level tabs
da: Faner på databaseniveau

en: Database name
da: Databasenavn

en: Database name template
da: Skabelon for databasenavn

en: Database operations
da: Databasehandlinger

en: Database seems to be empty!
da: Database ser ud til at være tom!

en: Database server
da: Database-server

en: Database structure
da: Database-struktur

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
da: Databasesystem eller ældre MYSQL server til maksimering af kompatibiltet af output:

en: Database tree separator
da: Separator til databaseinddeling

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
da: Database brugt til relationer, bogmærker, og PDF funktioner. Se [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for komplet information. Lades blank ved ingen understøttelse. Forslag: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
da: Faner på databaseniveau

en: Database-specific privileges
da: Database-specifikke privilegier

en: Databases
da: Databaser

en: Databases display options.
da: Indstillinger for visning af databaser.

en: Databases statistics
da: Databasestatistik

en: Databases:
da: Databaser:

en: Date
da: Dato

en: Deactivate now
da: Deaktiver nu

en: Deactivate tracking for %s
da: Deaktiver sporing af %s

en: Debug SQL
da: Ret fejl i SQL

en: Dec
da: dec

en: December
da: december

en: Default
da: Standardværdi

en: Default database tab
da: Standard database-fane

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
da: Standard format, vær opmærksom på, at denne liste afhænger af sted (databae, tabel) og kun SQL er altid tilgængelig.

en: Default language
da: Standardsprog

en: Default server
da: Standardserver

en: Default server tab
da: Standard server-fane

en: Default sort order for tables with a primary key.
da: Forvalgt sorteringsrækkefølge for tabeller med en primær nøgle.

en: Default sorting order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: Default table tab
da: Standard tabel-fane

en: Default theme %s not found!
da: Standardtema %s ikke fundet!

en: Default title
da: Standardtitel

en: Default transformations
da: Standard transformationer

en: Default transformations for Bool2Text
da: Standard transformationer for Bool2Text

en: Default transformations for DateFormat
da: Standard transformationer for DateFormat

en: Default transformations for External
da: Standard transformationer for ekstern

en: Default transformations for Hex
da: Standard transformation af Hex

en: Default transformations for Inline
da: Standard transformationer for Inline

en: Default transformations for PreApPend
da: Standard transformationer for PreApPend

en: Default transformations for Substring
da: Standard transformation til Substring

en: Default transformations for TextImageLink
da: Standard transformationer for TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
da: Standard transformationer for TextLink

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
da: Standardværdi for checkboksen for fremmednøglechecks for nogle forespørgsler.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
da: Definerer hvor længe (i sekunder) en login cookie er gyldig.

en: Define new aliases
da: Definer nye aliaser

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
da: Definer om den foregående login skal gentages eller ej i [kbd]cookie[/kbd] autentifikationstilstand.

en: Defined aliases
da: Definerede aliaser

en: Definer
da: Opretter

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
da: Definer hvor længe (i sekunder) en login cookie skal gemmes i browseren. Standard på 0 betyder, at den kun gemmes for den eksisterende session og vil blive slettet så snart browservinduet lukkes. Dette anbefales for ikke-sikrede omgivelser.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
da: Definerer listen af forspørgsler, som auto-creation bruger for nye sessioner.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
da: Definerer den maksimale størrelse på input-felter som genereres for CHAR og VARCHAR kolonner.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
da: Angiver det mindste antal af elementer (tabeller, visninger, rutiner og begivenheder), der skal indgå for at vise en filterboks.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
da: Definerer den mindste størrelse på input-felter som genereres for CHAR- og VARCHAR-kolonner.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
da: Definerer om SQL-forespørgsler genereret af phpMyAdmin skal vises.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
da: Definerer om typefelter skal startes med at vises i ret/indsæt tilstand.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
da: Definerer som forespørgselsboksen skal forblive på siden efter indsendelse.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
da: Definerer typen af redigeringskontroller som skal anvendes i CHAR og VARCHAR kolonner. [kbd]input[/kbd] - tillader begrænsning i længden af input, [kbd]textarea[/kbd] - tillader linjeskift i kolonner.

en: Defragment table
da: Defragmenter tabel

en: Del
da: Del (Slet)

en: Del:
da: Slet:

en: Delayed inserts
da: Forsinkede inserts

en: Delete
da: Slet

en: Delete all cookies on logout
da: Slet alle cookies, når der logges ud

en: Delete bookmark
da: Slet bogmærke

en: Delete data or table
da: Slet data eller tabel

en: Delete entry from tracking report?
da: Slet posten fra sporingsrapporten?

en: Delete page
da: Slet side

en: Delete pages
da: Slet sider

en: Delete relationship
da: Slet relation

en: Delete settings
da: Slet indstillinger

en: Delete the matches for the %s table?
da: Slet sammenfald for %s tabellen?

en: Delete the table (DROP)
da: Slet tabellen (DROP)

en: Delete the view (DROP)
da: Slet visningen (DROP)

en: Delete tracking
da: Slet sporing

en: Delete tracking data for these tables?
da: Slet sporingsdata for disse tabeller?

en: Delete tracking data for these versions?
da: Slet sporingsdata for disse versioner?

en: Delete tracking data for this table?
da: Slet sporingsdata for denne tabel?

en: Delete tracking data for this version?
da: Slet sporingsdata for denne version?

en: Delete tracking data row from report
da: Slet sporingsdatarække fra rapport

en: Delete version
da: Slet version

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting %s
da: Sletter %s

en: Deleting tracking data
da: Slet sporingsdata

en: Delimiter
da: Adskiller

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
da: Afhængig af installationen kan ydeevnen forøges ved reduktion af denne værdi.

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Designer and PDF schema: table coordinates
da: Designer og PDF-skema: tabelkoordinater

en: Designer and creation of PDFs
da: Designer og oprettelse af PDF'er

en: Detailed profile
da: Detaljeret profil

en: Details
da: Detaljer

en: Details…
da: Detaljer…

en: Developer
da: Udvikler

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
da: Forskelle tmp_table_size op vs. max_heap_table_size

en: Differential
da: Differentiel

en: Direct links
da: Direkte links

en: Direction
da: Retning

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
da: Mappen [code]config[/code], som bruges af setup scriptet, eksisterer stadig i din phpMyAdmin mappe. Det anbefales kraftigt at fjerne den, når phpMyAdmin er blevet konfigureret. Sker dette ikke, er der risiko for at sikkerheden på din server kompromitteres, ved at personer uden adgangstilladelse henter din konfiguration.

en: Directory on server where you can upload files for import.
da: Mappe på server, hvor man kan uploade filer til import.

en: Directory where exports can be saved on server.
da: Mappe, hvor eksporterede data kan gemmes på serveren.

en: Dirty pages
da: Ændrede sider

en: Disable
da: Slå fra

en: Disable %s
da: Deaktiver %s

en: Disable foreign key checks
da: Slå fremmednøgle-checks fra

en: Disable multi table maintenance
da: Deaktiver vedligeholdelse af flere tabeller

en: Disable shortcut keys
da: Slå genveje fra

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
da: Deaktiver nogle af advarslerne, som phpMyAdmin viser.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
da: Deaktiver standardadvarslen, som vises på struktursiden, hvis kolonnenavne i en tabel er reserverede MySQL-ord.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
da: Deaktiver standardadvarslen, som vises på databasedetaljers strukturside, hvis nogen af de påkrævede tabeller i phpMyAdmin configuration storage ikke kunne findes.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
da: Slå standardadvarslen på hovedsiden fra, hvis Suhosin registreres.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
da: Slå standardadvarslen fra, der vises på hovedsiden, hvis værdien af PHP-indstillingen session.gc_maxlifetime er mindre end værdien af `LoginCookieValidity`.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
da: Deaktiver masseoperationer for tabelvedligeholdelse såsom optimering eller reperation af tabllerne i en database.

en: Disable two-factor authentication
da: Deaktiver to-faktor autentificering

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
da: Deaktiver brug af INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
da: Slået fra

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
da: Tillad ikke redigering af BLOB og BINARY kolonner.

en: Display
da: Vis

en: Display Features
da: Vis muligheder

en: Display GIS Visualization
da: Vis GIS visualisering

en: Display as differential value
da: Vis som forskelsværdi

en: Display chart
da: Vis diagram

en: Display column for relationships
da: Vis kolonne for relationer

en: Display column was successfully updated.
da: Opdatering af vist kolonne blev gennemført.

en: Display columns table
da: Visningskolonnetabel

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
da: Vis kommentarer <i>(inkluderer info som eksport tidsstempel, PHP version og serverversion)</i>

en: Display foreign key relationships
da: Vis fremmednøgle-relationer

[ctx: Display format]
en: Table
da: Tabel

en: Display logo
da: Vis logo

en: Display order:
da: Rækkefølge af visning:

en: Display relational schema
da: Vis relationel skema

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
da: Vis servervalg øverst i venstre panel.

en: Display servers as a list
da: Vis servere på en liste

en: Display servers selection
da: Vis servervalg

en: Display the function fields in edit/insert mode.
da: Vis funktionsfelterne i rediger/indsæt tilstand.

en: Displaying Column Comments
da: Viser kolonne-kommentarer

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
da: Viser et TIME, TIMESTAMP, DATETIME eller numerisk unix tidsstempel-felt som formatteret dato. Den første indstilling er offset (i timer) som vil blive lagt til tidsstemplet (Standard: 0). Brug anden indstilling til at angive en anderledes dato-/tidsformatstreng. Tredje indstilling fastsætter om du vil se lokal dato eller UTC (brug "local" eller "utc" strenge) til dette. Ud fra dette har datoformatet forskellig værdi - for "local" se dokumentationen for PHP's strftime() funktion og for "utc" sker det ved brug af gmdate() funktionen.

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
da: Viser et klikbart minibillede; indstillinger: bredde,højde i pixel. Det originale perspektiv bevares.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
da: Viser et link til at downloade et felts binære data. Første indstilling er filnavnet på den binære fil. Anden indstilling er et muligt feltnavn fra en tabelrække indeholdende filnavnet. Hvis du bruger anden indstilling, skal feltet i den første indstilling være sat til en tom streng.

en: Displays a link to download this image.
da: Viser et link til dette billede til download.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
da: Viser et link; feltet indeholder filnavnet. Første indstilling er et præfiks som "https://domain.com/". Anden indstilling er en titel på linket.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
da: Viser en del af en streng. Første parameter er antal tegn, der skal springes over fra begyndelsen af en streng (Standard 0). Anden parameter er antal tegn, der returneres (Standard indtil enden af strengen). Den tredie parameter definerer hvilke tegn, der skal føjes til foran eller efter outputtet, når en substring returneres (Standard: "…").

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
da: Viser et billede og et link, feltet indeholder filnavnet; første indstilling er et præfiks som "https://domain.com/", anden indstilling er bredde i pixel, tredie er højden.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
da: Viser hexadecimal udgave af data. Valgfrit førsteparameter angiver hvor meget plads der tilføjes (standard er 2 nibbles).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
da: Vis indholdet af kolonnen som det er uden at behandle det med htmlspecialchars(). Dvs kolonnen formodes at indeholde gyldig HTML.

en: Distinct values
da: Distinkte værdier

en: Divided by %s
da: Divideret med %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
da: Kør en forespørgsel på felter (jokertegn: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
da: Kør en "forespørgsel ved eksempel" (jokertegn: "%") for to forskellige kolonner

en: Do not abort on INSERT error
da: Afbryd ikke ved fejl i INSERT

en: Do not change the password
da: Adgangskoden må ikke ændres

en: Do not import empty rows
da: Importér ikke tomme rækker

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
da: Brug ikke <code>AUTO_INCREMENT</code> for nulværdier

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
da: Brug ikke AUTO_INCREMENT for 0-værdier

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
da: Bemærk dog, at dette system giver anbefalinger baseret på simple beregninger og tommelfingerregler, som ikke nødvendigvis passer med dit system.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
da: Har du en gruppe af kolonner, der tilsammen giver en eksisterende kolonne? Som eksempel, hvis du har fornavn, efternavn og fuldt_navn, så vil fornavn og efternavn kombineret give fuldt_navn, der er redundant.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
da: Har du en gruppe af to eller flere kolonner, der er tæt forbundet og som alle gentager den samme attribut? Eksempelvis kan en tabel, der indeholder data om bøger, have kolonner såsom bog_id, forfatter1, forfatter2, forfatter3 og så videre, hvilket danner en repeterende gruppe. I dette tilfælde bør en ny tabel (bog_id, forfatter) oprettes.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
da: Har du en kolonne, der kan deles op i mere end én kolonne? Eksempelvis: adresse kan deles op i gadenavn, by, land og postnummer.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
da: Er du sikker på, at du vil foretage DROP på de valgte partitioner? Dette vil også SLETTE de data som er knyttet til de valgte partitioner!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
da: Er du sikker på, at du vil RESET SLAVE?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
da: Er du sikker på at du vil TRUNCATE de valgte partitioner?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
da: Er du sikker på at du vil slette søgningen "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte elementer?

en: Do you really want to delete this bookmark?
da: Er du sikker på at du vil slette dette bogmærke?

en: Do you really want to delete this central column?
da: Er du sikker på at du vil slette denne centrale kolonne?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
da: Er du sikker på at du vil slette brugergruppen "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
da: Er du sikker på at du vil udføre "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
da: Er du sikker på at du vil udføre følgende forespørgsel?

en: Do you really want to remove partitioning?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne partitionering?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
da: Er du sikker på at du vil tilbagekalde den valgte bruger(e)?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
da: Sikker på du vil se alle rækkerne? For store tabeller kan dette få browseren til at gå ned.

en: Do you want to copy encryption key?
da: Vil du kopiere krypteringsnøgle?

en: Do you want to import remaining settings?
da: Vil du importere de resterende indstillinger ?

en: Do you want to save the changes to the current page?
da: Ønsker du at gemme ændringerne til nuværende side?

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
da: Dokumentation og yderligere information om PBXT kan findes på %sPrimeBase XT hjemmeside%s.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
da: Kræver ikke SSL-krypterede forbindelser.

en: Donate
da: Doner

en: Done
da: Færdig

en: Done dragging (rearranging) charts
da: Færdig med at trække (flytte) rundt på diagrammer

en: Double click
da: Dobbelt-klik

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
da: Dobbelt størrelse for tekstboks for LONGTEXT kolonner.

en: Double-click to copy column name.
da: Dobbeltklik for at kopiere kolonnenavn.

en: Download
da: Udtræk

en: Drag to reorder
da: Træk for at ændre rækkefølge

en: Drag to reorder.
da: Træk for at ændre rækkefølge.

en: Drop
da: Slet

en: Drop files here
da: Drop filerne her

en: Drop the database (DROP)
da: Drop databasen (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
da: Drop databaser der har samme navne som brugernes.

en: Dropping Foreign key.
da: Dropper fremmed nøgle.

en: Dropping Primary Key/Index
da: Fjerner primærnøgle/indeks

en: Dropping column
da: Sletter kolonne

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
da: Udtræk TIMESTAMP kolonner i UTC <i>(gør at TIMESTAMP kolonner kan udtrækkes og indsættes i servere på tværs af tidszoner)</i>

en: Dump all rows
da: Hent alle rækker

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
da: Udtræk binære kolonner i hexadecimal notation <i>(fx, "abc" bliver til 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
da: Dump er blevet gemt i filen %s.

en: Dump some row(s)
da: Hent nogle række(r)

en: Dump table
da: Dump tabel

en: Dumping data
da: Data dump

en: Dumping data for table
da: Data dump for tabellen

en: During current session
da: Under nuværende session

en: ENUM/SET editor
da: ENUM/SET-redigeringsværktøj

en: ESRI Shape File
da: ESRI formfil

en: Each point represents a data row.
da: Hvert punkt repræsenterer en datarække.

en: Edit
da: Ret

en: Edit ENUM/SET values
da: Rediger ENUM/SET værdier

en: Edit event
da: Rediger hændelse

en: Edit index
da: Redigér indeks

en: Edit mode
da: Redigeringstilstand

en: Edit next row
da: Rediger næste række

en: Edit partitioning
da: Rediger partitionering

en: Edit privileges
da: Ret privilegier

en: Edit privileges:
da: Ret privilegier:

en: Edit routine
da: Rediger rutine

en: Edit server
da: Rediger server

en: Edit settings for %s
da: Rediger indstillinger for %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
da: Rediger struktur ved at følge linket "Struktur".

en: Edit trigger
da: Rediger trigger

en: Edit user group
da: Redigér brugergruppe

en: Edit user group: '%s'
da: Redigér brugergruppen: "%s"

en: Edit view
da: Rediger view

en: Edit/Insert
da: Rediger/Indsæt

en: Effective
da: Effektiv

en: Empty
da: Tøm

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
da: Tom phpMyAdmin adgangskode for kontrolbruger ved brug af phpMyAdmin konfiguration lager!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
da: Tom phpMyAdmin kontrolbruger ved brug af phpMyAdmin konfiguration lager!

en: Empty session data
da: Ingen session data

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
da: Tom signon URL ved brug af [kbd]signon[/kbd] autentifikation!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
da: Tomt signon sessionsnavn ved brug af [kbd]signon[/kbd] autentifikation!

en: Empty the table (TRUNCATE)
da: Tøm tabellen (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
da: Tomt brugernavn ved brug af [kbd]config[/kbd] autentifikation!

en: Enable
da: Slå til

en: Enable %s
da: Aktivér %s

en: Enable CodeMirror
da: Slå CodeMirror til

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
da: Aktiver SSL for forbindelse til MySQL-serveren.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
da: Aktivér ZIP komprimering for import og eksport-funktionerne.

en: Enable Zero Configuration mode
da: Slå tilstanden Zero Configuration til

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
da: Slå tilstanden Zero Configuration til - denne lader sig tilpasse lagringstabeller for phpMyAdmin-konfigurationen automatisk.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
da: Aktivér avancerede muligheder i konfigurationfilen (<code>config.inc.php</code>), fx ved at starte med <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
da: Aktiver autofyld for tabel- og kolonnenavne

en: Enable bzip2 compression for import operations.
da: Aktivér komprimering med bzip2 ved import.

en: Enable charts dragging
da: Aktivér mulighed for at trække rundt på diagrammer

en: Enable foreign key checks
da: Slå fremmednøgle-checks til

en: Enable gzip compression for import and export operations.
da: Aktivér gzip komprimering for import og eksport-funktionerne.

en: Enable highlighting
da: Aktivér fremhævning

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
da: Aktivér hvis du ønsker DB-baseret forespørgselshistorik (kræver phpMyAdmin configuration storage). Hvis deaktiveret bruges JS-rutiner til at vise forespørgselshistorik (mistes når vinduet lukkes).

en: Enable linter
da: Aktivér linter

en: Enable navigation tree expansion
da: Slå udfoldelse af navigationstræ til

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
da: Aktivér logning af langsomme forespørgsler ved at sætte  {log_slow_queries}  til 'ON'. Dette vil hjælpe til med at fejlsøge langsomme forespørgsler.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
da: Aktivér logning af langsomme forespørgsler ved at sætte  {slow_query_log}  til 'ON'. Dette vil hjælpe til med at fejlsøge langsomme forespørgsler.

en: Enable statistics
da: Slå statistikker til

en: Enable the Developer tab in settings
da: Aktivér udviklerfanen i indstillinger

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
da: Aktivér trådmellemlager ved at sætte {thread_cache_size} > 0.

en: Enable two-factor authentication
da: Aktiver to-faktor autentificering

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
da: Aktivér {concurrent_insert} ved at sætte den til 1

en: Enabled
da: Slået til

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
da: Aktiverer tjek for den seneste version på hovedsiden for phpMyAdmin.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
da: Aktivering af general_log kan forøge server load med 5-15%. Vær også opmærksom på, at statistikgenerering fra logs er en krævende opgave, så det tilrådes at vælge kun en lille tidsinterval og at deaktivere general_log og tømme dens tabel, når der ikke er behov for den længere.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
da: Aktivering indebærer, at en side, som ligger på et andet domæne, kan kalde phpMyAdmin fra en ramme. Dette er en potentiel [strong]sikkerhedsrisiko[/strong], fordi det åbner for cross-frame scripting (XSS) angreb.

en: Enclose export in a transaction
da: Indlejr eksport i en transaktion

en: Enclose table and column names with backquotes
da: Brug "backquotes" omkring tabel- og feltnavne

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
da: Omgiv tabel- og feltnavne med backquotes <i>(Beskytter felt- og tabelnavne indeholdende specielle tegn og nøgleord)</i>

en: Encoding Conversion:
da: Konvertering af indkodning:

en: Encryption key
da: Krypteringsnøgle

en: End of line
da: Linjeafslutning

[ctx: End of recurring event]
en: End
da: Slut

en: End of step
da: Slut på trinnet

en: Engine
da: Motor

en: Engines
da: Lagring

en: Enter each value in a separate field.
da: Indtast hver værdi i et separat felt.

en: Enter executes queries in console
da: Enter udfører forespørgsler i konsollen

en: Enter server connection parameters.
da: Indtast parametre for tilslutning til server.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
da: Angiv din private nøgle for dit domænes reCaptcha-tjeneste.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
da: Angiv din offentlige nøgle for dit domænes reCaptcha-tjeneste.

en: Enter:
da: Skriv:

en: Entered captcha is wrong, try again!
da: Den angivne captcha er forkert, prøv igen!

en: Error
da: Fejl

en: Error code: %s
da: Fejlkode: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
da: Fejl ved dannelse af fremmednøgle på %1$s (tjek datatyper)

en: Error in ZIP archive:
da: Fejl i ZIP arkiv:

en: Error in processing request
da: Fejl i udførsel af forespørgsel

en: Error in processing request:
da: Fejl i udførsel af forespørgsel:

en: Error in processing!
da: Fejl under udførslen!

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
da: Fejl ved læsning af fil: Filen '%s' eksisterer ikke eller er ikke læsbar!

en: Error management:
da: Fejlhåndtering:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
da: Fejl ved flytning af den uploadede fil, se [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
da: Fejl ved læsning af data i tabel %s:

en: Error reading structure for table %s:
da: Fejl ved læsning af struktur for tabel %s:

en: Error resetting replication.
da: Fejl ved nulstilling af replikering.

en: Error starting replication.
da: Fejl ved start af replikation.

en: Error stopping replication.
da: Fejl ved stop af replikering.

en: Error text: %s
da: Fejltekst: %s

en: Error when evaluating: %s
da: Fejl ved validering: %s

en: Error while creating PDF:
da: Fejl ved oprettelse af PDF:

en: Error while loading the search.
da: Fejl under indlæsning af søgningen.

en: Error while moving uploaded file.
da: Fejl under flytning af uploaded fil.

en: Error while working with template cache: %s
da: Fejl under arbejdet med skabeloncachen: %s

en: Error.
da: Fejl.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
da: Fejl: FOREIGN KEY-relationen kunne ikke tilføjes!

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be removed!
da: Fejl: FOREIGN KEY-relationen kunne ikke fjernes!

en: Error: Internal relationship could not be added!
da: Fejl: Den interne relation kunne ikke tilføjes!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
da: Fejl: Den interne relation kunne ikke fjernes!

en: Error: Missing index on column(s).
da: Fejl: Manglende indeks for kolonne(r).

en: Error: Relational features are disabled!
da: Fejl: Relationelle egenskaber er slået fra!

en: Error: Token mismatch
da: Fejl: Token uoverensstemmelse

en: Error: relationship already exists.
da: Fejl: relation findes allerede.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25%% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
da: Særligt på et system med mange skrivninger til InnoDB-tabeller bør {innodb_log_file_size} sættes til 25%% af {innodb_buffer_pool_size}. Dog jo større værdi, jo længere er genoprettelsestiden ved databasenedbrud. Derfor bør værdien ikke være højere end 256 MiB. Bemærk, at man ikke bare kan ændre denne værdi. Man skal lukke serveren ned, fjerne InnoDB-logfiler, sætte den nye værdi i my.cnf, starte serveren og tjekke at alt gik fint i fejlloggene. Se også <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">dette blogindlæg</a>

en: Event
da: Hændelse

en: Event %1$s has been created.
da: Hændelse %1$s er oprettet.

en: Event %1$s has been modified.
da: Hændelse "%1$s" er blevet ændret.

en: Event name
da: Hændelsesnavn

en: Event scheduler status
da: Status for hændelsesskeduler

en: Event type
da: Hændelsestype

en: Events
da: Hændelser

en: Events:
da: Hændelser:

en: Excel edition
da: Excel-udgave

en: Excel edition:
da: Excel-udgave:

en: Except
da: Undtagen

en: Execute
da: Udfør

en: Execute at
da: Udfør per

en: Execute every
da: Udfør hver

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
da: Udfør forespørgsler med Enter og indsæt ny linje med Skift + Enter. For at gøre dette permanent, så se indstillingerne.

en: Execute routine
da: Udfør rutine

en: Execute this query again?
da: Udfør denne forespørgsel påny?

en: Execution order
da: Rækkefølge for udførelse

en: Execution results of routine %s
da: Udførelsesresultater af rutine %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
da: Eksisterende konfigurationsfil (%s) kan ikke læses.

en: Existing settings will be overwritten!
da: Eksisterende indstillinger vil blive overskrevet!

en: Existing templates:
da: Eksisterende skabeloner:

en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærmsvisning

en: Expand
da: Fold ud

en: Expand/Collapse
da: Fold ud/sammen

en: Explain
da: Forklar

en: Explain SQL
da: Forklar SQL

en: Explain output
da: Forklar output

en: Export
da: Eksportér

en: Export as %s
da: Eksportér som %s

en: Export as separate files
da: Eksportér som separate filer

en: Export contents
da: Eksport indhold

en: Export databases as separate files
da: Eksportér databaser som separate filer

en: Export defaults
da: Standardindstillinger for eksport

en: Export metadata
da: Eksporter metadata

en: Export method
da: Eksporttype

en: Export method:
da: Eksportmetode:

en: Export of event %s
da: Eksport af hændelse %s

en: Export of routine %s
da: Eksport af rutine %s

en: Export of trigger %s
da: Eksport af trigger %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
da: Eksporter relaterede metadata fra phpMyAdmin-konfigurationslager

en: Export relational schema
da: Eksportér relationsskema

en: Export schema
da: Eksportér skema

en: Export table headers
da: Eksportér tabel-hoveder

en: Export table names
da: Eksportér tabelnavne

en: Export tables as separate files
da: Eksportér tabeller som separate filer

en: Export templates table
da: Eksportér skabelontabel

en: Export templates:
da: Eksportskabeloner:

en: Export time in UTC
da: Angiv eksporttidspunktet i UTC (Universal Time Coordinated)

en: Export type
da: Eksporttype

en: Export views as tables
da: Eksportér visninger som tabeller

en: Exporting databases from the current server
da: Eksporterer databaser fra den aktuelle server

en: Exporting rows from "%s" table
da: Eksporterer rækker fra tabellen "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
da: Eksporterer tabeller fra database "%s"

en: Expression
da: Udtryk

en: Expression or column list
da: Udtryk eller kolonneliste

en: Extra
da: Ekstra

en: Extra parameters for iconv
da: Yderligere parametre til iconv

en: Extremely weak
da: Ekstrem svag

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
da: FOREIGN KEY relation tilføjet.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
da: FOREIGN KEY-relationen er blevet fjernet.

en: Failed
da: Mislykket

en: Failed attempts
da: Mislykkede forsøg

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
da: Kunne ikke bygge diagramgitter med den importerede konfiguration. Nulstiller til standard konfiguration…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
da: Mislykkedes med at beregne værdi for reglen '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
da: Mislykkedes med at evaluere betingelse for reglen '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
da: Mislykkedes med at formatere streng for reglen '%s'.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
da: Kunne ikke fortolke konfigurationsfilen. Det ser ikke ud til at være gyldig JSON-kode.

en: Failed running test for rule '%s'.
da: Mislykkedes med at afvikle test for reglen '%s'.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
da: Kunne ikke rydde op i indstillinger for tabel-UI (se $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
da: Kunne ikke forbinde til reCAPTCHA servicen!

en: Failed to get description of column %s!
da: Kunne ikke hente beskrivelse af kolonne %s!

en: Failed to get real row count.
da: Kunne få reelt rækkeantal.

en: Failed to read configuration file!
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfilen!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
da: Fejl ved omdøbning af tabel %1$s til %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
da: Kunne ikke indstille den konfigurerede sorteringsforbindelse!

en: Failed to write file to disk.
da: Kunne ikke skrive fil til disk.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
da: Kritisk fejl: Navigationen kan kun tilgås via AJAX

en: Favorite List is full!
da: Favoritliste er fyldt!

en: Favorite tables
da: Favorit tabeller

en: Favorites
da: Favoritter

en: Favorites table
da: Favorit tabeller

en: Features
da: Karakteristika

en: Feb
da: feb

en: February
da: februar

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
da: Færre end 1.000 forespørgsler er blevet kørt mod denne server. Anbefalingerne kan derfor være ukorrekte.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
da: Filen %s findes allerede på serveren, lav filnavnet om eller tillad at der overskrives.

en: File could not be read!
da: Filen kunne ikke læses!

en: File is a symbolic link
da: Filen er et symbolsk link

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
da: Filen kan være komprimeret (%s) eller ukomprimeret.

en: File name template:
da: Skabelon for filnavn:

en: File to import:
da: Fil til import:

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
da: Funktion til filoverførsel for TEXT-kolonner. Den har ikke et tekstområde til input.

en: File upload stopped by extension.
da: Filupload stoppet af udvidelse.

en: File uploads are not allowed on this server.
da: Fil-uploads er ikke tilladte på denne server.

en: File was not an uploaded file.
da: Filen var ikke en uploaded fil.

en: Files
da: Filer

en: Filter
da: Filtrér

en: Filter by category…
da: Filtrer efter kategori…

en: Filter queries by word/regexp:
da: Filtrer forespørgsler efter ord/regex:

en: Filter rows
da: Filtrer rækker

en: Filters
da: Filtre

en: Find and replace
da: Søg og erstat

en: Find and replace - preview
da: Søg og erstat - forhåndsvisning

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
da: Find alle fejl i forspørgslen, før den udføres. Kræver, at CodeMirror er aktiveret.

en: Find partial dependencies
da: Find delvise afhængigheder

en: Find transitive dependencies
da: Find transitive afhængigheder

[ctx: First page]
en: Begin
da: Start

en: First step of normalization (1NF)
da: Først trin af normaliseringen (1NF)

en: Flush (close) all tables
da: Flush (luk) alle tabeller

en: Flush query cache
da: Tøm forespørgsel-mellemlager

en: Flush the table (FLUSH)
da: Udskriv tabellen ("FLUSH")

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
da: De følgende indstillinger vil blive anvendt globalt og nulstillet til standard ved genstart af server:

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
da: For standardværdier, indtast venligst kun en enkelt værdi, uden backslash escaping eller quotes, ud fra følgende format: a

en: For display Options
da: For visningsindstillinger

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
da: For hver af kolonnerne nedenfor, så vælg det <b>minimale sæt</b> af kolonner blandt det givne sæt, hvis værdier sat sammen er tilstrækkeligt til at afgøre værdien af kolonnen.

en: For testing purposes only!
da: Kun til testformål!

en: Foreign key checks
da: Tjek af fremmednøgle

en: Foreign key constraint
da: Begrænsning på fremmednøgle

en: Foreign key constraint %s has been dropped
da: Begrænsning på fremmednøglen %s er blevet droppet

en: Foreign key constraints
da: Begrænsning på fremmednøgle

en: Foreign key dropdown order
da: Rækkefølge for fremmednøgler i valgboks

en: Foreign key limit
da: Øvre grænse for fremmednøgle

en: Format of imported file
da: Format på importeret fil

en: Format-specific options:
da: Formatspecifikke indstillinger:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
da: Formatterer teksten som JSON med syntaksfremhævning.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
da: Formatterer tekst som SQL-forespørgsel med syntaks farvemarkering.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
da: Formatterer tekst som XML med syntaksfremhævning.

en: Formatting SQL…
da: Formatterer SQL …

en: Fr
da: fr

en: Free memory
da: Ledig hukommelse

en: Free pages
da: Frie sider

en: Free swap
da: Ledigt sidelager

en: Fri
da: fre

en: Friday
da: fredag

en: From
da: Fra

en: From general log
da: Fra generel log

en: From slow log
da: Fra slow log

en: Full texts
da: Komplette tekster

en: Fulltext
da: Fuldtekst

en: Function
da: Funktion

en: Function to use when dumping data:
da: Funktioner der bruges, når data udtrækkes:

en: Functions
da: Funktioner

en: Functions:
da: Funktioner:

en: GLOBALS overwrite attempt
da: forsøg på overskrivning af GLOBALS

en: GZip output buffering
da: Buffering af GZip-output

en: Garbage threshold
da: Tærskel for garbage

en: Garbled Data
da: Forvanskede data

en: General
da: Generelt

en: General relation features
da: Generelle relationsmuligheder

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Generate
da: Generer

en: Generate password
da: Generer adgangskode

en: Generate password:
da: Generer adgangskode:

en: Generation Time:
da: Genereringstid:

en: Geometry
da: Geometri

en: Geometry %d:
da: Geometri %d:

en: Get auto-saved query
da: Hent automatisk gemt forespørgsel

en: Get more themes!
da: Hent flere temaer!

en: Get support
da: Få support

en: Git information missing!
da: Information om Git mangler!

en: Git revision:
da: Git-revision:

en: Gives access to the complete list of databases.
da: Giver adgang til den fuldstændige liste over databaser.

en: Global privileges
da: Globale privilegier

en: Go
da: Udfør

en: Go back to previous page
da: Tilbage til foregående side

en: Go back to this page
da: Gå tilbage til denne side

en: Go to database: %s
da: Gå til databasen: %s

en: Go to link:
da: Gå til linket:

en: Go to table: %s
da: Gå til tabellen: %s

en: Go to view: %s
da: Gå til view: %s

en: Good
da: God

en: Got invalid version string from server
da: Fik en ugyldig versionsstreng fra server

en: Grant
da: Tildel

en: Grant all privileges on database %s.
da: Tildel alle privilegier på database %s.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
da: Tildel alle privilegier til jokertegn-navn (brugernavn_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
da: Gitter-redigering: gem alle redigerede celler med det samme

en: Grid editing: trigger action
da: Gitter-redering: trigger/udløser-handling

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
da: Gruppér elementer i navigationstræet (iht. separator defineret i databaserne og tabelfanerne ovenfor).

en: Group items in the tree
da: Gruppér elementer i træet

en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: Group queries
da: Gruppér SQL-forespørgsler

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
da: Grupper forespørgsler, og ignorer variabeldata i WHERE klausuler

en: Groups:
da: Grupper:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
da: HTTP Basic Auth Realm navn, der vises ved HTTP Auth.

en: HTTP authentication
da: HTTP autentifikation

en: Has no effect in this MySQL version.
da: Har ingen effekt i denne MySQL version.

en: Have a primary key
da: Har en primær nøgle

en: Help
da: Hjælp

en: Hidden navigation items table
da: Tabel for skjulte navigationselementer

en: Hide
da: Skjul

en: Hide arguments
da: Skjul argumenterne

en: Hide browser transformation
da: Skjul browser-transformation

en: Hide databases
da: Skjul databaser

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
da: Gem databaser som matcher regulært udtryk (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
da: Skjul kriteriet for søg og erstat

en: Hide panel
da: Skjul panel

en: Hide partial dependencies list
da: Skjul listen med delvise afhængigheder

en: Hide query box
da: Skjul forespørgeselsboks

en: Hide search criteria
da: Skjul søgekriterie

en: Hide search results
da: Slet søgeresultater

en: Hide table structure actions
da: Skjul handlinger for tabelstruktur

en: Hide trace
da: Skjul sporing

en: Hide/Show all
da: Skjul/Vis alle

en: Hide/Show tables with no relationship
da: Skjul/Vis tabeller uden relation

en: Hide/show navigation items
da: Skjul/vis navigationselementer

en: Highlight pointer
da: Fremhæv pointer

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
da: Fremhæv den række, som musemarkøren peger på.

en: Highlight selected rows.
da: Fremhæv valgte rækker.

en: Highlight server under the mouse cursor.
da: Fremhæv server under musepil.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
da: Tip: Følg venligst proceduren nøje for at opnå korrekt normalisering

en: History
da: Historik

en: Home
da: Hjem

en: Host
da: Vært

en: Host authorization order
da: Autorisationsrækkefølge for vært

en: Host authorization rules
da: Host autorisationsregler

en: Host name
da: Hostnavn

en: Host name:
da: Hostnavn:

en: Host:
da: Vært:

en: Hostname where MySQL server is running.
da: Servernavn, hvor MySQL server kører.

en: Hour
da: Time

en: Hovering over a point will show its label.
da: Når der holdes over et punkt vises dets etiket.

en: How many queries are kept in history.
da: Hvor mange forespørgsler er gemt i historikken.

en: How many rows can be inserted at one time.
da: Hvor mange rækker kan der indsættes på een gang.

en: How many temporary files mysqld has created.
da: Hvor mange midlertidige filer mysqld har oprettet.

en: How to display the menu tabs
da: Sådan vises menufanerne

en: How to display various action links
da: Sådan vises forskellige hændelseshenvisninger

en: How to use
da: Hvordan man bruger

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
da: Desværre blev der ikke parset nogen data ved sidste kørsel, dette betyder normalt at phpMyAdmin ikke vil være i stand til at gennemføre importen med mindre du forøger PHP-tidsbegrænsningerne.

en: Icons
da: Ikoner

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
da: Hvis TRUE vil logout slette cookies for alle servere; når sat til FALSE sker logout kun for den aktuelle server.Sættes denne til FALSE, kan man let glemme at logge ud fra andre servere, når man er forbundet til flere servere.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
da: Hvis aktiveret, vil phpMyAdmin fortsætte med at udføre efterfølgende SQL-forespørgsler selvom et eller flere af dem fejler.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
da: Aktivering medfører, at brugeren kan angive en hvilken som helst MySQL-server fra log ind-siden ved cookie-autentifikation.

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
da: Hvis det ikke er muligt at gøre eksisterende kolonnekombinationer til primær nøgle

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
da: Hvis data i hver række af filen ikke er i samme rækkefølge som i databasen, så list de tilsvarende kolonnenavne her. Kolonnenavne skal adskilles med komma og må ikke være i citationstegn.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
da: Hvis den midlertidige fil der bruges til hurtig MyISAM indeks-oprettelse ville være større end ved brug af key cache med størrelsen angivet her, foretræk key cache-metoden.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
da: Hvis denne værdi er større end 1, oprettes MyISAM tabel-indeks parallelt (hvert indeks i dets egen tråd) under Reparation ved sortering-processen.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
da: Hvis du bruger [kbd]cookie[/kbd] autentifikation og %sLogin cookie lager%s ikke er 0, så skal %sLogin cookie gyldighed%s være en værdi mindre end eller lig med den.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
da: Hvis du ikke oversatte fra kildefiler, så bruger du måske en pakke modificeret af en distribution. MySQL manualen er kun korrekt for officielle MySQL binære filer, ikke for pakker fra distributioner som RedHat, Debian/Ubuntu osv.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
da: Hvis du stødte på problemer, så indsend venligst en fejlrapport manuelt.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4%s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
da: Hvis du føler at det er nødvendigt, benyt da yderligere sikring - %1$shost authentication%2$s settings og %3$strusted proxies list%4%s. IP-baseret beskyttelse er næppe pålidelig, hvis din IP-adresse hører til en udbyder med mange tusinde brugere.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
da: Hvis du bevidst har ændret en af dem: Serveren bruger den mindste værdi for at bestemme den maksimale størrelse af tabeller i hukommelse. Så hvis man ønsker at forøge grænsen for tabeller i hukommelse, så skal begge forøges.

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
da: Hvis din server også er konfigureret til at acceptere HTTPS forespørgsler så følg dette link for at bruge en sikker forbindelse.

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Ignore all databases; Replicate:
da: Ignorer alle databaser; Repliker:

en: Ignore errors
da: Ignorer fejl

en: Ignore multiple statement errors
da: Ignorer flere efterfølgende fejl i udtryk

en: Ignoring unsupported language code.
da: Ignorér sprogkoder som ikke understøttes.

en: Image preview here
da: Forhåndsvisning af billede her

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
da: Funktionen til billedoverførsel, der også viser et miniaturebillede. Tilvalgsmuligheder er bredden og højden på miniaturebillederne, målt i billedpunkter. Standardværdien er 100 x 100.

en: Immediate table locks %%
da: Omgående tabellåse %%

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
da: Omgående tabellåse: %s%%. Denne værdi bør være over 95%%

en: Import
da: Importér

en: Import / export
da: Import / eksport

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
da: Importér valutaer ($5.00 til 5.00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
da: Import valutaer <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>

en: Import defaults
da: Standarder for import

en: Import from browser's storage
da: Import fra browserens lager

en: Import from file
da: Importér fra fil

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
da[0]: Importen er korrekt gennemført, %d forespørgsler udført.
da[1]: Importen er korrekt gennemført, %d forespørgsler udført.

en: Import monitor configuration
da: Importér overvågningskonfiguration

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
da: Importér procenter med korrekte decimaler (12.00% bliver til .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
da: Importér procenter som rigtige decimaltal  <i>(ex. 12.00% to .12)</i>

en: Import status
da: Importstatus

en: Importing into the current server
da: Importerer til den aktuelle server

en: Importing into the database "%s"
da: Importerer ind i databasen "%s"

en: Importing into the table "%s"
da: Importerer ind i tabellen "%s"

en: Improve table structure (Normalization):
da: Foretag forbedring af tabelstruktur (normalisering):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
da: For at indsætte den oprindelige tabel '%1$s' i den anden normale form, så skal vi oprette følgende tabeller:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
da: For at indsætte den oprindelige tabel '%1$s' i den tredje normale form, så skal vi oprette følgende tabeller:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
da: I navigationspanelet erstattes databasetræet med en valgfunktion

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
da: Inkluder et tidsstempel for hvornår databaser blev oprettet, sidst opdateret og sidst checket

en: Include table caption
da: Inkluder tabeloverskrift

en: Includes all privileges except GRANT.
da: Inkluderer alle privilegier på nær GRANT.

en: Incomplete params
da: Ukomplette parametre

en: Incorrect IP address: %s
da: Ukorrekt IP-adresse: %s

en: Incorrect form specified!
da: Ukorrekt formular angivet!

en: Incorrect value!
da: Ukorrekt værdi!

en: Incorrect value:
da: Forkert værdi:

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
da: Forøg {max_connections} eller reducer {wait_timeout} så forbindelser, der ikke lukker database handlers ordentligt bliver afbrudt tidligere. Sørg for, at programkode lukker database handlers ordentligt.

en: Increase {thread_cache_size}.
da: Forøg {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
da: Forøgelse af {max_heap_table_size} og {tmp_table_size} kan hjælpe. Dog skrives nogle midlertidige tabeller altid til disk uafhængig af disse variable. For at undgå disse skal man omskrive sine forespørgsler for at undgå disse betingelser (inden for en midlertidig tabel: Tilstedeværelse af BLOB eller TEXT-kolonne eller en kolonne større end 512 bytes) som nævnt i <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
da: Forøgelse af {max_heap_table_size} og {tmp_table_size} kan hjælpe. Dog skrives nogle midlertidige tabeller altid til disk uafhængig af disse variable. For at undgå disse skal man omskrive sine forespørgsler for at undgå disse betingelser (inden for en midlertidig tabel: Tilstedeværelse af BLOB eller TEXT felter eller et felt større end 512 bytes) som nævnt i <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>

en: Index
da: Indeks

en: Index %s has been dropped.
da: Indeks %s er blevet slettet.

en: Index cache size
da: Størrelse af indexcache

en: Index choice:
da: Indeksvalg:

en: Index directory
da: Indeksmappe

en: Index length
da: Indekslængde

en: Index name:
da: Indeksnavn;:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
da: Indekslæsninger fra hukommelse: %s%%. Denne værdi bør være over 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Gennemsnit for indeksskan: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time

en: Index type:
da: Indekstype:

en: Indexes
da: Indeks

en: Indexes for dumped tables
da: Begrænsninger for dumpede tabeller

en: Indexes for table
da: Indeks for tabel

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
da: Indikerer at du har lavet ændringer ved denne side, du vil blive spurgt om godkendelse før ændringerne frafalder

en: Initial state for sliders
da: Skydernes udgangspunkt

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
da: Redigér indlejret

en: Inner ring
da: Indre ring

en: Inner ring %d:
da: Indre ring %d:

en: InnoDB Status
da: InnoDB status

en: InnoDB buffer pool size
da: InnoDB buffer pool størrelse

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
da: InnoDB er sædvanligvis et bedre valg for tabelformat.

en: InnoDB log size
da: InnoDB logstørrelse

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
da: Indtast proxies som [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. Det følgende eksempel angiver, at phpMyAdmin skulle stole på en HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header der kommer fra proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Input transformation
da: Input-transformation

en: Input transformation options
da: Tilvalg for input-transformation

en: Ins
da: Ins (Indsæt)

en: Ins:
da: Indsæt:

en: Insecure connection
da: Usikker forbindelse

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert another new row
da: Indsæt endnu en ny række

en: Insert as new row
da: Indsæt som ny række

en: Insert as new row and ignore errors
da: Indsæt som ny række og ignorer fejl

en: Inserted row id: %1$d
da: Indsatte række id: %1$d

en: Inside column:
da: Indeni kolonne:

en: Inside tables:
da: Indeni tabel(ler):

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
da: I stedet for <code>INSERT</code> forespørgsler, brug:

en: Instructions
da: Instruktioner/Opsætning

en: Instructions/Setup
da: Instruktioner/Opsætning

en: Insufficient space to save the file %s.
da: Utilstrækkelig plads til at gemme filen %s.

en: Internal relation
da: Intern relation

en: Internal relationship has been added.
da: Intern relation tilføjet.

en: Internal relationship has been removed.
da: Den interne relation er blevet fjernet.

en: Internal relationships
da: Interne relationer

en: Internal relationships were successfully updated.
da: Opdateringen af de interne relationer blev gennemført.

en: Invalid authentication method set in configuration:
da: Ugyldig autorisationsmetode sat i konfiguration:

en: Invalid authentication type!
da: Invalid autentifikationstype!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
da: Ugyldigt klassenavn "%1$s", bruger standarden "Node"

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
da: Invalid kolonne (%s) angivet! Sørg for, at kolonnenavneer stavet korrekt, adskilt med komma og ikke i citationstegn.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
da: Ugyldigt kolonneantal i CSV-input på linie %d.

en: Invalid database:
da: Ugyldig database:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
da: Ugyldig retning "%s" givet for parameter.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
da: Ugyldigt format for CSV-input på linie %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
da: Ugyldigt parameter for CSV-import: %s

en: Invalid routine type: "%s"
da: Invalid rutinetype: "%s"

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
da: Ugyldig regel-deklaration på linje %1$s, forventede linje %2$s fra forrige regel.

en: Invalid rule declaration on line %s.
da: Ugyldig regel-deklaration på linie %s.

en: Invalid server index: %s
da: Server indekset %s er ugyldigt

en: Invalid table name
da: Ugyldigt tabelnavn

en: Invalid table name:
da: Ugyldigt tabelnavn:

en: Is InnoDB disabled?
da: Er InnoDB deaktiveret?

en: Is a foreign key.
da: Vælg fremmednøgle.

en: Is deterministic
da: Er deterministisk

en: Issue
da: Problem

en: It appears your database uses routines;
da: Det ser ud til at din database bruger funktioner;

en: It appears your database uses views;
da: Det ser ud til at din database bruger views;

en: It appears your table uses triggers;
da: Det ser ud til at din tabel bruger triggere;

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
da: Det anbefales at sætte {long_query_time} til en lavere værdi afhængig af installationen. Sædvanligvis anbefales en værdi på 1-5 sekunder.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25%% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
da: Det er sædvanligvis tilstrækkeligt at sætte {innodb_log_file_size} til 25%% af størrelsen af {innodb_buffer_pool_size}. En meget høj {innodb_log_file_size} reducerer genoprettelsestiden betydeligt efter et databasenedbrud. Se også <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">denne artikel</a>.Man skal lukke serveren ned, fjerne InnoDB-logfiler, sætte den nye værdi i my.cnf, starte serveren og tjekke at alt gik godt i fejllogene. Se også <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">dette blogindlæg</a>

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
da: Det ser ud til, at forbindelsen til serveren er tabt. Check netværksforbindelse, og server status.

en: Jan
da: jan

en: January
da: januar

en: Javascript must be enabled past this point!
da: Herefter skal JavaScript være slået til!

en: Jul
da: jul

en: July
da: juli

en: Jump to Log table
da: Gå til logtabellen

en: Jump to database '%s'
da: Gå til database '%s'

en: Jump to database “%s”.
da: Hop til database "%s".

en: Jun
da: jun

en: June
da: juni

en: Justification
da: Begrundelse

en: Key block size:
da: Blokstørrelse på nøgle:

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
da: Nøglebuffer er ikke initialiseret. Ingen MyISAM indeks vil blive lagret i mellemlager.

en: Key cache
da: Nøglemellemlager

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
da: Missede nøgle-mellemlagringer beregnet som raten af fysiske læsninger sammenlignet med læse-forespørgsler (beregnet værdi)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
da: Nøglen er for kort, den bør have mindst 32 tegn.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
da: Nøglen bør indeholde bogstaver, numre [em]og[/em] specialtegn.

en: Keyname
da: Nøglenavn

en: Kill
da: Dræb (Kill)

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/classes/Plugins/Transformations/Output/Text_Plain_External.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use and the second option is the parameters for the program. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
da: KUN LINUX: Starter en ekstern applikation og føder feltdata via standardinput. Returnerer standardoutputtet for applikationen. Standard er Tidy, for korrekt udskrivning af HTML-kode. Af sikkerhedsårsager er du nødt til manuelt at redigere filen libraries/classes/Plugins/Transformations/Output/Text_Plain_External.php og indsætte de værktøjer du ønsker skal være tilgængelig. Første indstilling er så nummeret på det program du vil bruge og den anden indstilling er parametrene for dette program. Tredje parameter vil, hvis sat til 1, konvertere outputtet vha. htmlspecialchars() (Standard er 1). Det fjerde parameter vil, hvis sat til 1, forhindre ombrydning og sikre at alt outputtet vises på én linje (Standard 1).

en: Label
da: Etikette

en: Label column
da: Tekst for kolonne

en: Label key
da: Mærke nøgle

en: Label key:
da: Mærke nøgle:

en: Label:
da: Etikette:

en: Landscape
da: Liggende

en: Language
da: Sprog

en: Last check
da: Seneste tjek

en: Last check:
da: Seneste tjek:

[ctx: Last page]
en: End
da: Slut

en: Last update
da: Sidste opdatering

en: Last update:
da: Seneste opdatering:

en: Last version
da: Seneste version

en: Latched pages
da: Eksklusivt låste (latched) sider

en: Leave blank for defaults.
da: Efterlades blank for standardværdi.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade "vedvarende", favorit tabeller på tværs af sessioner, forslag: [kbd]pma_favorit[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade "vedvarende", senest benyttede tabeller på tværs af sessioner, forslag: [kbd]pma_recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade "vedvarende" brugerflade-præferencer for tabel på tværs af sessioner, forslag: [kbd]pma_table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade understøttelse af PDF-skematik, forslag: [kbd]pma_pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade understøttelse af PDF-skematik, forslag: [kbd]pma_table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade understøttelse af QBE-skematik, forslag: [kbd]pma_pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
da: Efterlades tom for at fravælge historik-understøttelse for SQL-forespørgsler, forslag: [kbd]pma_history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade understøttelse af sporing på SQL-forspørgsler, forslag: [kbd]pma_tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
da: Efterlades tom for ingen understøttelse af [doc@bookmarks@]bookmark[/doc], forslag: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
da: Efterlades tom for ingen understøttelse af [doc@relations@]relation-links[/doc], forslag: [kbd]pma_relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade understøttelse af kolonner, forslag: [kbd]pma_table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
da: Efterlades tom for ingen understøttelse af eksport af skabeloner, forslag: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
da: Efterlades tom for at undlade lagring af bruger-præferencer i database, forslag: [kbd]pma_userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
da: Efterlades blank, hvis ikke brugt.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
da: Efterlades tom for deaktivere muligheden for at skjule eller vise navigationselementer, forslag: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
da: Lades tom hvis du ikke bruger config auth.

en: Left
da: Venstre

en: Length/Values
da: Længde/Værdi*

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
da: Mindre end 80%% af forespørgselsmellemlageret er udnyttet.

en: Let every user access this bookmark
da: Lad alle brugere bruge dette bogmærke

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
da: Lad serveren køre længere indtil den har udført et større antal forespørgsler.

en: License
da: Licens

en: Limit column characters
da: Begræns antal tegn i kolonne

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
da: Begrænser antallet af tabel-præferencer som lagres i databasen. De ældte poster fjernes automatisk.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
da: Begrænser antallet af kommandoer som ændrer enhver tabel eller database brugeren må udføre pr. time.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
da: Begrænser antallet af nye forbindelser brugeren må åbne pr. time.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
da: Begrænser antallet af forespørgsler brugeren må sende til serveren pr. time.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
da: Begrænser antallet af samtidige forbindelser brugere må have.

en: Lines terminated with
da: Linjer afsluttet med

en: Lines terminated with:
da: Linjer afsluttet med:

en: Linestring
da: Linjestreng

en: Linestring %d:
da: Linjestreng %d:

en: Link not found!
da: Link ikke fundet!

en: Link with main panel
da: Link med hovedpanel

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
da: Link med hovepanelet ved at fremhæve den nuværende database eller tabel.

en: Links to
da: Linker til

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
da: Linting er deaktiveret for denne forespørgsel, da den overstiger maks. længden.

en: List of available transformations and their options
da: Oversigt over tilgængelige transformationer og deres tilvalg

en: List of changes
da: Liste over ændringer

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
da: Liste af trusted proxies til IP tillad/afvis

en: Loading logs
da: Indlæser logs

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Local
da: Lokal

en: Local monitor configuration incompatible!
da: Konfigurationen for den lokale skærm er inkompatibel!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
da: Log SQL forespørgsler og deres udførselstid. Vises i konsollen

en: Log analysed, but no data found in this time span.
da: Loggen er analyseret, men ingen data fundet i dette tidsinterval.

en: Log buffer size
da: Størrelse af logbuffer

en: Log cache size
da: Størrelse af logcache

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
da: Logdata er indlæst. Forespørgsler udført i dette tidsinterval:

en: Log file count
da: Logfilantal

en: Log file threshold
da: Tærskel for logfil

en: Log in
da: Login

en: Log name
da: Lognavn

en: Log out
da: Log af

en: Log statistics
da: Logstatistik

en: Log table filter options
da: Indstillinger for filtre på logtabel

en: Login Information
da: Login-information

en: Login cookie store
da: Login cookie sletning

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
da: Login cookie sletning er mindre end cookie gyldighed konfigureret i phpMyAdmin. På grund af dette, vil din login udløbe tidligere end konfigureret i phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
da: Gyldighed for login cookie

en: Login cookie validity warning
da: Advarsel om gyldighed for logincookie

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
da: Det er ifølge konfigurationen ikke tilladt at logge ind uden en adgangskode (se AllowNoPassword)

en: Logo link URL
da: Logo link-URL

en: Logo link target
da: Henvisning for placering af logo

en: Logout URL
da: Log ud URL

en: Logout and try as another user.
da: Logud og prøv en anden bruger.

en: Long query time
da: Tid for lang forespørgsel

en: Main panel
da: Hovedpanel

en: Make all columns atomic
da: Gør alle kolonner atomare

en: Make consistent with central list
da: Gør konsistent med central liste

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
da: Vær sikker på, du har en unik server-id i din konfigurationsfil (my.cnf). Hvis ikke, så prøv at indsætte følgende linje i [mysqld] sektionen:

en: Manage your settings
da: Administrer dine indstillinger

en: Managing Central list of columns
da: Håndter centerliste for kolonner

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
da: Mange midlertidige tabeller skrives til disk i stedet for at blive i hukommelsen.

en: Mar
da: mar

en: March
da: marts

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
da: Marker brugte tabeller og gør det muligt at vise databaser med låste tabeller.

en: Master configuration
da: Masterkonfiguration

en: Master connection:
da: Overordnet forbindelse:

en: Master replication
da: Master replikation

en: Master server changed successfully to %s.
da: Master server ændret til %s.

en: Master status
da: Masterstatus

en: Matched rows:
da: Rækker som matcher:

en: Max %% MyISAM key buffer ever used
da: Maksimal %% MyISAM nøglebuffer nogensinde brugt

en: Max InnoDB log size
da: Maksimal InnoDB logstørrelse

en: Max rows
da: Maks. rækker

en: Max. concurrent connections
da: Maks. samtidige forbindelser

en: Max: %s%s
da: Maksimum størrelse: %s%s

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
da: Max_used_connections er på %s%% af max_connections. Den bør være under 80%%

en: Maximal length of created query
da: Maksimal længde på oprettet forespørgsel

en: Maximal number of table preferences to store
da: Maksimalt antal tabel-præferencer, der lagres

en: Maximum databases
da: Maksimalt antal databaser

en: Maximum displayed SQL length
da: Maksimal vist SQL-længde

en: Maximum execution time
da: Maksimal eksekveringstid

en: Maximum items in branch
da: Maksimum for elementer i gren

en: Maximum items on first level
da: Maksimum for elementer i første niveau

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
da: Maksimalt antal tegn vist i ikke-numerisk kolonne ved gennemsyn.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
da: Maksimalt antal tegn, når en SQL-forespørgsel vises.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
da: Maksimalt antal databaser som vises i listen med databaser.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
da: Højeste antal af tidligere anvendte tabeller; sæt til 0 for at deaktivere.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
da: Højeste antal af tidligere anvendte tabeller; sæt til 0 for at deaktivere.

en: Maximum number of rows to display
da: Maksimum af antal viste rækker

en: Maximum number of tables displayed in table list.
da: Maksimalt antal tabeller vist i tabellisten.

en: Maximum rows to plot
da: Maksimalt antal plottede rækker

en: Maximum size for input field
da: Maksimal størrelse for input-felt

en: Maximum size for temporary files on index creation
da: Maksimal størrelse for midlertidige filer ved oprettelse af indeks

en: Maximum size for temporary sort files
da: Maksimal størrelse for midlertidige sorteringsfiler

en: Maximum table tree depth
da: Maksimal dybde på databasetræ

en: Maximum tables
da: Maksimalt antal tabeller

en: Maximum value:
da: Maksimumsværdi:

en: May
da: maj

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
da: Kan være anslået. Klik på tallet for at få korrekt antal. Se [doc@faq3-11] FAQ 3.11[/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
da: Kan være anslået. Se [doc@faq3-11] FAQ 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
da: MediaWiki tabel

en: Memory limit
da: Hukommelsesgrænse

en: Merge with current configuration
da: Flet med aktuel konfiguration

en: Metadata for database %s
da: Metadata til database %s

en: Metadata for table %s
da: Metadata for tabel %s

en: Min rows
da: Min. rækker

en: Minimum number of databases to display the database filter box
da: Mindste antal databaser, der skal vises i database-filterboksen

en: Minimum number of items to display the filter box
da: Det mindste antal af elementer, der skal til for at vise filterboksen

en: Minimum size for input field
da: Mindste størrelse for input-felt

en: Minimum value:
da: Minimumsværdi:

en: Minor Version
da: Underversion

en: Minute
da: Minut

en: Missing a temporary folder.
da: Mangler en midlertidig mappe.

en: Missing connection parameters!
da: Manglende forbindelses parametre!

en: Missing data for %s
da: Manglende data for %s

en: Missing information to delete the search.
da: Manglende information for at kunne slette søgningen.

en: Missing information to load the search.
da: Manglende information for at kunne hente søgningen.

en: Missing information to save the bookmarked search.
da: Der mangler informationer for at søgningen kan gemmes.

en: Missing parameter:
da: Manglende parameter:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
da: Manglende phpMyAdmin configuration storage tabeller

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
da: Manglende reCAPTCHA verificering, måske er den blokkeret af adblock?

en: Missing value in the form!
da: Ingen værdi i formularen!

en: Mo
da: ma

en: Modifications have been saved
da: Rettelserne er gemt

en: Modify:
da: Ret:

en: Mon
da: man

en: Monday
da: mandag

en: Monitor
da: Monitorering

en: Monitor Instructions
da: Monitorinstruktioner

en: Monitor refresh failed
da: Skærmopfriskning fejlede

en: More
da: Mere

en: More settings
da: Flere indstillinger

en: Move Menu
da: Flyt Menu

en: Move column
da: Fjern kolonne

en: Move columns
da: Flyt kolonner

en: Move repeating groups
da: Flyt repeterede grupper

en: Move table to (database<b>.</b>table)
da: Flyt tabel til (database<b>.</b>tabel)

en: Move the columns by dragging them up and down.
da: Flyt kolonnerne ved at trække dem op og ned.

en: MyISAM concurrent inserts
da: MyISAM samtidige inserts

en: MyISAM key buffer (index cache) %% used is low.
da: MyISAM nøglebuffer (indeksmellemlager) %% brugt er lav.

en: MyISAM key buffer size
da: MyISAM nøglebufferstørrelse

en: MySQL Architecture
da: MySQL arkitektur

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
da: MySQL Spatial Extension understøtter ikke ESRI type "%s".

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
da: MySQL accepterer værdier, som ikke kan vælges med skydeknappen; indtast disse værdier direkte, hvis det ønskes

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
da: MySQL accepterer værdier, som ikke kan vælges med skydeknappen; indtast disse værdier direkte, hvis det ønskes

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
da: MySQL er ikke oversat som en 64-bit pakke.

en: MySQL reserved word warning
da: Advarsel om MySQL-reserverede ord

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
da: MySQL returnerede ingen data (fx ingen rækker).

en: MySQL said:
da: MySQL returnerede:

en: NO
da: NEJ

en: Name
da: Navn

en: Name (Ascending)
da: Navn (Stigende)

en: Name (Descending)
da: Navn (Faldende)

en: Native MySQL authentication
da: Indbygget MySQL autorisering

en: Natural order
da: Naturlig rækkefølge

en: Navigation panel
da: Navigationspanel

en: Navigation panel settings
da: Navigationspanel indstillinger

en: Navigation tree
da: Navigationstræ

en: Needed for the replication slaves.
da: Nødvendigt for replikationsslaverne.

en: Network traffic since startup: %s
da: Netværkstrafik siden opstart: %s

en: Never send error reports
da: Send aldrig fejlrapporter

en: New bookmark
da: Nyt bogmærke

en: New column name
da: Nyt kolonnenavn

en: New database name
da: Nyt databasenavn

en: New name
da: Nyt navn

en: New page
da: Nyt side

en: New page name
da: Nyt sidenavn

en: New server
da: Ny server

en: New table name
da: Nyt tabelnavn

en: New template:
da: Ny skabelon:

en: Next autoindex
da: Næste autoindeks

[ctx: Next month]
en: Next
da: Næste

[ctx: Next page]
en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No Password
da: Ingen adgangskode

en: No Privileges
da: Ingen privilegier

en: No SQL query was set to fetch data.
da: Ingen SQL-forespørgsel blev angivet til hentning af data.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
da: Ingen transitive afhængigheder er mulige, da tabellen ikke har nogen ikke-primære nøglekolonner

en: No accounts selected.
da: Ingen konto valgt.

en: No activity within %s seconds; please log in again.
da: Ingen aktivitet i de seneste %s sekunder eller mere, log venligst ind igen.

en: No bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: No change
da: Ingen ændring

en: No column selected.
da: Der er ikke valgt kolonner.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
da: Ingen kolonner i centerlisten. Vær sikker på at centerlisten for databasen %s har kolonner der ikke er i aktuel tabel.

en: No data
da: Ingen data

en: No data found
da: Fandt ingen data

en: No data to display
da: Ingen data til visning

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
da: Der blev ikke modtaget nogen data til import. Enten blev der ikke indsendt et filnavn, eller filstørrelsen kan have overskredet maksimal størrelsen tilladt af din PHP-konfiguration. Se  [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
da: Ingen databaser

en: No databases selected.
da: Ingen databaser valgt.

en: No dependencies selected!
da: Der er ikke valgt afhængigheder!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
da: Ingen hændelse med navnet %1$s fundet i database %2$s.

en: No files available on server for import!
da: Der er ingen filer tilgængelige på serveren til import!

en: No files found inside ZIP archive!
da: Ingen filer fundet i ZIP arkivet!

en: No index defined!
da: Intet indeks defineret!

en: No index parts defined!
da: Ingen dele af indeks er defineret!

en: No newer stable version is available
da: Ingen nyere stabil version er tilgængelig

en: No numeric columns present in the table to plot.
da: Ingen numeriske kolonner tilstede i tabellen til plotning.

en: No parameters found!
da: Ingen parametre fundet!

en: No partial dependencies found!
da: Der blev ikke fundet delvise afhænigheder!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
da: Der er ingen mulige, delvise afhængigheder, da der ikke findes ikke-primære kolonner, eftersom den primære nøgle ( %1$s ) består af alle kolonner i tabellen.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
da: Der er ingen mulige, delvise afhængigheder, da den primære nøgle ( %1$s ) blot har én kolonne.

en: No partial dependencies selected!
da: Der blev ikke valgt delvise afhængigheder!

en: No partitioning defined!
da: Ingen partitionering defineret!

en: No preview available.
da: Intet billede til rådighed.

en: No privileges.
da: Ingen privilegier.

en: No redundant column
da: Ingen redundant kolonne

en: No repeating group
da: Ingen repeterende gruppe

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
da: Ingen rutine er eksporterbar. Nødvendige rettigheder kan savnes.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
da: Ingen rutine med navnet %1$s fundet i databasen %2$s.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
da: Ingen rutine med navnet %1$s fundet i database %2$s. Du kan mangle de nødvendige privilegier for at redigere denne rutine.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
da: Ingen rutine med navnet %1$s fundet i database %2$s. Du kan mangle de nødvendige rettigheder til at se/eksportere denne rutine.

en: No row selected.
da: Der er ikke valgt en række.

en: No such column
da: Ingen sådan kolonne

en: No tables found in database.
da: Ingen tabeller fundet i databasen.

en: No tables selected.
da: Ingen tabeller valgt.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
da: Ingen trigger med navnet %1$s fundet i databasen %2$s.

en: No user found.
da: Ingen bruger fundet.

en: No users selected for deleting!
da: Ingen brugere valgt til sletning!

en: No users were found belonging to this user group.
da: Der blev ikke fundet brugere tilhørende denne brugergruppe.

en: No valid image path for theme %s found!
da: Ingen gyldig billedsti for tema %s fundet!

en: No versions selected.
da: Der er ikke valgt versioner.

en: Node group
da: Nodegruppe

en: None
da: Ingen

[ctx: None encoding conversion]
en: None
da: Ingen

[ctx: None for default]
en: None
da: Ingen

[ctx: None privileges]
en: None
da: Ingen

en: Normalize
da: Normaliser

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
da: Normalt sker skrivninger til InnoDB buffer poolen i baggrunden. Men, hvis der er brug for at læse eller oprette en side og der ikke er nogen rene sider tilgængelige, er det nødvendigt at vente på at der bliver flushet sider først. Denne tæller tæller hvor mange gange det er sket. Hvis buffer pool størrelsen er sat ordentligt, skulle denne værdi være lille.

en: Not a non-negative number!
da: Ikke et ikke-negativt tal!

en: Not a positive number!
da: Ikke et positivt tal!

en: Not a valid port number!
da: Ikke et gyldigt portnummer!

en: Not enough privilege to view query statistics.
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at query statestikker.

en: Not enough privilege to view server status.
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at se server status.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at se server variable og indstillinger %s

en: Not enough privilege to view status variables.
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at se status variabler.

en: Not enough privilege to view the advisor.
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at se rådgiveren.

en: Not enough privilege to view users.
da: Ikke tilstrækkelige privilegier til at se brugere.

en: Not replicated
da: Ikke replikeret

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
da: Bemærk: Aktivering af auto-genopfrisk her kan forårsage tung trafik mellem webserveren og MySQL-serveren.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
da: Bemærk: Aktivering af databasestatistikkerne her kan forårsage tung trafik mellem webserveren og MySQL-serveren.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
da: Note: Hvis filen indeholder flere tabeller, vil de blive kombineret til én.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
da: NB: Navne på MySQL privilegier er på engelsk.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
da: Bemærk: Indstilling af disse værdier til 0 (nul) fjerner begrænsningen.

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
da: Bemærk: Du forsøger at redigere privilegier for brugeren som du aktuelt er logget ind som.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
da: Bemærk: a, b -> d,f implicerer, at værdier med kolonnerne a og b kombineret sammen kan afgøre værdier for kolonne d og kolonne f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
da: Bemærk: phpMyAdmin henter brugernes privilegier direkte fra MySQLs privilegietabeller. Indholdet af disse tabeller kan være forskelligt fra privilegierne på serveren, hvis de er blevet ændret manuelt.  Hvis dette er tilfældet, skal privilegierne genindlæses, men i øjeblikket er dette ikke nødvendigt.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
da: Bemærk: phpMyAdmin henter brugernes privilegier direkte fra MySQLs privilegietabeller. Indholdet af disse tabeller kan være forskelligt fra privilegierne serveren i øjeblikket bruger hvis der er lavet manuelle ændringer i den. Hvis dette er tilfældet, bør du %sgenindlæse privilegierne%s før du fortsætter.

en: Nov
da: nov

en: November
da: november

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
da: Nu, tilføj de følgende linjer i slutningen af [mysqld] sektionen i din my.cnf og genstart derefter MySQL serveren.

en: Nowhere
da: Ingen steder

en: Null
da: Nulværdi

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
da: Bredde på CHAR/VARCHAR tekstbokse.

en: Number of inserted rows
da: Antal indsatte rækker

en: Number of queries to skip from start.
da: Antal forespørgsler, der skal springes over fra start.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
da: Antal rækker vist, når man kigger på et sæt resultater. Hvis resultatet indeholder flere rækker, links til "Forrige" og "Næstet" vil blive vist.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
da: Højde på CHAR/VARCHAR-tekstbokse.

en: Number of rows per page
da: Rækker pr. side

en: Number of rows:
da: Antal rækker:

en: Number of tables:
da: Antal tabeller:

en: OFF
da: FRA

en: ON
da: TIL

en: Object creation options
da: Object oprettelsesindstillinger

en: Object creation options (all are recommended)
da: Indstillinger for oprettelse af objekter (alle anbefales)

en: Oct
da: okt

en: October
da: oktober

en: Official Homepage
da: Officiel phpMyAdmin hjemmeside

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
da: På en travl server er der risiko for at bytetællerne løber over, så disse statistikker som rapporteret af MySQL-serveren kan være forkerte.

en: On completion preserve
da: Efter udførsel bevar

en: One or more errors have occurred while processing your request:
da: Der er opstået fejl under behandling af anmodningen:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
da: Kun forespørgslerne INSERT, UPDATE, DELETE og REPLACE SQL indeholdende 'transactional engine'-tabeller kan rulles tilbage.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
da: Det er blot kolonner med indeks, der bliver vist. Du kan definere et indeks nedenfor.

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
da: Hent kun SELECT,INSERT,UPDATE og DELETE forespørgsler

en: Only show keys
da: Vis kun nøgler

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
da: Der kan kun simuleres forespørgsler med UPDATE og DELETE i enkelttabeller.

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
da: Kun slaver startet med --report-host=host_name er synlige i listen.

en: Open
da: Åben

en: Open new phpMyAdmin window
da: Åbn nyt phpMyAdmin vindue

en: Open page
da: Åbn side

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
da: Åbn den linkede side i hovedvinduet ([kbd]main[/kbd]) eller i et nyt ([kbd]new[/kbd]).

en: OpenDocument Spreadsheet
da: OpenDocument regneark

en: OpenDocument Text
da: OpenDocument tekst

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
da: Frekvens af filåbninger: %s. Denne værdi bør være mindre end 5 pr time

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
da: Frekvens af tabelåbning: %s. Denne værdi bør være mindre end 10 pr time

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
da: Åbning af tabeller kræver disk I/O, som er kostbart. Ved forøgelse af {table_open_cache} kan dette undgås.

en: Operations
da: Operationer

en: Operator
da: Operatør

en: Optimize
da: Optimer

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
da: Optimer forespørgsler og/eller brug InnoDB for at reducere ventetid på låse.

en: Optimize table
da: Optimer tabel

en: Options
da: Indstillinger

en: Or
da: Eller

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
da: Gå eventuelt til fanen 'Handlinger' tilhørende enhver database for at opsætte den dér.

en: Or:
da: Eller:

en: Order
da: Rækkefølge

en: Order by:
da: Rækkefølge:

en: Order of the tables
da: Rækkefølge af tabeller

en: Order:
da: Rækkefølge:

en: Orientation
da: Orientering

en: Original length
da: Oprindelige længde

en: Original position
da: Oprindelig placering

en: Original string
da: Original tekststreng

en: Other
da: Andet

en: Other core settings
da: Andre kerneindstillinger

en: Other options:
da: Andre indstillinger:

en: Outer ring
da: Ydre ring

en: Outer ring:
da: Ydre ring:

en: Output
da: Resultat

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
da: Vis pretty-trykt JSON (brug læsbar formatering)

en: Output unicode characters unescaped
da: Udskriv unicode karakterer unescaped

en: Overview
da: Oversigt

en: Overwrite existing file(s)
da: Overskriv eksisterende fil(er)

en: PARTITION definition:
da: PARTITION-definition:

en: PDF export page
da: PDF-eksportside

en: PDF schema: pages table
da: PDF-skematik: pages tabel

en: PHP Version:
da: PHP-version:

en: PHP extension:
da: PHP-udvidelse:

en: PHP version:
da: PHP-version:

en: Packed
da: Pakket

en: Page name
da: Sidenavn

en: Page number:
da: Side nummer:

en: Page titles
da: Sidetitler

en: Page to delete
da: Side som skal slettes

en: Page to open
da: Side som skal åbnes

en: Page-related settings
da: Siderelaterede indstillinger

en: Pages containing data
da: Sider med data

en: Pages to be flushed
da: Sider til udskrift

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Parameters
da: Parametre

en: Parser:
da: Fortolker:

en: Partial import:
da: Delvis import:

en: Partial import: allow interrupt
da: Delvis import: tillad afbrydelse

en: Partial import: skip queries
da: Delvis import: spring over forespørgsler

en: Partial texts
da: Delvise tekster

en: Partition %s
da: Partitionen %s

en: Partition by:
da: Partition af:

en: Partition maintenance
da: Vedligehold af partition

en: Partition table
da: Partition tabel

en: Partitioned by:
da: Partitioneret af:

en: Partitions
da: Partitioner

en: Partitions:
da: Partitioner:

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Hashing Method
da: Adgangskodehashing

en: Password Hashing:
da: Adgangskodehashing:

en: Password for config auth
da: Adgangskode for config auth

en: Password is too long!
da: Adgangskoden er for lang!

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste it to your config.inc.php
da: Indsæt det i din config.inc.php fil

en: Pause monitor
da: Sæt monitor på pause

en: Pending log file writes.
da: Ventende log fil skrivninger.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
da: Procentdel brugt af MyISAM nøglebuffer

en: Percentage of aborted clients
da: Procentdel af aborterede klienter

en: Percentage of aborted connections
da: Procentdel af aborterede forbindelser

en: Percentage of index reads from memory
da: Procentdel af indekslæsninger fra hukommelse

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
da: Procentdel af fysiske skrivninger sammenlignet med skrive-forespørgsler (beregnet værdi)

en: Percentage of slow queries
da: Procentdel langsomme forespørgsler

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
da: Procentdel af sorteringer, som bruger midlertidige tabeller

en: Percentage of temp tables on disk
da: Procentdel af midlertidige tabeller på disk

en: Percentage of used connections
da: Procentdel af brugte forbindelser

en: Percentage of used key cache (calculated value)
da: Procentdel af anvende nøgle-cache (beregnet værdi)

en: Percentage of used open files limit
da: Procentdel af grænse for brugte åbne filer

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
da: Dokumentation for Percona er på <a target="_blank" href="https://www.percona.com/software/documentation/"> https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
da: Permanent forespørgselshistorie

en: Persistent connections
da: Vedvarende forbindelser

en: Persistent favorite tables
da: Vedvarende favorit tabeller

en: Persistent recently used tables
da: Vedvarende senest brugte tabeller

en: Persistent tables' UI preferences
da: Vedvarende tabellers UI præference

en: Pick
da: Vælg

en: Pick from Central Columns
da: Vælg fra centerkolonner

en: Pin text
da: Fastgør tekst

en: Please add at least one variable to the series!
da: Tilføj mindst en variabel til serien!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
da: Besvar venligst følgende spørgsmål omhyggeligt for at opnå en korrekt normalisering.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
da: Vær tålmodig; filen uploades. Detaljer om uploaden er ikke tilgængelige.

en: Please check privileges of directory containing database.
da: Tjek venligst privilegier for mappen som indeholder databasen.

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [doc@setup_script]documentation[/doc]. Otherwise you will be only able to download or display it.
da: Opret en webserver skrivbar mappe [em]config[/em] i phpMyAdmin topniveau mappen som beskrevet i [doc@setup_script]documentation[/doc]. Ellers vil du kun blive i stand til at downloade eller vise den.

en: Please enter a valid HEX input
da: Angiv venligst et gyldigt HEX-tal

en: Please enter a valid URL
da: Angiv en gyldig URL-adresse

en: Please enter a valid credit card number
da: Indtast et gyldigt kreditkortnummer

en: Please enter a valid date
da: Indtast en gyldig dato

en: Please enter a valid date ( ISO )
da: Indtast en gyldig dato (ISO)

en: Please enter a valid date or time
da: Angiv venligst en gyldig dato eller tid

en: Please enter a valid email address
da: Angiv en gyldig e-mailadresse

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
da: Indtast venligst en gyldig heximal streng. Gyldige tegn er 0-9 og A-F.

en: Please enter a valid length!
da: Angiv venligst en gyldig længde!

en: Please enter a valid number
da: Angiv et gyldigt tal

en: Please enter a valid number!
da: Angiv venligst et gyldigt nummer!

en: Please enter a valid page name
da: Angiv venligst et gyldigt sidenavn

en: Please enter a value between {0} and {1}
da: Indtast venligst en værdi mellem {0} og {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
da: Indtast venligst en værdi med en længde på mellem {0} og {1} tegn

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
da: Angiv venligst værdi der er større end eller lig med {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
da: Angiv venligst værdi der er mindre end eller lig med {0}

en: Please enter at least {0} characters
da: Angiv mindst {0} tegn

en: Please enter no more than {0} characters
da: Angiv venligst ikke mere end {0} tegn

en: Please enter only digits
da: Angiv kun tal

en: Please enter the same value again
da: Angiv samme værdi igen

en: Please fix this field
da: Ret venligst dette felt

en: Please look at the bottom of this window.
da: Gennemse venligst bunden af denne side.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
da: Bemærk, at aktivering af denne har ingen betydning i [kbd]config[/kbd] autentifikationstilstand, fordi adgangskoden er fast indlagt i konfigurationsfilen; dette begrænser ikke muligheden for at udføre den samme kommando direkte.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
da: Bemærk venligst at phpMyAdmin blot er en brugerflade og at den ikke begrænser mulighederne i MySQL.

en: Please note:
da: Bemærk venligst:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
da: Angiv venligst et navn for denne gemte søgning.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
da: Se venligst dokumentationen for oplysninger om, hvordan du opdaterer din tabel column_info.

en: Please select a page to continue
da: Vælg venligst en side for at fortsætte

en: Please select column(s) for the index.
da: Tilføj venligst kolonne(r) til indekset.

en: Please select databases:
da: Vælg databaser:

en: Please select the file you want to import.
da: Vælg venligst filen du vil importere.

en: Please select the primary key or a unique key!
da: Vælg venligst den primære nøgle eller en unik nøgle!

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Point
da: Punkt

en: Point %d
da: Punkt %d

en: Point:
da: Punkt:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
da: Port hvorpå MySQL server lytter, lades tom for standard.

en: Portrait
da: Stående

en: Possible performance issues
da: Mulige ydelsesmæssige problemer

en: Prefix
da: Præfiks

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
da: Føjer tekst til en streng. Den første valgmulighed er at teksten føjes til foran, den anden er at den føjes til efter (omsluttet af enkelte anførselstegn, standardindstilling er en tom streng).

en: Preset chart
da: Foruddefineret diagram

en: Press Ctrl+Enter to execute query
da: Tast Ctrl+Enter for at udføre forespørgsel

en: Press Enter to execute query
da: Tast Enter for at udføre forespørgsel

en: Press escape to cancel editing.
da: Tryk på ESC for at annullere redigeringen.

en: Preview SQL
da: Forhåndsvis SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
da: Foregående import timede ud, efter genindsendelse vil fortsætte fra position %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: Previous page]
en: Previous
da: Forrige

en: Primary
da: Primær

en: Primary key added.
da: Primær nøgle er blevet tilføjet.

en: Primary key already exists.
da: Primær nøgle findes allerede.

en: Primary key default sort order
da: Forvalgt sorteringsrækkefølge for primær nøgle

en: Print
da: Udskriv

en: Print view
da: Udskriv

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
da: Før konfigurationen ændres, så vær sikker på, hvad du ændrer (ved at læse dokumentationen) og hvordan du annullerer ændringer. Forkert tuning kan have en meget negativ effekt på ydeevnen.

en: Private key for reCaptcha
da: Privat nøgle for reCaptcha

en: Privileges
da: Privilegier

en: Privileges for %s
da: Privilegier for %s

en: Problems with indexes of table `%s`
da: Problemer med indeksene på tabel `%s`

en: Procedures
da: Procedurer

en: Procedures:
da: Procedurer:

en: Processes
da: Processer

en: Processing request
da: Udfører forespørgsel

en: Profiling
da: Profilering

en: Profiling results
da: Resultat af profilering

en: Progress
da: Fremskridt

en: Propose table structure
da: Foreslå tabelstruktur

en: Protect binary columns
da: Beskyt binære kolonner

en: Protocol version:
da: Protokolversion:

en: Proxy password
da: Adgangskode for proxy

en: Proxy url
da: Proxy-url

en: Proxy username
da: Brugernavn for proxy

en: Public key for reCaptcha
da: Offentlig nøgle for reCaptcha

en: Purpose:
da: Formål:

en: Put columns names in the first row
da: Indsæt feltnavne i første række

en: Put columns names in the first row:
da: Indsæt feltnavne i første række:

en: QBE saved searches table
da: QBE gemte søger tabel

en: Queried time
da: Tid på forespørgsel

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
da: Forespørgsler udføres ved at trykke på Retur (i stedet for Ctrl+Retur). Linjeskift indsættes med Skift+Retur.

en: Query
da: Foresp. via eks

en: Query Cache usage
da: Brug af forespørgselmellemlager

en: Query analyzer
da: Forespørgselsanalysator

en: Query cache
da: Forespørgsel-mellemlager

en: Query cache disabled
da: Forespørgsel-mellemlager deaktiveret

en: Query cache efficiency
da: Effektivitet af forespørgsels-mellemlager

en: Query cache efficiency (%%)
da: Effektiviteten af forespørgselsmellemlager (%%)

en: Query cache fragmentation
da: Fragmentering af forespørgselmellemlager

en: Query cache low memory prunes
da: Udrensninger ved lav hukommelse i forespørgselmellemlager

en: Query cache max size
da: Maks størrelse af forespørgselmellemlager

en: Query cache min result size
da: Minimum resultatstørrelse i forespørgselmellemlager

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
da: Forespørgselsmellemlageret kører ikke effektivt. Det har en lav hitrate.

en: Query cache usage
da: Forbrug af forespørgsels-mellemlager

en: Query cache used
da: Forbrugt forespørgsels-mellemlager

en: Query caching method
da: Metode for forespørgsels-mellemlager

en: Query error
da: Forespørgselsfejl

en: Query failed
da: Forespørgslen mislykkedes

en: Query history length
da: Længde på forespørgselshistorik

en: Query results operations
da: Forespørgselsresultat operationer

en: Query statistics
da: Statistik over forespørgsler

en: Query took %01.4f seconds.
da: Forespørgsel tog %01.4f sekunder.

en: Query window
da: Forespørgselsvindue

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Questions below 1,000
da: Forespørgsler under 1.000

en: Quick
da: Hurtig

en: Quick - display only the minimal options
da: Hurtig - vis kun de minimale indstillinger

en: Quick - display only the minimal options to configure
da: Hurtig - vis kun de mest nødvendige konfigurationsindstillinger

en: Quick steps to set up advanced features:
da: Hurtige trin for at opsætte avancerede muligheder:

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
da: RELATIONER FOR TABEL

en: Range search
da: Intervalsøgning

en: Rate of aborted clients
da: Frekvens af aborterede klienter

en: Rate of aborted connections
da: Frekvens af aborterede forbindelser

en: Rate of joins without indexes
da: Frekvens af joins uden indeks

en: Rate of open files
da: Frekvens af åbne filer

en: Rate of reading first index entry
da: Frekvensen af læsning af første indeksindgang

en: Rate of reading fixed position
da: Frekvens af læsning af fast position

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Gennemsnit for læsning af fast position: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time

en: Rate of reading next table row
da: Frekvens af læsning af næste tabelrække

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Frekvens af læsning af næste tabelrække: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time

en: Rate of sorts that cause temporary tables
da: Andel af sorteringer, som bruger midlertidige tabeller

en: Rate of table open
da: Frekvens af tabelåbninger

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Frekvens af midlertidige tabeller som skrives til disk: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
da: Re-login til phpMyAdmin for at indlæse den opdaterede konfigurationsfil.

en: Re-type
da: Skriv igen

en: Re-type:
da: Skriv igen:

en: Read as multibytes
da: Læs som multibytes

en: Read misses
da: Missede læsninger

en: Read misses in %
da: Read misses i %

en: Read requests
da: Read-anmodninger

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
da: Læsning af version fejlede. Måske er du offline eller upgradeserveren svarer ikke.

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Recall user name
da: Gendan brugernavn

en: Received
da: Modtaget

en: Recent
da: Seneste

en: Recent tables
da: Seneste tabeller

en: Recently used table
da: Senest benyttede tabel

en: Recently used tables
da: Tidligere anvendte tabeller

en: Recoding engine
da: Omkodningsværktøj

en: Recommendation
da: Anbefaling

en: Record cache size
da: Størrelse af postcache

en: Referenced by %s.
da: Refereret ved %s.

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh rate
da: Opdateringsfrekvens

en: Related links:
da: Relaterede links:

en: Relation table
da: Relationstabel

en: Relation view
da: Visning af relation

en: Relational display
da: Relationel visning

en: Relational key
da: Relationel nøgle

en: Relational schema
da: Relationel skematik

en: Relationship operator
da: Relationsoperator

en: Relationships
da: Relationer

en: Release Series
da: Udgivelsesserie

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload navigation panel
da: Genindlæs navigationspanel

en: Reload page
da: Genindlæs side

en: Reloading the privileges
da: Genindlæs privilegierne

en: Remember file name template
da: Husk skabelon for filnavn

en: Remember table's sorting
da: Husk tabellens sortering

en: Remembering Designer Settings
da: Husk design indstillinger

en: Remove
da: Fjern/Slet

en: Remove CRLF characters within columns
da: Fjern CRLF-tegn i kolonner

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
da: Fjern vognretur/linjeskiftstegn i kolonnedata

en: Remove columns from central list
da: Fjern kolonner fra centerliste

en: Remove database
da: Fjern database

en: Remove from Favorites
da: Fjern fra Favoritter

en: Remove from central columns
da: Fjern kolonner

en: Remove last parameter
da: Fjern den sidste parameter

en: Remove partitioning
da: Fjern partitionering

en: Remove redundant columns
da: Fjern redundante kolonner

en: Remove selected
da: Fjern valgte

en: Remove selected user accounts
da: Fjern valgte brugere

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
da: Fjern variable data i INSERT forspørgsler for bedre gruppering

en: Removing Selected Users
da: Fjerner valgte brugere

en: Rename database to
da: Omdøb database til

en: Rename exported databases/tables/columns
da: Omdøb eksporterede databaser/tabeller/kolonner

en: Rename table to
da: Omdøb tabel til

en: Rename to
da: Omdøb til

en: Rename view to
da: Omdøb view til

en: Renaming databases
da: Omdøber databaser

en: Repair
da: Reparer

en: Repair table
da: Reparer tabel

en: Repair threads
da: Reparer tråde

en: Repeat headers
da: Gentag overskrifter

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
da: Gentag overskrifter for hver X celler, [kbd]0[/kbd] deaktiverer dette.

en: Replace
da: Erstat

en: Replace NULL with
da: Erstat NULL med

en: Replace NULL with:
da: Erstat NULL med:

en: Replace existing bookmark of same name
da: Erstat eksisterende bogmærke af samme navn

en: Replace table prefix
da: Erstat tabel præfiks

en: Replace table with prefix
da: Erstat tabel med præfiks

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Replaced string
da: Erstattet tekststreng

en: Replicate all databases; Ignore:
da: Repliker alle databaser; Ignorer:

en: Replicated
da: Replikeret

en: Replication
da: Replikation

en: Replication resetting successfully.
da: Nulstilling af replikering blev gennemført.

en: Replication started successfully.
da: Replikation blev påbegyndt.

en: Replication status
da: Status for replikation

en: Replication stopped successfully.
da: Replikeringen blev stoppet.

en: Report
da: Rapport

en: Report title:
da: Rapporttitel:

en: Requery
da: Genforespørg

en: Request aborted!!
da: Forespørgsel afbrudt!

en: Request failed!!
da: Forespørgsel mislykkedes!

en: Requires SSL-encrypted connections.
da: Kræver SSL-krypterede forbindelser.

en: Requires a valid X509 certificate.
da: Kræver et gyldigt X509-certifikat.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
da: Kræver at den specifikke chiffermetode anvendes for en forbindelse.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
da: Kræver at et gyldigt X509-certifikat som er udstedt af denne certifikatudsteder bliver forevist.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
da: Kræver at et gyldigt X509-certifikat med dette emne bliver forevist.

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset all
da: Nulstil alle

en: Reset slave
da: Nulstil slave

en: Reset to default
da: Gendan standardværdi

en: Reset zoom
da: Nulstil zoom

en: Resource limits
da: Ressourcebegrænsninger

en: Restore column order
da: Gendan kolonnerækkefølge

en: Restore default value
da: Gendan standardværdi

en: Restrict login to MySQL server
da: Begræns login på MySQL-serveren

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
da: Begrænser de MySQL-servere som brugeren kan angive, når et login til en arbitrær MySQL-server er slået til, ved at matche IP-adressen eller værtsnavnet på MySQL-serveren til det angivne regulære udtryk.

en: Results are grouped by query text.
da: Resultaterne er grupperet af forespørgselstekst.

en: Resume monitor
da: Genstart monitor

en: Retain query box
da: Bevar forespørgeselsboks

en: Retry to connect
da: Forsøg at tilslutte igen

en: Return length/values
da: Retur-længde/-værdier

en: Return options
da: Retur-indstillinger

en: Return type
da: Retur type

en: Returns
da: Returværdier

en: Revoke
da: Tilbagekald

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
da: Tilbagekald alle aktive privilegier fra brugerne og slet dem efterfølgende.

en: Right
da: Højre

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
da: Højreklik kolonnenavnet for at kopiere det til din udklipsholder.

en: Rollback when finished
da: Rul tilbage/rollback når fuldført

en: Routine
da: Rutiner

en: Routine %1$s has been created.
da: Rutine %1$s er oprettet.

en: Routine %1$s has been modified.
da: Rutine "%1$s" er blevet ændret.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
da: Rutine "%1$s" er blevet ændret. Privilegier er rettet til.

en: Routine name
da: Rutinenavn

en: Routine parameters
da: Rutineparametre

en: Routine-specific privileges
da: Kolonne-specifikke privilegier

en: Routines
da: Rutiner

en: Row file grow size
da: Voksestørrelsen af rækkefil

en: Row length
da: Rækkelængde

en: Row marker
da: Rækkemarkør

en: Row size
da: Rækkestørrelse

en: Row statistics
da: Rækkestatistik

en: Row to begin at:
da: Begyndelsesrække:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
da: Række: %1$s, kolonne: %2$s, fejl: %3$s

en: Rows
da: Rækker

en: Rows:
da: Rækker:

en: Rule details
da: Regeldetaljer

en: Run SQL query/queries on database %s
da: Kør SQL-forspørgsel(er) på database %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
da: Kør SQL-forespørgsel/forespørgsler på server "%s"

en: Run SQL query/queries on table %s
da: Kør SQL-forspørgsel/forespørgsler på tabellen %s

en: SHA256 password authentication
da: SHA256 adgangskode autentifikation

en: SQL Query Console
da: SQL Query-konsol

en: SQL Query box
da: SQL Query-boks

en: SQL compatibility mode
da: SQL-kompatibilitetstilstand

en: SQL compatibility mode:
da: SQL-kompatibilitetsmodus:

en: SQL data access
da: SQL dataadgang

en: SQL dump
da: SQL-dump

en: SQL dump (file download)
da: SQL-udtræk (hentning af fil)

en: SQL execution
da: SQL-kørsel

en: SQL history
da: SQL-historik

en: SQL queries
da: SQL-forespørgsler

en: SQL queries settings.
da: Indstillinger til SQL-forespørgsler.

en: SQL query
da: SQL-forespørgsel

en: SQL query history table
da: SQL forespørgselsshistoriktabel

en: SQL query on database <b>%s</b>:
da: SQL-forespørgsel til database <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
da: Sporingstabel for SQL-forespørgsler

en: SQL query:
da: SQL-forespørgsel:

en: SQL statements executed.
da: SQL-sætninger udført.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
da: SQL-sætninger eksporteres. Kopier venligst dump eller udfør den.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
da: En SSL forbindelse er påkrævet af serveren, aktiverer det automatisk.

en: SSL is not being used
da: SSL benyttes ikke

en: SSL is used
da: SSL benyttes

en: SSL is used with disabled verification
da: SSL benyttes med deaktiveret verificering

en: SSL is used without certification authority
da: SSL benyttes uden certificeringsautoritet

en: Sa
da: lø

en: Same width for all tables
da: Samme bredde for alle tabeller

en: Sat
da: lør

en: Saturday
da: lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save & close
da: Gem & luk

en: Save as PHP file
da: Gem som PHP-fil

en: Save as file
da: Send (download)

en: Save chart as image
da: Gem tabel som billede

en: Save directory
da: Gemmemappe

en: Save edited data
da: Gem redigerede data

en: Save on server
da: Gem på server

en: Save output to a file
da: Gem output i en fil

en: Save page
da: Gem side

en: Save page as
da: Gem side som

en: Save to browser's storage
da: Gem i browserens lager

en: Save to selected page
da: Gem til valgte side

en: Saved bookmarked search:
da: Gemte søgninger:

en: Saved on: @DATE@
da: Gemt den @DATE@

en: Saving Query-By-Example searches
da: Gemmer Query-By-Example søgninger

en: Saving export templates
da: Gemmer eksport skabelon

en: Schema of the %s database
da: Skema for databasen "%s"

en: Schema of the %s database - Page %s
da: Skema for databasen "%s" - Side %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
da: Tidsudløb for skriptet blev nået. Hvis du vil afslutte importen, så %sindsend venligst den samme fil igen%s og importen vil blive genoptaget.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
da: Rul ned for at udfylde indstillingerne for det valgte format og ignorer indstillingerne for andre formater.

en: Search
da: Søg

en: Search in database
da: Søg i databasen

en: Search this list
da: Søg i denne liste

en: Search this table
da: Søg i denne tabel

en: Search:
da: Søg:

en: Searching
da: Søger

en: Second
da: Sekund

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
da: Andet trin af normaliseringen (1NF+2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
da: Andet trin af normaliseringen (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
da: Hemmelig adgangskode til kryptering af cookies ved [kbd]cookie[/kbd] autentifikation.

en: Security
da: Sikkerhed

en: Security type
da: Sikkerhedstype

en: See %sour documentation%s for more information.
da: Se %sour documentation%s for yderligere information.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
da: Se [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for et eksempel.

en: See more
da: Se mere

en: See slave status table
da: Se slave status tabel

en: See table structure
da: Se tabelstruktur

en: Select Export Relational Type
da: Vælg Export Relational Type

en: Select Foreign Key
da: Vælg fremmednøgle

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
da: Vælg en kolonne der kan deles op i mere end én (ved valg af 'ingen sådan kolonne', vil der blive skiftet til næste trin).

en: Select a column.
da: Vælg en kolonne.

en: Select a table
da: Vælg en tabel

en: Select a template
da: Vælg en skabelon

en: Select all
da: Vælg alt

en: Select at least one of the options!
da: Vælg mindst én!

en: Select binary log to view
da: Vælg binærlog til gennemsyn

en: Select column:
da: Vælg kolonne:

en: Select columns (at least one):
da: Vælg kolonner (mindst én):

en: Select database first
da: Vælg først en database

en: Select database:
da: Vælg database:

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
da: Vælg fra <b>%s</b> - webserverens upload-mappe:

en: Select one…
da: Vælg én…

en: Select page
da: Vælg side

en: Select referenced key
da: Vælg refereret nøgle

en: Select series:
da: Vælg serie:

en: Select table:
da: Vælg tabel:

en: Select two columns
da: Vælg to kolonner

en: Select two different columns
da: Vælg to forskellige kolonner

en: Select up to what step you want to normalize
da: Vælg op til det trin du vil normalisere

en: Select which functions will be used for character set conversion.
da: Vælg hvilke funktioner, der vil blive brugt for tegnsætskonvertering.

en: Selected dependencies are as follows:
da: De valgte afhængigheder er:

en: Selected partial dependencies are as follows:
da: De valgte, delvise afhænigheder er som følger:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
da: De valgte gentagende grupper er blevet flyttet til tabellen '%s'

en: Selected time range:
da: Valgt tidsinterval:

en: Send error report
da: Send fejlrapporter

en: Send error reports
da: Send fejlrapporter

en: Sent
da: Sendt

en: Sep
da: sep

en: September
da: september

en: Series column:
da: Seriekolonne:

en: Series in chart:
da: Serier i diagram:

en: Series names are in a column
da: Navne i en kolonne

en: Series:
da: Serie:

en: Server Choice:
da: Servervalg:

en: Server ID
da: Server-ID

en: Server charset:
da: Servers tegnsæt:

en: Server configuration
da: Serverkonfiguration

en: Server connection collation
da: Servers forbindelsestegnsæt

en: Server connection:
da: Serverforbindelse:

en: Server default
da: Serverens standardforvalg

en: Server hostname
da: Servernavn

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
da: Serveren er konfigureret som slave i en replikationsproces. Vil du:

en: Server level tabs
da: Faner på serverniveau

en: Server name template
da: Skabelon for servernavn

en: Server port
da: Serverport

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
da: Server med Suhosin.Se %sdocumentation%s for mulige problemer.

en: Server socket
da: Server-sokkel

en: Server type:
da: Servertype:

en: Server variables and settings
da: Servervariable og indstillinger

en: Server version:
da: Serverversion:

en: Server-level tabs
da: Faner på serverniveau

en: Servers
da: Servere

en: Servers display options.
da: Indstillinger for visning af servere.

en: Session timezone
da: Tidszone for session

en: Session value
da: Sessionsværdi

en: Set default
da: Angiv standardværdi

en: Set import and export directories and compression options.
da: Bestem indstillinger for importerings- og eksporteringsmapper samt komprimering.

en: Set log_output to %s
da: Sæt log_output til %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
da: Sæt long_query_time til %d sekunder.

en: Set some commonly used options.
da: Bestem indstillinger for nogle af de mest anvendte valgmuligheder.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
da: Sæt antallet af sekunder, som et script må være om at køre ([kbd]0[/kbd] er lig med ingen tidsgrænse).

en: Set value: %s
da: Indstil værdien %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
da: Sæt {key_buffer_size} afhængig af størrelsen af dine MyISAM indeks. 64M er en god begyndelse.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
da: Sæt {slow_launch_time} til 1s eller 2s for at tælle tråde korrekt, der er langsomme til at starte.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
da: Angiver den gældende tidszone; denne er muligvis forskellige fra dén som findes på din databaseserver

en: Setting variable failed
da: Variablen blev ikke sat

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
da: Sæt {concurrent_insert} til 1 for at reducere stridigheder mellem læsere og skrivere for en given tabel. Se også <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings for phpMyAdmin developers.
da: Indstillinger for phpMyAdmin udviklere.

en: Settings for the table structure (list of columns).
da: Indstillinger for tabel-strukturen (liste af kolonner).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
da: Indstillinger som ikke passer ind andre steder.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
da: Indstillinger vil blive importeret fra din browsers lokale lager.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
da: Indstillinger vil blive gemt i din browsers lokale lager.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
da: Alvorlig fragmentering forøger Qcache_lowmem_prunes. Dette er måske forårsaget af mange udrensninger (prunes) fra forespørgselsmellemlageret fordi {query_cache_size} er for lille. En midlertidig, men kortsigtet løsning er at tømme forespørgselsmellemlageret (kan låse det i lang tid). Man kan også omhyggeligt reducere størrelsen af {query_cache_min_res_unit} fx ved at sætte den til den gennemsnitlige størrelse af forespørgsler i mellemlagret ved at bruge denne formel: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
da: Del dette bogmærke

[ctx: Short month name]
en: May
da: maj

[ctx: Short week day name]
en: Sun
da: søn

en: Show
da: Vis

en: Show "Drop database" link to normal users
da: Vis linket "Drop database" til almindelige brugere

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
da: Vis %1$s med datoer fra %2$s til %3$s for brugeren %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
da: Vis indhold af BLOB

en: Show PHP information
da: Vis PHP-information

en: Show SQL queries
da: Vis SQL-forespørgsler

en: Show all
da: Vis alle

en: Show arguments
da: Tabel kommentarer

en: Show binary contents
da: Vis binært indhold

en: Show color
da: Vis farve

en: Show column comments
da: Vis kolonnekommentarer

en: Show connected slaves
da: Vis forbundne slaver

en: Show create
da: Vis opret

en: Show create database form
da: Vis formular til databaseoprettelse

en: Show creation timestamp
da: Vis tidsstempel for oprettelse

en: Show current browsing query
da: Vis nuværende browsingforespørgsel

en: Show databases navigation as tree
da: Vis databasenavigationen som en træstruktur

en: Show detailed MySQL server information
da: Vis detaljeret MySQL serverinformation

en: Show events in tree
da: Vis hændelser i træet

en: Show field types
da: Vis felttyper

en: Show find and replace criteria
da: Vis kriteriet for søg og erstat

en: Show form
da: Vis formular

en: Show function fields
da: Vis funktionsfelter

en: Show functions in tree
da: Vis funktioner i træet

en: Show grid
da: Vis gitter

en: Show hidden items
da: Vis skjulte elementer

en: Show hidden navigation tree items.
da: Vis skjulte elementer i navigationstræet.

en: Show hint
da: Vis hint

en: Show insert query
da: Vis indsættelsesforespørgsel

en: Show last check timestamp
da: Vis tidsstempel for seneste tjek

en: Show last update timestamp
da: Vis tidsstempel med seneste opdatering

en: Show logo in navigation panel.
da: Vis logoet i navigationspanel.

en: Show master status
da: Vis master status

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
da: Vis mig den centrale liste med kolonner, der ikke allerede er i denne tabel

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
da: Vis mig de mulige, delvise afhængigheder baseret på data i tabellen

en: Show only active
da: Vis kun aktive

en: Show only alert values
da: Vis kun alert-værdier

en: Show only listed databases
da: Vis kun listede databaser

en: Show open tables
da: Vis åbne tabeller

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
da: Vis eller skjul en kolonne, der viser oprettelses-tidsstempel for alle tabeller.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
da: Vis eller skjul en kolonne, der viser tidsstempel med seneste tjek for alle tabeller.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
da: Vis eller skjul en kolonne, der viser tidsstempel med seneste opdatering for alle tabeller.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
da: Vis eller skjul en kolonne, der viser charset for alle tabeller.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
da: Vis eller skjul en kolonne, der viser kommentarer for alle tabeller.

en: Show panel
da: Vis panel

en: Show password change form
da: Vis formular til ændring af adgangskode

en: Show phpinfo() link
da: Vis phpinfo() link

en: Show procedures in tree
da: Vis procedurer i træet

en: Show query box
da: Vis forespørgselsbox

en: Show query history at start
da: Vis forespørgselshistorik ved start

en: Show report details
da: Vis detaljer for rapport

en: Show row links anyway
da: Vis række-links alligevel

en: Show search criteria
da: Vis søgekriterie

en: Show search results
da: Vis søgeresultater

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
da: Vis servere på en liste i stedet for i en valgboks.

en: Show slave hosts
da: Vis slaveværter

en: Show slave status
da: Vis slavestatus

en: Show statistics
da: Vis statistik

en: Show table charset
da: Vis tabel charset

en: Show table comments
da: Vis tabelkommentarer

en: Show tables in tree
da: Vis tabeller i træet

en: Show this query here again
da: Vis forespørgslen her igen

en: Show trace
da: Vis sporing

en: Show unformatted values
da: Vis uformatterede værdier

en: Show views in tree
da: Vis views i træet

en: Show/Hide tables list
da: Vis/skjul tabelliste

en: Show/hide columns
da: Vis/Skjul kolonner

en: Show:
da: Vis:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
da[0]: Viser %1$d bogmærke (både privat og delt)
da[1]: Viser %1$d bogmærker (både private og delte)

en: Showing SQL query
da: Viser SQL-forespørgsel

en: Showing as PHP code
da: Viser som PHP-kode

en: Showing bookmark
da: Viser bogmærke

en: Showing create queries
da: Vis oprettelses SQL-forespørgsler

en: Showing rows %1$s - %2$s.
da: Viser rækkerne %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
da: Viser rækkerne %1s - %2s

en: Shows link to [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
da: Viser link til [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.

en: Signon URL
da: Login URL

en: Signon authentication
da: Login autentifikation

en: Signon session name
da: Login sessionsnavn

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
da: Ligner CHAR-typen, men lagrer binære byte-strenge i stedet for ikkebinære tegnstrenge

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
da: Ligner typen VARCHAR, men lagrer binære byte-strenge frem for ikkebinære tegn-strenge

en: Simple two-factor authentication
da: Simpel to-faktor autentificering

en: Simulate query
da: Simulér forespørgsel

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
da: Siden gruppering af INSERT forespørgsler er valgt, bliver INSERT forespørgsler ind i den samme tabel også grupperet sammen unden hensyn til indsatte data.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
da: Hold vejret! Der kan gå nogle sekunder afhængig af datastørrelsen og antallet af kolonner i tabellen.

en: Size
da: Størrelse

en: Skip Explain SQL
da: Spring over Forklar SQL

en: Skip current error
da: Spring over aktuel fejl

en: Skip locked tables
da: Spring over låste tabeller

en: Skip next %s errors.
da: Spring over næste %s fejl.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
da: Overspring dette antal forespørgsler (til SQL) begyndende med:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
da: Overspringning af fejl kan føre til usynkroniseret master og slave!

en: Slave IO Thread not running!
da: Slave IO Thread kører ikke!

en: Slave SQL Thread not running!
da: Slave SQL Thread kører ikke!

en: Slave configuration
da: Slavekonfiguration

en: Slave replication
da: Slave replikation

en: Slave status
da: Slavestatus

en: Slow launch time
da: Langsom starttid

en: Slow query logging
da: Logning af langsomme forespørgsler

en: Slow query rate
da: Andel langsomme forespørgsler

en: Slow_launch_time is above 2s.
da: Slow_launch_time er over 2s.

en: Small/Big All
da: Små/store alle

en: Snap to grid
da: Snap til gitter

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
da: Socket hvorpå MySQL server lytter, lades tom for standard.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
da: En fejl opstod mens hentede SQL debug info.

en: Some errors have been detected on the server!
da: Der er registreret fejl på serveren!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
da: Beklager, det lykkedes ikke at genetablere den slettede hændelse.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
da: Beklager, det lykkedes ikke at genetablere den slettede rutine.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
da: Beklager, det lykkedes ikke at genetablere den slettede trigger.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort buffer size
da: Sorteringsbufferstørrelse

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
da: Sorteringsrækkefølge for elementer i en dropdown boks med fremmede nøgler; [kbd]content[/kbd] er de refererede data, [kbd]id[/kbd] er nøglens værdi.

en: Sort order:
da: Sorteringsrækkefølge:

en: Sort rows
da: Sorter rækker

en: Sort:
da: Sortér:

en: Sorted rows average: %s
da: Gennemsnit af sorterede rækker: %s

en: Sorting
da: Sortering

en: Source database `%s` was not found!
da: Kildedatabasen '%s' blev ikke fundet!

en: Space usage
da: Pladsforbrug

en: Spatial column
da: Spatial kolonne

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
da: Angiv browserens tekst i titelbaren. Se [doc@faq6-27]dokumentationen[/doc] for tekststrenge der indeholder særlige værdier.

en: Stacked
da: Stak

en: Stand in
da: Stand-in

en: Stand-in structure for view
da: Stand-in-struktur for visning

en: Start IO Thread only
da: Start kun IO Thread

en: Start Monitor
da: Start monitorering

en: Start SQL Thread only
da: Start kun SQL Thread

en: Start auto refresh
da: Start auto-genopfrisk

en: Start row:
da: Startrække:

en: Startup
da: Opstart

en: State
da: Tilstand

en: Statements
da: Forespørgsler

en: Statements to track
da: Forespørgsler, der skal spores

en: Static analysis:
da: Statisk analyse:

en: Status variable(s)
da: Statusvariabel/-ble

en: Step
da: Trin

en: Step 1.
da: Trin 1.

en: Step 2.
da: Trin 2.

en: Step 3.
da: Trin 3.

en: Stop IO Thread only
da: Stop kun IO Thread

en: Stop SQL Thread only
da: Stop kun SQL Thread

en: Stop auto refresh
da: Stop auto-genopfrisk

en: Storage Engine
da: Datalager

en: Storage Engine:
da: Datalager:

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
da: Lagrer og muliggør effektiv tilgang til data i JSON (JavaScript Object Notation) dokumenter

en: String that separates databases into different tree levels.
da: Streng, der inddeler databaser i træ.

en: String that separates tables into different tree levels.
da: Streng, der inddeler tabeller i træ.

en: Strong
da: Stærk

en: Structure
da: Struktur

en: Structure and data
da: Struktur og data

en: Structure for view
da: Struktur for visning

en: Structure for view %s exported as a table
da: Struktur for visningen %s blev eksporteret som en tabel

en: Structure of %s
da: Strukturen af %s

en: Structure of table @TABLE@
da: Struktur for tabel @TABLE@

en: Structure only
da: Kun strukturen

en: Structure snapshot
da: Øjebliksbillede af struktur

en: Structure:
da: Struktur:

en: Su
da: sø

en: Sub partitioned by:
da: Delpartitioneret af:

en: Submit
da: Send

en: Submit Query
da: Send forespørgsel

en: Submit error report
da: Indsend fejlrapport

en: Submit query
da: Send forespørgsel

en: Submitted form contains errors
da: Den sendte formular indeholder fejl

en: Suboptimal caching method.
da: Suboptimal metode for mellemlager.

en: Subpartition
da: Delpartition

en: Subpartition by:
da: Delpartition af:

en: Subpartitions:
da: Delpartitioner:

en: Succeeded
da: Gennemført

en: Success
da: Gennemført

en: Success!
da: Gennemført!

en: Success.
da: Succes.

en: Successfully deleted the page
da: Sletning af siden er gennemført

en: Suhosin warning
da: Suhosin advarsel

en: Sum of grouped rows:
da: Sum af grupperede rækker:

en: Summary by state
da: Opsummering efter tilstand

en: Sun
da: søn

en: Sunday
da: søndag

en: Switch to %svisual builder%s
da: Skift til %svisuel konstruktør%s

en: Switch to copied database
da: Skift til den kopierede database

en: Switch to copied table
da: Skift til den kopierede tabel

en: Switch to dark theme
da: Skift til det mørke tema

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
da: Synonym for DOUBLE (undtagelse: i REAL_AS_FLOAT SQL-tilstanden er det et synonym for FLOAT)

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
da: CodeMirror-redigeringsværktøj med syntaksfremhævning til JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
da: CodeMirror-redigeringsværktøj med syntaksfremhævning til SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
da: CodeMirror-redigeringsværktøj med syntaksfremhævning til XML (og HTML).

en: Syntax to use when inserting data
da: Syntaks der bruges, når der indsættes data

en: Syntax to use when inserting data:
da: Syntaks der bruges, når data indsættes:

en: System CPU usage
da: System CPU forbrug

en: System memory
da: Systemhukommelse

en: System swap
da: System-swap

en: Tab that is displayed when entering a database.
da: Fane der skal vises, når man går ind i en database.

en: Tab that is displayed when entering a server.
da: Fane, som skal vises, når man går ind på en server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
da: Fane som skal vises, når man går ind i en tabel.

en: Table
da: Tabel

en: Table %1$s has been altered successfully.
da: Tabel %1$s er blevet ændret.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
da: Tabel %1$s er blevet ændret. Rettighederne er justeret.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
da: Tabellen %1$s er nu omdøbt til %2$s.

en: Table %s already exists!
da: Tabellen %s eksisterer allerede!

en: Table %s has been copied to %s.
da: Tabellen %s er nu kopieret til: %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
da: Tabellen %s er nu kopieret til: %s. Privilegier er rettet til.

en: Table %s has been dropped.
da: Tabel %s blev slettet.

en: Table %s has been emptied.
da: Tabel %s blev tømt.

en: Table %s has been flushed.
da: Tabel %s er blevet flushet.

en: Table %s has been moved to %s.
da: Tabel %s er flyttet til %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
da: Tabel %s er flyttet til %s. Privilegier er rettet til.

en: Table caption
da: Tabeloverskrift

en: Table caption (continued):
da: Tabeloverskrift (fortsat):

en: Table caption:
da: Tabeloverskrift:

en: Table comments
da: Tabel kommentarer

en: Table comments:
da: Tabelkommentarer:

en: Table is already in Third normal form!
da: Tabellen er allerede i den tredje normale form!

en: Table is already in second normal form.
da: Tabellen forefindes allerede i sekundære, normale form.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Gennemsnitlig joins: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time

en: Table level tabs
da: Faner på tabelniveau

en: Table lock wait rate
da: Frekvens af venten på tabellås

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
da: Frekvens af venten på tabellås: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 per time

en: Table maintenance
da: Tabelvedligeholdelse

en: Table name
da: Tabelnavn

en: Table name template
da: Skabelon for tabelnavn

en: Table navigation bar
da: Tabelbaseret navigationsbjælke

en: Table of contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Table options
da: Tabel-indstillinger

en: Table search
da: Tabelsøgning

en: Table space
da: Tabelplads

en: Table structure
da: Tabel-struktur

en: Table structure for table
da: Struktur-dump for tabellen

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
da: Tabel til beskrivelse af visningskolonnerne, efterlades tom for at undlade understøttelse; forslag: [kbd]pma_table_info[/kbd].

en: Table tree separator
da: Separator til tabelinddeling

en: Table-level tabs
da: Faner på tabelniveau

en: Table-specific privileges
da: Tabel-specifikke privilegier

en: Table:
da: Tabel:

en: Tables
da: Tabeller

en: Tables display options.
da: Indstillinger for visning af tabeller.

en: Tables:
da: Tabeller:

en: Tabs
da: Faner

en: Taking you to next step…
da: Tager dig til næste trin…

en: Taking you to the target site.
da: Tager dig til målstedet.

en: Target database
da: Måldatabase

en: Target database `%s` was not found!
da: Mål-databasen '%s' blev ikke fundet!

en: Target for quick access icon
da: Mål for hurtigt valg ikon

en: Target for second quick access icon
da: Mål for det andet hurtigvalg-ikon

en: Temp disk rate
da: Frekvens af midlertidig disk

en: Template name
da: Skabelonnavn

en: Template was created.
da: Skabelon oprettet.

en: Template was deleted.
da: Skabelon blev slettet.

en: Template was loaded.
da: Skabelon hentet.

en: Template was updated.
da: Skabelon blev opdateret.

en: Template:
da: Skabelon:

en: Temporary data
da: Midlertidige data

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
da: Gennemsnit af midlertidige tabeller: %s. Denne værdi bør være mindre end 1 pr time.

en: Text
da: Tekst

en: Text fields
da: Tekstfelter

en: Textarea columns
da: Tekstboks kolonner

en: Textarea rows
da: Tekstboks rækker

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
da: Tekstboksstørrelse (kolonner) i redigeringstilstand; denne værdi vil blive fremhævet i SQL forespørgselstekstbokse (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
da: Tekstboksstørrelse (rækker) i redigeringstilstand; denne værdi vil blive fremhævet i SQL forespørgselstekstbokse (*2).

en: Texy! text
da: Texy! tekst

en: Th
da: to

en: Thank you for submitting this report.
da: Tak for indsendelsen af denne rapport.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
da: $cfg['TempDir'] (%s 1) er ikke tilgængelig. phpMyAdmin er ikke i stand til at cache skabeloner og vil være langsom pga. det.

en: The %% of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
da: Procentdelen af indeks, der bruger MyISAM nøglebuffer er lav.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
da: %s-udvidelsen mangler. Tjek din PHP-konfiguration.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
da: Filen %s er ikke tilgængelig, besøg %s for mere information.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
da: Funktionaliteten af %s er påvirket af en kendt fejl, se %s

en: The %s table doesn't exist!
da: Tabellen "%s" findes ikke!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
da: Rådgiversystemet kan give anbefalinger om servervariabler ved at analysere serverens statusvariabler.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80%% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
da: InnoDB buffer pool har en betydelig indvirkning på ydeevnen af InnoDB tabeller. Alloker al resterende hukommelse til denne buffer. For database servere, som kun bruger InnoDB tabeller og ikke har andre services kørende (fx webserver), kan man bruge op til 80%% af tilgængelig hukommelse. Hvis der bruges non-InnoDB tabeller og/eller der kører andet på maskinen, skal man være varsom med at sætte denne parameter for højt. Det kan ellers give sig udslag i, at der opstår høj brug af swap-filen. Se også <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">denne artikel</a>

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
da: InnoDB logfilen er utilstrækkelig stor.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
da: InnoDB logstørrelsen er ikke en passende størrelse set i relation til InnoDB buffer poolen.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
da: MySQL manualen er kun korrekt for officielle MySQL binære filer.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
da: MySQL serveren kan spørge en NDB Cluster storage engine om den kender til en tabel med et givent navn. Dette kaldes opdagelse. Handler_discover indikerer antallet af gange tabeller er blevet opdaget.

en: The MySQL server version less than 5.1.
da: Versionen af MySQL-serveren er lavere end 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
da: Den angivne XML-fil var enten forkert udformet eller ukomplet. Ret fejlen og prøv igen.

en: The amount of data read so far, in bytes.
da: Mængden af data læst indtil nu, i bytes.

en: The amount of data written so far, in bytes.
da: Mængden af data skrevet indtil nu, i bytes.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
da: Mængden af data skrevet til transaktionsloggen før et checkpoint udføres. Standardværdien er 24MB.

en: The amount of free memory for query cache.
da: Mængden af fri hukommelse til forespørgselsmellemlageret.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
da: Mængden af hukommelse allokeret til mellemlageret for transaktionslogdata. Standard er 16MB.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
da: Opsætningen af diagrammerne er lagret i browserens lokale lager. Det er muligt at eksportere den, hvis man har en kompleks opstilling.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
da: Gennemsnitstiden for at få en rækkelås, i millisekunder.

en: The backed up query was:
da: Den gemte forespørgsel var:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
da: Den bedste måde at finjustere dit system vil være at ændre een indstiling ad gangen, observere og teste din database og annullere ændringen, hvis der ingen klart synlig forskel var.

en: The bookmark has been deleted.
da: Bogmærket er fjernet.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
da: Bufferen der allokeres ved sortering af MyISAM indeks under en REPAIR TABLE eller når indeks oprettes med CREATE INDEX eller ALTER TABLE.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
da: Mellemlageret er aktuelt fragmenteret med %s%%. 100%% fragmentering betyder, at forespørgselmellemlageret er et skiftende mønster af frie og ubrugte blokke. Denne værdi bør være under 20%%.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
da: Konfigurationen af diagramopstillingen i din browsers lokale lager er ikke længere kompatibel med den nyere version af skærmdialogen. Det er meget sandsynligt, at din aktuelle konfiguration ikke vil virke længere. Nulstil derfor din konfiguration i menuen <i>Settings</i>.

en: The columns have been moved successfully.
da: Flytning af kolonnen er blevet fuldført.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
da: Den fælles del af stien til mappen med alle InnoDB datafiler.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
da: Den indkompilerede InnoDB sidestørrelse (standard 16KB). Mange værdier tælles i sider; sidestørrelsen gør at man let kan omregne dem til bytes.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
da: Konfigurationsfilen skal nu bruge et hemmeligt kodeord (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
da: Lageret til konfigurationen er ikke klar til egenskaben med central liste af kolonner.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
da: Curl-udvidelsen blev ikke fundet og allow_url_fopen er deaktiveret. Derfor er nogle funktioner, som fejlrapportering og versionskontrol, deaktiveret.

en: The current number of pending fsync() operations.
da: Nuværende antal ventende fsync() operationer.

en: The current number of pending reads.
da: Nuværende antal af ventende reads.

en: The current number of pending writes.
da: Nuværende antal af ventende writes.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
da: Den aktuelle hitrate %s%% for forespørgselsmellemlager er under 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
da: Det aktuelle forhold mellem ledig og total forespørgselsmellemlager er %s%%. Det bør være over 80%%

en: The database name is empty!
da: Databasenavnet er tomt!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
da: Databasenavnet er ukendt for denne forespørgsel i serverens logge.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
da: Standard pointerstørrelse i bytes, til brug ved CREATE TABLE for MyISAM tabeller når der ikke er specificeret nogen MAX_ROWS indstilling.

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
da: Opretter skal være i formatet "brugernavn@værtsnavn"!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
da: Ifølge definitionen på en stored function, skal denne indeholde et RETURN-udtryk!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
da: Mappen du har sat til upload-arbejde kan ikke findes.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
da: Filen som uploades er sandsynligvis større enn den maksimalt tilladte størrelse, eller dette er en kendt fejl i webkit-baserede browsere (Safari, Google Chrome, Arora etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
da: Filen behandles, vær tålmodig.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
da: Den første linje af filen indeholder tabellens kolonnenavne <i>(hvis der ikke er flueben her, vil den første linje være en datalinje)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
da: Det første trin af normaliseringen er fuldført for tabellen '%s'.

en: The following actions will be performed:
da: De følgende handlinger vil blive udført:

en: The following query has failed: "%s"
da: Den følgende forespørgsel fejlede: "%s"

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
da: De følgende strukturer er enten oprettet eller ændret. Her kan du:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
da: Voksestørrelsen af handle data filer (.xtd).

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
da: Vækststørrelsen af rækkepointerfiler (.xtr).

en: The host name is empty!
da: Der er intet værtsnavn!

en: The imported file does not contain any data!
da: Den importerede fil indeholder ingen data!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
da: Størrelsen på den udvidelse der vil forekomme, når pladsen i en autoudvidende tabel udvides fordi den løber fuld.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
da: Indeks %1$s ser ud til at være identisk med indeks %2$s, så et af dem kan sikkert fjernes.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
da: Den makimale størrelse af resultatsættet i forespørgselmellemlageret er standardværdien 1 MiB.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
da: Det maksimale antal brugte forbindelser er tæt på værdien af {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
da: Det maksimale antal forbindelser, som har været i brug samtidigt, siden serveren startede.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
da: Den maksimale størrelse af en datalogfil. Standardværdien er 64MB. PBXT kan oprette maksimalt 32000 datalogs, som bruges af alle tabeller. Så værdien af denne variabel kan øges for at øge den totale mængde af data, der kan lagres i databasen.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
da: Maksimal størrelse for den midlertidige fil MySQL har lov til at bruge under genetablering af et MyISAM indeks (under REPAIR TABLE, ALTER TABLE, eller LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
da: Maksimale tid for at hente en rækkelås, i millisekunder.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
da: PHP-udvidelsen mbstring blev ikke fundet og du ser ud til at bruge et multibyte tegnsæt. Uden mbstring-udvidelsen er phpMyAdmin ude af stand til at opdele strenge korrekt og dette kan forårsage uventede resultater.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
da: Modus for automatisk genetablering af crashede MyISAM tabeller, som sat via --myisam-recover server opstartsindstillingen.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
da[0]: Navnet '%s' er et nøgleord, der er reserveret af MySQL.
da[1]: Navnene '%s' er nøgleord, der er reserveret af MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
da: Navnet på primærnøglen skal være "PRIMARY"!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
da: Antallet af "tilfældige" read-aheads InnoDB initierede. Dette sker når en forespørgsel skal scanne en større del af en tabel men i tilfældig rækkefølge.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
da: Antallet af INSERT DELAYED handler-tråde i brug. Hver forskellig tabel hvorpå en bruger INSERT DELAYED får sin egen tråd.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
da: Antallet af INSERT DELAYED rækker skrevet.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
da: Antallet af buffer pool sider der er anmodet om at skulle flushes.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
da: Antallet af bytes et script må allokere, fx. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for ubegrænset og [kbd]0[/kbd] for uændret).

en: The number of bytes written to the log file.
da: Antallet af bytes skrevet til log filen.

en: The number of cache hits.
da: Antallet af mellemlager hits.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
da: Antal forbindelsesforsøg (lykkedes eller ej) til MySQL server.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
da: Antallet af forbindelser, som blev aborteret, fordi klienten døde uden at lukke forbindelsen rigtigt.

en: The number of currently open connections.
da: Antallet af i øjeblikket åbne forbindelser.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
da: Antallet af doublewrite skrivninger der er udført og antallet af sider der er blevet skrevet til dette formål.

en: The number of executed FLUSH statements.
da: Antallet af udførte FLUSH statements.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
da: Antal mislykkede forsøg på at forbinde til MySQL server.

en: The number of files that are open.
da: Antallet af filer der er åbne.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
da: Antallet af frie hukommelsesblokke i forespørgselsmellemlageret. Høje tal kan indikere fragmenteringsproblemer, som kan løses ved en FLUSH QUERY CACHE kommando.

en: The number of free pages.
da: Antallet af frie sider.

en: The number of fsync() operations so far.
da: Antallet af fsync() operationer indtil nu.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
da: Antallet af fsyncs skrivninger lavet til logfilen.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
da: Antal i-hukommelsen midlertidige tabeller oprettet automatisk af serveren under udførelse af statements.

en: The number of internal COMMIT statements.
da: Antallet af interne COMMIT statements.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
da: Antallet af interne ROLLBACK statements.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
da: Antallet af elementer som kan vises i hver side i navigationstræet.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
da: Antallet af elementer som kan vises i øverste niveau på hver side i navigationstræet.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
da: Antallet af joins som lavede en fuld scan af den første tabel.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
da: Antallet af joins der ikke bruger indeks. Hvis denne værdi ikke er 0, bør du nøje tjekke indeksene på dine tabeller.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
da: Antallet af joins der brugte en range søgning på en reference tabel.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
da: Antallet af joins der brugte ranges på den første tabel. (Normalt ikke kritisk selvom tallet er stort.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
da: Antallet af joins uden nøgler der tjekker for nøglebrug efter hver række. (Hvis denne ikke er 0, bør du nøje tjekke indeks på dine tabeller.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
da: Antallet af nøgleblokeringer i nøglemellemlageret der har ændret sig men endnu ikke er blevet flushet til disk. Det hed tidligere Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
da: Antallet af eksklusivt låste (latched) sider i InnoDB buffer pool. Dette er sider, der i øjeblikket læses eller skrives eller som ikke kan flushes eller fjernes af andre årsager.

en: The number of log write requests.
da: Antallet af log write anmodninger.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
da: Antallet af logiske read anmodninger InnoDB har lavet.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
da: Antallet af logiske reads som InnoDB ikke kunne tilfredsstille fra buffer pool og måtte lave en enkelt-side read.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
da: Antallet af sammenlægningskørsler sorteringsalgoritmen skulle lave. Hvis denne værdi er høj, bør du overveje at forøge værdien af  sort_buffer_size systemvariablen.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
da: Antallet af ikke-mellemlagrede forespørgsler (ikke mulige at mellemlagre eller ikke mellemlagret grundet query_cache_type indstillingen).

en: The number of open files is approaching the max number of open files.  You may get a "Too many open files" error.
da: Antallet af åbne filer nærmer sig det maksimale antal åbne filer. Du kan få en "Too many open files" fejl.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
da: Antallet af åbne filer er på %s%% af grænsen. Den bør være under 85%%

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
da: Antallet af travle sider fordi de er blevet allokeret til administrativ overhead så som rækkelåse eller det adaptive hash indeks. Denne værdi kan også beregnes som  Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
da: Antallet af sider der indeholder data (beskidte eller rene).

en: The number of pages created.
da: Antallet af sider oprettet.

en: The number of pages currently dirty.
da: Antallet af såkaldt beskidte sider.

en: The number of pages read.
da: Antallet af sider læst.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
da: Antallet af doublewrite skrivninger der er udført og antallet af sider der er blevet skrevet til dette formål.

en: The number of pages written.
da: Antallet af sider skrevet.

en: The number of pending log file fsyncs.
da: Antallet af ventende log fil fsyncs.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
da: Antallet af fysiske læsninger af en nøgleblok fra disk. Hvis Key_reads er stor, er din key_buffer_size værdi sandsynligvis for lille. Mellemlager miss raten kan beregnes som  Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
da: Antallet af fysiske skrivninger af en nøgleblok til disk.

en: The number of physical writes to the log file.
da: Antallet af fysiske skrivninger til log filen.

en: The number of queries added to the cache.
da: Antallet af forespørgsler tilføjet til mellemlageret.

en: The number of queries registered in the cache.
da: Antallet af forespørgsler registreret i mellemlageret.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
da: Antallet af forespørgsler der er blevet fjernet fra mellemlageret for at rydde hukommelse til mellemlagring af nye forespørgsler. Denne information kan hjælpe dig med at tune forespørgselsmellemlagerets størrelse. Forespørgselsmellemlageret bruger en mindst nyligt brugt (LRU) strategi til at afgøre hvilke forespørgsler der skal fjernes fra mellemlageret.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
da: Antallet af forespørgsler der har taget mere end long_query_time sekunder.

en: The number of requests to insert a row in a table.
da: Antallet af anmodninger om at indsætte en række i en tabel.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
da: Antallet af anmodninger om at læse en nøgleblok fra mellemlageret.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
da: Antallet af anmodninger om at læse en række baseret på en fast position. Denne er høj hvis du laver mange forespørgsler der kræver sortering af resultatet. Du har sandsynligvis mange forespørgsler der forlanger at MySQL scanner hele tabeller eller du har joins der ikke bruger nøgler ordentligt.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
da: Antallet af anmodninger om at læse en række baseret på en nøgle. Hvis denne er høj, er det en god indikation af at dine forespørgsler og tabeller er ordentligt indekserede.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
da: Antallet af anmodninger om at læse næste række i nøgleorden. Denne forøges hvis du forespørger på en indekskolonne med en range-begrænsning eller hvis du udfører et indeks scan.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
da: Antallet af anmodninger om læsning af næste række i datafilen. Denne er høj hvis du laver mange tabelscanninger. Generelt antyder dette at dine tabeller enten ikke er ordentligt indekserede eller at dine forespørgsler ikke er skrevet til at drage fordel af de indeks du har.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
da: Antallet af anmodninger om at læse foregående række i nøgleorden. Denne læsemetode bruges hovedsageligt til at optimere ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to update a row in a table.
da: Antallet af anmodninger om at opdatere en række i en tabel.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
da: Antallet af anmodninger om at skrive en nøgleblok til mellemlageret.

en: The number of row locks currently being waited for.
da: Antallet af rækkelåse der ventes på i øjeblikket.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
da: Antallet af rækker slettet fra InnoDB tabeller.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
da: Antallet af rækker indsat i InnoDB tabeller.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
da: Antallet af rækker læst fra InnoDB tables.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
da: Antallet af rækker opdateret i InnoDB tabeller.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
da: Antallet af rækker der venter på at blive skrevet i INSERT DELAYED køer.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
da: Antal rækker skrevet med INSERT DELAYED (forsinket indsættelse) under hvilke der opstod fejl (sandsynligvis dublerede nøgler).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
da: Antallet af sekventielle read-aheads InnoDB initierede. Dette sker når InnoDB laver en sekventiel fuld tabelscanning.

en: The number of sorted rows.
da: Antallet af sorterede rækker.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
da: Antallet af sorteringer udført ved scanning af tabellen.

en: The number of sorts that were done with ranges.
da: Antallet af sorteringer lavet med ranges.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
da: Antallet af streams der er åbne (bruges hovedsageligt til logning).

en: The number of tables that are open.
da: Antallet af tabeller der er åbne.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
da: Antallet af tabeller der er blevet åbnet. Hvis åbnede tabeller er stor, er dit tabelmellemlager sandsynligvis for lille.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
da: Antallet af midlertidige tabeller i øjeblikket åbne af SQL tråden.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
da: Antal midlertidige tabeller på disken oprettet automatisk af serveren under udførelse af statements. Hvis Created_tmp_disk_tables er stor, skal du overveje at forøge tmp_table_size værdien for at gøre midlertidige tabeller hukommelses-baserede i stedet for disk-baserede.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
da: Antallet af tråde oprettet til at håndtere forbindelser. Hvis Threads_created er stor, kan du vælge at forøge thread_cache_size værdien. (Normalt giver dette ingen nævneværdig ydelsesforbedring hvis du har god tråd-implementering.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
da: Antallet af tråde i tråd-mellemlageret. Mellemlager-hitraten kan udregnes som Threads_created/Forbindelser. Hvis denne værdi er rød bør du forøge din thread_cache_size.

en: The number of threads that are not sleeping.
da: Antallet af tråde, der ikke sover.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
da: Antallet af tråde der har taget mere end slow_launch_time sekunder at oprette.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
da: Antallet af gange der skulle ventes på en rækkelås.

en: The number of times a row was deleted from a table.
da: Antallet af gange en række blev slettet fra en tabel.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
da: Antallet af gange en tabellås ikke kunne fås øjeblikkeligt og en wait var nødvendig. Hvis denne er høj, og du har ydelsesproblemer, bør du først optimere dine forespørgsler, og derefter enten opdele din tabel eller tabeller, eller bruge replikation.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
da: Antallet af gange en tabellås blev givet øjeblikkeligt.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
da: Antallet af gange første indlæg blev læst fra et indeks. Hvis denne er høj, antyder det at serveren laver mange fulde indeks scans; for eksempel, SELECT col1 FROM foo, antagende at col1 er indekseret.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
da: Antal transaktioner der brugte det midlertidige binære log mellemlager, men overskred værdien for binlog_cache_size og brugte en midlertidig fil til at gemme statements fra transaktionen.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
da: Antal transaktioner der brugte det midlertidige binære log mellemlager.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
da: Antallet af ubrugte blokke i nøglemellemlageret. Du kan bruge denne værdi til at fastslå hvor meget af nøglemellemlagere der er i brug.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
da: Antallet af brugte blokke i nøglemellemlageret. Denne værdi er et højvande-mærke der indikerer det maksimale antal blokke der på noget tidspunkt har været i brug på en gang.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
da: Antallet af waits vi har haft fordi log buffer var for lille og vi skulle vente på at den blev flushed før vi kunne fortsætte.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
da: Antallet af skrivninger til InnoDB buffer poolen.

en: The password for %s was changed successfully.
da: Adgangskoden for %s blev korrekt udskiftet.

en: The password for authenticating with the proxy.
da: Adgangskoden til godkendelsestjek på proxyen.

en: The password is empty!
da: Adgangskoden er tom!

en: The passwords aren't the same!
da: De to adgangskoder er ikke ens!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
da: Procentdelen af utilgængelige data i en datalogfil før den komprimeres. Dette er en værdi mellem 1 og 99. Standard er 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
da: phpMyAdmin Monitor kan hjælpe dig med at optimere serverkonfigurationen og afsløre tidskrævende forespørgsler. For sidstnævnte kræver det at log_output sættes til 'TABLE' og at slow_query_log eller general_log aktiveres. Bemærk dog, at general_log genererer en mængde data og forøger server load med op til 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
da: Konfigurationslageret for phpMyAdmin er blevet slået fra. %sFind ud af hvorfor%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
da: phpMyAdmin configuration storage er ikke fuldstændigt konfigureret; nogle udvidede funktioner er blevet deaktiverede. %sFind ud af hvorfor%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
da: Plottet kan ændres i størrelse ved at trække det i nederste højre hjørne.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
da: Den primære nøgle ( %1$s ) består af mere end én kolonne, så vi har brug for at finde de delvise afhængigheder.

en: The primary key has been dropped.
da: Primærnøglen er slettet.

en: The privileges were reloaded successfully.
da: Privilegierne blev korrekt genindlæst.

en: The profile has been updated.
da: Profilen er blevet opdateret.

en: The query cache is considerably fragmented.
da: Forespørgselsmellemlageret er meget fragmenteret.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
da: Forespørgselsmellemlager er aktiveret, og serveren modtager %d forespørgsler pr sekund. Denne regel aktiveres, hvis der er mere end 100 forespørgsler pr sekund.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
da: Forespørgsel-mellemlager vides at forbedre ydeevnen meget, hvis det er konfigureret korrekt. Aktivér det ved at sætte {query_cache_size} til en 2-cifret MiB værdi og sætte {query_cache_type} til 'ON'. <b>OBS:</b> Hvis der bruges memcached, så ignorer denne anbefaling.

en: The query cache is not enabled.
da: Forespørgsel-mellemlager er ikke aktiveret.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
da: Forespørgselmellemlageret er over 128 MiB. Et stort forespørgselmellemlager kan give serveren betydeligt arbejde med at vedligeholde lageret.

en: The rate of opening files is high.
da: Frekvensen af filåbninger er høj.

en: The rate of opening tables is high.
da: Frekvensen af tabelåbninger er høj.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
da: Frekvensen af læsning af data fra fast position er høj.

en: The rate of reading the first index entry is high.
da: Frekvensen af læsning af første indeksindgang er høj.

en: The rate of reading the next table row is high.
da: Frekvensen af læsning af den næste tabelrække er høj.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
da: Andelen af fjernede forespørgsler til indsatte forespørgsler er %s%%. Jo mindre denne værdi er des bedre. (Denne regels aktiveringsgrænse: 0.1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
da: Den forespurgte side blev ikke fundet i historikken. Den kan være udløbet.

en: The row has been deleted.
da: Rækken er slettet.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
da: Det andet trin af normaliseringen er fuldført for tabellen '%1$s'.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
da: Det hemmelige password i konfigurationen (blowfish_secret) er for kort.

en: The selected user was not found in the privilege table.
da: Den valgte bruger blev ikke fundet i privilegietabellen.

en: The selected users have been deleted successfully.
da: De valgte brugere er blevet korrekt slettet.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
da: Serveren svarer ikke (eller den lokale servers socket er ikke korrekt konfigureret).

en: The server is not responding.
da: Serveren svarer ikke.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
da: Størrelsen af en transaktionslog før den ruller over og en ny log oprettes. Standardværdien er 16MB.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
da: Størrelsen af bufferen for en datalogfil. Standard er 256MB. Der allokeres en buffer per tråd, men kun hvis tråden skal skrive en datalog.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
da: Størrelsen af den globale transaktionslogbuffer (der allokeres 2 buffere af denne størrelse). Standard er 1MB.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
da: Størrelse på memorybufferen InnoDB bruger til at mellemlagre data og indeks på dens tabeller.

en: The slow query log is disabled.
da: Logning af langsommme forspørgsler er deaktiveret.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
da: Andelen af langsomme forespørgsler bør være under 5%%. Den aktuelle værdi er %s%%.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
da: Status på fejlsikker replikation (endnu ikke implementeret).

en: The table name is empty!
da: Intet tabelnavn!

en: The third step of normalization is complete.
da: Det trejde trin af normaliseringen er fuldført.

en: The thread cache is set to 0
da: Trådmellemlager er sat til 0

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
da: Totale omkostninger for den seneste kompilerede forespørgsel som beregnet af forespørgsels-optimeringsrutinen. Brugbart til at sammenligne omkostninger på forskellige forespørgselsplaner for den samme forespørgsel. En standardværdi på 0 betyder at der ikke er kompileret nogen forespørgsler endnu.

en: The total number of blocks in the query cache.
da: Totalt antal blokke i forespørgsels-mellemlageret.

en: The total number of data reads.
da: Det totale antal af data reads.

en: The total number of data writes.
da: Det totale antal af data writes.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
da: Total tid brugt på at hente rækkelåse, i millisekunder.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
da: Den uploadede fil overstiger MAX_FILE_SIZE direktivet som angivet i HTML-formularen.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
da: Den uploadede fil overstiger upload_max_filesize direktivet i php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
da: Den uploadede fil blev kun delvist uploaded.

en: The uptime is only %s
da: Oppetiden er kun %s

en: The url of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the internet. The format is: "hostname:portnumber".
da: Den url for proxy, som bruges når der hentes information om den seneste version af phpMyAdmin eller ved indsendelse af fejlrapporter. Du har brug for denne, hvis server hvorpå phpMyAdmin er installeret, ikke har direkte adgang til internettet. Formatet er: "værtsnavn:portnummer".

en: The user %s already exists!
da: Brugeren %s findes i forvejen!

en: The user name is empty!
da: Intet brugernavn!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
da: Brugernavnet til godkendelsestjek på proxyen. Som standard udføres der ikke godkendelsestjek. Hvis et brugernavn anføres, så vil der blive foretaget Basic Authentication (grundlæggende godkendelsestjek). På nuværende tidspunkt understøttes der ikke andre godkendelsestjek.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
da: Webserveren har ikke tilladelse til at gemme filen %s.

en: Theme
da: Tema

en: Theme %s not found!
da: Tema %s ikke fundet!

en: Theme path not found for theme %s!
da: Sti til tema ikke fundet for tema %s!

en: Theme:
da: Tema:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
da: Der er en store elementgrupper i navigationspanelet, der kan påvirke ydelsen. Overvej at slå elementgrupperingen fra i navigationspanelet.

en: There are lots of rows being sorted.
da: Der er mange rækker, der sorteres.

en: There are no configured servers
da: Der er ingen konfigurerede servere

en: There are no events to display.
da: Der er ingen hændelser at vise.

en: There are no favorite tables.
da: Der er ingen favorit tabeller.

en: There are no files to upload!
da: Der er ikke nogen filer at uploade!

en: There are no recent tables.
da: Der er ingen nye tabeller.

en: There are no routines to display.
da: Der er ingen rutiner at vise.

en: There are no triggers to display.
da: Der er ingen triggers at vise.

en: There are too many joins without indexes.
da: Der er for mange joins uden indeks.

en: There are too many threads that are slow to launch.
da: Der er for mange tråde, som starter for langsomt.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
da: Der er en høj andel af langsomme forespørgsler sammenlignet med serverens oppetid.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
da: Der er mange langsomme forespørgsler sammenlignet med det totale antal forespørgsler.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
da: Der er ingen detaljerede statusinformationer tilgængelige for dette datalager.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
da: Der var et problem med at tilgå din browsers lager. Nogle funktioner kan derfor ikke fungere. Det er sandsynligt, at browseren ikke understøtter lager eller at grænsen for lager er nået. I Firefox kan et ødelagt lager også forårsage et sådant problem. Det kan hjælpe at slette dit "Offline webindhold". I Safari, er sådanne problemer ofte forårsaget af "Private Mode Browsing".

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
da: Der var en fejl i importen af ESRI-formfilen: "%s".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
da: Dette er Ret, Kopi og Slet links.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
da: Tredje trin af normaliseringen (1NF+2NF+3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
da: Tredje trin af normaliseringen (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
da: Denne %soption%s bør deaktiveres, da den tillader angribere at lave et bruteforce login til en vilkårlig MySQL server. Hvis du føler, at dette er nødvendigt, brug %srestrict login to MySQL server%s eller %strusted proxies list%s. IP-baseret beskyttelse med en tiltroet proxyliste er næppe pålidelig, hvis din IP-adresse hører til en udbyder med mange tusinde brugere.

en: This Host
da: Denne vært

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
da: Denne MySQL-server understøtter ikke %s datalager.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
da: Denne MySQL-server har kørt i %1$s. Den startede op den %2$s.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
da: Denne MySQL server fungerer som <b>master</b> og <b>slave</b> i en <b>replikation</b>sproces.

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
da: Denne MySQL server fungerer som <b>master</b> i en <b>replikation</b>sproces.

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
da: Denne MySQL server fungerer som <b>slave</b> i en <b>replikation</b>sproces.

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
da: Denne kolonne viser mængden af identiske forspørgsler, som er grupperet sammen. Dog kun SQL tekst sammenlignes, så de andre attributter af forespørgsler som starttid kan være forskellige.

en: This feature is not supported by your web browser
da: Denne funktion er ikke understøttet af din browser

en: This field is required
da: Dette felt er påkrævet

en: This format has no options
da: Dette format har ingen indstillinger

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
da: Dette sker i tilfælde af generel systemoverbelastning, da det er temmelig simple operationer. Det anbefales at overvåge systemets belastning.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
da: Dette indikerer, at mange forespørgsler foretager fulde tabelskanninger. Tilføj indeks, hvor det er passende.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
da: Dette indikerer, at mange forespørgsler behøver sortere resultater og/eller foretager fulde tabelskanninger inklusive join-forespørgsler, som ikke bruger indeks. Tilføj indeks, hvor det er relevant.

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
da: Dette er TIL hvis denne server er en slave der er forbundet til en master.

en: This is a read-only variable and can not be edited
da: Dette er en skrivebeskyttet variabel, som ikke kan redigeres

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
da: Dette er mængden af hukommelse allokeret til mellemlageret for indeks. Standardværdien er 32MB. Hukommelsen allokeret her bruges kun til at cache indekssider.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
da: Dette er mængden af hukommelse allokeret til mellemlageret for poster brugt til at cache tabeldata. Standardværdien er 32MB. Denne hukommelse bruges til at cache ændringer til handle data (.xtd) og rækkepointer (.xtr) filer.

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
da: Dette er antal transaktionslogfiler (pbxt/system/xlog*.xt), som systemet vedligeholder.Hvis antallet af logs overstiger denne værdi vil gamle logs blive slettede eller er de omdøbt og give det næste højere nummer.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
da: Listen er baseret på et delsæt af tabellens data og er ikke nødvendigvis præcis.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
da: Dette betyder, at joins foretager en fuld tabelskanning. Oprettelse af indeks for kolonner, der bruges i join-betingelserne vil forøge hastigheden af tabel-joins.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
da: Denne metode kræver en <i>SSL-forbindelse</i> eller en <i>ukrypteret forbindelse, som krypterer passwordet med RSA</i> ved forbindelse til serveren.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
da: Dette kan skyldes, at {query_cache_limit} er for lav. Tømning af forespørgselsmellemlageret kan også hjælpe.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
da: Denne operation kan tage lang tid. Fortsæt alligevel?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
da: Denne handling vil forsøge at konvertere dine data til den nye sorteringsrækkefølge. I sjældne tilfælde, særligt hvor et tegn ikke findes i den nye sorteringsrækkefølge, kan denne proces føre til at dataene vises forkert under den ny rækkefølge; i disse tilfælde anbefaler vi at du går tilbage til den oprindelige sorteringsrækkefølge og konsulterer vejledningstips på

en: This option will replace your table and contained data.
da: Denne indstilling vil erstatte din tabel og dens indeholdte data.

en: This plugin does not support compressed imports!
da: Denne plugin understøtter ikke komprimeret import!

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
da: Denne rapport inkluderer automatisk data om fejlen og oplysninger om relevante konfigurationsindstillinger. Det bliver sendt til phpMyAdmin-teamet til fejlfinding.

en: This server is configured as master in a replication process.
da: Denne server er konfigureret som master i en replikationsproces.

en: This server is not configured as a master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
da: Denne server er ikke konfigureret som master server i en replikationsproces. Du kan vælge enten at replikere alle databaser og ignorere visse (godt hvis du vil replikere de fleste databaser) eller du kan vælge at ignorere alle databaser som standard og tillade kun visse databaser at blive replikeret. Vælg tilstand:

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
da: Denne indstilling er deaktiveret og vil ikke blive anvendt i din konfiguration.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
da: Denne tabel indeholder ikke en unik kolonne. Funktioner relateret til redigering af gitter, afkrydsningsboks og links til redigering, kopiering og sletning fungerer måske ikke, efter at data er gemt.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
da: Dette indikerer sædvanligvis hyppige fulde indeksskanninger. Fulde indeksskanninger er hurtigere end tabelskanninger, men bruger meget CPU i store tabeller. For tabeller med mange UPDATEs og DELETEs kan man køre 'OPTIMIZE TABLE' for at reducere antallet af eller køre fulde indeksskanninger hurtigere. Alternativt må man omskrive forespørgsler for at reducere fulde indeksskanninger.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
da: Dette betyder ofte, at der er en eller flere syntaksmæssige fejl i den, kontroller venligst for fejlen(e) vist herunder.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
da: Denne værdi fortolkes via %1$sstrftime%2$s, så du kan bruge tidsformatterede strenge. Ydermere vil følgende transformationer foregå: %3$s. Anden tekst vil blive bevaret som det er. Se %4$sFAQ%5$s for detaljer.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
da: Denne værdi bør dobbelcheckes for at sikre, at denne mappe er hverken tilgængelig for alle eller læsbar/skrivbar af andre brugere på din server.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
da: Viewet har som minimum dette antal rækker. Se venligst %sdokumentationen%s.

en: Thread %s was successfully killed.
da: Tråd %s blev stoppet.

en: Thread cache
da: Trådmellemlager

en: Thread cache hit rate %%
da: Frekvens for hits i trådmellemlager %%

en: Thread cache hit rate (calculated value)
da: Frekvens for hits i trådmellemlager (beregnet værdi)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
da: Frekvens for hits i trådmellemlager: %s%%. Denne værdi bør være over 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
da: Trådmellemlageret er deaktiveret, hvilket resulterer i mere arbejde ved nye forbindelser til MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
da: Trådmellemlageret er ikke effektivt.

en: Threads
da: Tråde

en: Threads that are slow to launch
da: Tråde som er langsomme til at starte

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
da: Ved denne operation vil MySQL forsøge at mappe data mellem sorteringsrækkefølgerne. Hvis karaktersæt er inkompatible, kan der forekomme datatab og de tabte data kan måske <b>IKKE</b> reddes ved at ændre sorteringsrækkefølgen for kolonner tilbage.<b>For at konvertere eksisterende data foreslås det at benytte redigeringsfunktionen for kolonner ("Ret") på tabelstruktursiden.</b>

en: Thu
da: tor

en: Thursday
da: torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time taken
da: Tidsforbrug

en: Time taken:
da: Tidsforbrug:

en: Title of browser window when a database is selected.
da: Titel på browservindue, når en database er valgt.

en: Title of browser window when a server is selected.
da: Titel på browservindue, når en server er valgt.

en: Title of browser window when a table is selected.
da: Titel på browservindue, når en tabel er valgt.

en: Title of browser window when nothing is selected.
da: Titel på browservindue, når ingenting er valgt.

en: To
da: Til

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
da: For at vise forespørgsler på logs så vælg det relevante tidsinterval på et diagram ved at holde venstre museknap nede og flytte musen over diagrammet. Når det er bekræftet, vil dette indlæse en tabel af grupperede forspørgsler, hvor man kan klikke på en given SELECT-forespørgsel for at analysere det.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
da: For at få mere korrekte gennemsnit, anbefales det at lade serveren køre længere end én dag, før dette analyseværktøj anvendes

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
da: For at forstørre, vælg en sektion af plottet med musen.

en: Today
da: I dag

en: Toggle relationship lines
da: Slå relationslinjer til eller fra

en: Toggle small/big
da: Skift mellem små/store

en: Too many clients are aborted.
da: For mange klienter er aborterede.

en: Too many connections are aborted.
da: For mange forbindelser er aborterede.

en: Too many error messages, some are not displayed.
da: For mange fejlmeddelelser, nogle vises ikke.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
da: For mange sorteringer bruger midlertidige tabeller.

en: Too many table locks were not granted immediately.
da: For mange tabellåse blev ikke givet øjeblikkeligt.

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
da: Totalt (siden opstart) antal gange replikationsslave SQL tråden har gen-forsøgt transaktioner.

en: Total Time
da: Samlet tid

en: Total memory
da: Total hukommelse

en: Total size of buffer pool, in pages.
da: Total størrelse på buffer pool, i sider.

en: Total swap
da: Totalt sidelager

en: Total time:
da: Samlet tid:

en: Track table
da: Sporingstabel

en: Track these data definition statements:
da: Spor disse datadefinitionskommandoer:

en: Track these data manipulation statements:
da: Spor disse datamanipulations-forespørgsler:

en: Track view
da: Spor visning

en: Tracked tables
da: Sporede tabeller

en: Tracking
da: Sporing

en: Tracking data definition successfully deleted
da: Sporing af data definition slettet

en: Tracking data deleted successfully.
da: Sletning af sporingdata blev gennemført.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
da: Manipulerede sporingsdata slettet

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
da: Sporing af %1$s blev aktiveret i version %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
da: Sporing af %1$s blev deaktiveret i version %2$s.

en: Tracking is active.
da: Sporing er aktiv.

en: Tracking is not active.
da: Sporing er ikke aktiv.

en: Tracking of %s is activated.
da: Sporing af %s er aktiveret.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
da: Sporing af ændringer i databasen er udført. phpMyAdmin configuration storage er krævet.

en: Tracking report
da: Sporingsrapport

en: Tracking report for table `%s`
da: Sporings rapport for tabel `%s`

en: Tracking statements
da: Sporingskommandoer

en: Tracking versions deleted successfully.
da: Sletningen af sporingsversionerne blev gennemført.

en: Traffic
da: Trafik

en: Transaction buffer size
da: Størrelse af transaktionsbuffer

en: Transaction coordinator
da: Transaktionskoordinator

en: Trigger %1$s has been created.
da: Trigger %1$s er oprettet.

en: Trigger %1$s has been modified.
da: Trigger "%1$s" er blevet ændret.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
da: Tid

en: Trigger name
da: Triggernavn

en: Triggers
da: Triggers/udløsere

en: Truncate
da: Afkort

en: Truncate table before insert
da: Trunkér tabel forud for indsættelse

en: Try to revert erroneous fields to their default values
da: Prøv at give de fejlramte felter deres standardværdier

en: Tu
da: ti

en: Tue
da: tir

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Two-factor authentication
da: To-faktor autentificering

en: Two-factor authentication failed.
da: To-faktor-godkendelse mislykkedes.

en: Two-factor authentication failed: %s
da: To-faktor-godkendelse mislykkedes: %s

en: Two-factor authentication has been configured.
da: To-faktor autentificering er blevet konfigureret.

en: Two-factor authentication has been removed.
da: To-faktor autentificering er blevet fjernet.

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
da: To-faktor autentificering er tilgængelig og konfigureret for denne konto.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
da: To-faktor-autentificering er til rådighed, men er ikke konfigureret for denne konto.

en: Two-factor authentication status
da: To-faktor autentificering status

en: Type
da: Datatype

en: Type to filter these, Enter to search all
da: SKriv for at filtrere med disse, Retur for at søge i alt

en: UI preferences table
da: UI præference tabel

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
da: URL som logoet i navigationspanelet vil pege på.

en: Unable to change master!
da: Ikke muligt at ændre master!

en: Unable to connect to master %s.
da: Ikke muligt at forbinde til master %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
da: Ikke muligt at læse master log position. Muligt rettighedsproblem på master.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
da: Kan ikke benytte tidszonen "%1$s" for serveren %2$d. Tjek venligst din konfigurationsindstilling for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin anvender i øjeblikket databaseserverens standardtidszone.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
da: Uventet tegn på linje %1$s. Forventede tabulering, men fandt "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
da: Uventet tegn på linje %s.

en: Ungroup queries
da: Opløs gruppering af SQL-forespørgsler

en: Unique
da: Unik

en: Unit
da: Enhed

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error in file upload.
da: Ukendt fejl i filupload.

en: Unknown table status:
da: Ukendt tabel status:

en: Unlink from main panel
da: Fjern link fra hovedpanel

en: Unparsable version string
da: Versionsstrengen kan ikke parses

en: Unselect all
da: Fravælg alle

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Untracked tables
da: Ikke-sporede tabeller

en: Update
da: Opdater

en: Update Query
da: Opdater forespørgsel

en: Update bookmark
da: Opdater bogmærke

en: Update data when duplicate keys found on import
da: Opdatér data når der findes duplikerede nøgler under import

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
da: Opdatér data når der findes duplikerede nøgler under import (tilføj ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: Updated
da: Opdateret

en: Upload directory
da: Mappe til uploads

en: Uploading your import file…
da: Overfører din importfil …

en: Uptime below one day
da: Oppetid under en dag

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
da: Oppetid er mindre end 1 dag. Finjustering af performance kan nok ikke gøres korrekt.

en: Use %s statement
da: Brug %s forespørgsel

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
da: Brug GZip output buffering til forhøjet hastighed i HTTP overførsler.

en: Use Host Table
da: Brug tabellen host

en: Use LOCAL keyword
da: Brug LOCAL nøgleord

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
da: Brug OpenStreetMaps som basislag

en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
da: Brug TAB-tasten for at flytte dig fra værdi til værdi, eller CTRL+piletasterne til at flytte frit omkring.

en: Use Tables
da: Benyt tabeller

en: Use database search
da: Brug databasesøgning

en: Use delayed inserts
da: Brug forsinkede indsættelser

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
da: Brug hexadecimal for BINÆR & BLOB

en: Use ignore inserts
da: Brug ignorer inserts

en: Use natural order for sorting table and database names.
da: Brug naturlig rækkefølge ved sortering af tabeller og databasenavne.

en: Use only icons, only text or both.
da: Brug kun ikoner, kun tekst eller begge.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
da: Brug vedvarende forbindelser til MySQL databaser.

en: Use regular expression
da: Brug regulært udtryk

en: Use text field
da: Brug tekstfelt

en: Use text field:
da: Brug tekstfelt:

en: Use this column to label each point
da: Brug denne kolonne til at navngive hvert punkt

en: Use this value
da: Brug denne værdi

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
da: Brug et brugervenligt tekstredigeringsprogram til at redigere SQL-forespørgsler (CodeMirror) med fremhævelse af syntaks og linjenummerering.

en: Used memory
da: Forbrugt hukommelse

en: Used swap
da: Forbrugt sidelager

en: Used variable / formula
da: Brugt variabel/formel

en: User
da: Bruger

en: User account
da: Bruger

en: User accounts
da: Brugerkonti

en: User accounts overview
da: Oversigt over brugere

en: User for config auth
da: Bruger for config auth

en: User group
da: Brugergruppe

en: User group menu assignments
da: Menu-tildelinger for brugergruppe

en: User groups
da: Brugergrupper

en: User groups table
da: Tabel for brugergrupper

en: User has been added.
da: Bruger er blevet tilføjet.

en: User name
da: Brugernavn

en: User name:
da: Brugernavn:

en: User preferences
da: Brugerpræferencer

en: User preferences storage table
da: Bruger preference storage tabel

en: User:
da: Bruger:

en: Username
da: Brugernavn

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
da: Brugernavn og værtsnavn blev ikke ændret. Hvis du kun vil ændre adgangskoden, bør 'Skift adgangskode' fanen anvendes.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users
da: Brugere

en: Users cannot set a higher value
da: Brugere kan ikke sætte en højere værdi

en: Users having access to "%s"
da: Brugere med adgang til "%s"

en: Users of '%s' user group
da: Brugere fra brugergruppen "%s"

en: Users table
da: Brugertabel

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
da: Bruger bogmærket "%s" som standard-forespørgsel til gennemsyn.

en: Using the monitor:
da: Brug af monitor:

en: VIEW name
da: VIEW navn

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
da: Validerer strengen med brug af regulært udtryk, og udfører kun indsættelse, hvis strengen matcher den. Det første tilvalg er det regulære udtryk.

en: Validation failed for the input string %s.
da: Valideringen mislykkedes for inputstrengen %s.

en: Value
da: Værdi

en: Value Column:
da: Værdi for kolonne:

en: Value for the column "%s"
da: Værdi for kolonnen "%s"

en: Value must be less than or equal to %s!
da: Værdien skal være mindre end eller lig med %s!

en: Values
da: Værdier

en: Values for a new column
da: Værdier for en ny kolonne

en: Values for column %s
da: Værdier for kolonnen %s

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
da: Værdier til valgliste for standard transformationer. Disse vil blive overskrevet hvis transformation er udfyldt oå en tabel strukturside.

en: Variable
da: Variabel

en: Variable %d:
da: Variabel %d:

en: Variables
da: Variable

en: Verbose name of this server
da: Udvidet navn for denne server

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
da: Version %1$s af %2$s blev slettet.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
da: Version %1$s blev oprettet for valgte tabeller, sporingen af dem er aktiv.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
da: Version %1$s blev oprettet, sporing af %2$s er aktiv.

en: Version %s snapshot (SQL code)
da: Version %s snapshot (SQL kode)

en: Version check
da: Versionscheck

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Version information:
da: Versionsinformation:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
da: Denne version er oversat fra kildefiler, ikke en officiel binær MySQL version.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
da: Versionen er mindre end 5.1.30 (den første GA-udgivelse i 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
da: Version mindre end 5.5.8 (den første GA-udgivelse i 5.5).

en: Versions
da: Versioner

en: Very weak
da: Meget svag

en: View
da: Visning

en: View %s has been dropped.
da: Visning %s er blevet slettet.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
da: Vis en strukturs indhold ved at klikke på dens navn.

en: View dump (schema) of database
da: Vis dump (skema) af database

en: View dump (schema) of databases
da: Vis dump (skema) for databaser

en: View dump (schema) of table
da: Vis dump (skema) over tabel

en: View in fullscreen
da: Vis i fuldskærmsvisning

en: View name can not be empty!
da: Navnet på et view kan ikke være tomt!

en: View only
da: Kun oversigt

en: View output as text
da: Se output som tekst

en: View structure
da: Vis struktur

en: View users
da: Vis brugere

en: Virtuality
da: Virtualitet

en: Visualize GIS data
da: Visualiser GIS data

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
da: Advarsel: en form har mere end %d felter. Ved afsendelse, vil nogle felter måske blive ignoreret, iht. PHP's max_input_vars konfiguration.

en: Warnings
da: Advarsler

en: We
da: on

en: Weak
da: Svag

en: Web server
da: Webserver

en: Wed
da: ons

en: Wednesday
da: onsdag

en: Welcome
da: Velkommen til %s

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Well Known Binary
da: Velkendt binær

en: Well Known Text
da: Velkendt tekst

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
da: Når tabellen host bruges, ignoreres dette felt og værdier lagret i host bruges i stedet.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
da: Når tabeller vises huskes sorteringen af hver tabel.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
da: Når deaktiveret kan brugere ikke sætte nogen af indstillingerne nedenfor uafhængig af checkboksen til højre.

en: Where to show the table row links
da: Hvor links til tablerækker skal vises

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
da: Om en DROP DATABASE IF EXISTS kommando skal tilføjes som første linje i loggen når en database oprettes.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
da: Om en DROP TABLE IF EXISTS kommando skal tilføjes som første linje i loggen når en tabel oprettes.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
da: Om en DROP VIEW IF EXISTS kommando skal tilføjes som første linje i loggen når et view oprettes.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
da: Om en "vis alle (rækker)" knap, skal vises for brugeren.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
da: Hvorvidt der skal vises en advarsel ("Er du helt sikker…") , når du er ved at miste data.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
da: Om kolonnekommentarer skal vises i visningen af tabelstruktur

en: Whether the table structure actions should be hidden.
da: Hvorvidt tabelstruktur handlinger skal være skjulte.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
da: Om sporingsmekanismen opretter versioner automatisk for tabeller og views.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
da: Om der skal tilbydes udvidelse af træ i navigationspanelet.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
da: Om hændelser skal vises under database i navigationstræet

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
da: Om der skal vises funktioner under database i navigationstræet

en: Whether to show hint or not.
da: Om hints skal vises eller ej.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
da: Om der skal vises procedurer under database i navigationstræet

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
da: Om der skal vises række-links selv i tilfælde af en manglende unik nøgle.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
da: Om der skal vises tabeller under database i navigationstræet

en: Whether to show views under database in the navigation tree
da: Om views skal vises under database i navigationstræet

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
da: Serveren returnerede et ugyldigt svar mens der blev anmodet om nye diagramdata. Dette er sandsynligvis fordi din session er udløbet. Genindlæsning af siden og genindtastning af dine legitimationsoplysninger burde hjælpe.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
da: Selvom der intet er galt med en stor del rækkesorteringer, så bør du eventuelt sikre, at forespørgsler som kræver meget sortering bruger indekserede kolonner i klausulen ORDER BY, da dette vil resultere i en meget hurtigere sortering.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
da: Jokertegn % og _ skal escapes med en \ for brug af dem som almindelige tegn.

en: With selected:
da: Med det markerede:

en: Without PHP code
da: Uden PHP-kode

en: Wk
da: uge

en: Words are separated by a space character (" ").
da: Ord adskilles af mellemrumstegn (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
da: Ord eller værdier til at søge efter (jokertegn: "%"):

en: Write requests
da: Write-anmodninger

en: Write waits
da: Write-ventetider

en: Write waits in %
da: Write waits i %

en: Wrong data
da: Forkerte data

en: Wrong data or no validation for %s
da: Forkerte data eller ingen validering af %s

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
da: Forkerte rettigheder på konfigurationsfil. Må ikke være skrivbar af alle!

en: Wrong username/password. Access denied.
da: Forkert brugernavn/adgangskode. Adgang nægtet.

en: X Values
da: X værdier

en: X-Axis label:
da: X-akse betegnelse:

en: X-Axis:
da: X-akse:

en: Y Values
da: Y-værdier

en: Y values
da: Y-værdier

en: Y-Axis label:
da: Y-akse betegnelse:

en: YES
da: JA

[ctx: Year suffix]
en: none
da: ingen

en: Yes
da: Ja

en: You allow for connecting to the server without a password.
da: Du tillader forbindelse til serveren uden adgangskode.

en: You are about to DESTROY a complete database!
da: Du er ved at DESTRUERE en komplet database!

en: You are about to DESTROY a complete table!
da: Du er ved at DESTRUERE en komplet tabel!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
da: Du er ved at TRUNCATE (slette) en hel tabel!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
da: Der bruges aktuelt %s%% af hukommelsen til InnoDB buffer pool. Den regel aktiveres, hvis der allokeres mindre end 60%%, men dette kan være fuldstændigt tilstrækkeligt for dette system, hvis der ikke er mange InnoDB tabeller, eller der kører andre ting på maskinen.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
da: Du har ikke tilladelse til at logge ind på denne MySQL server!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
da: Du bruger ikke en sikker forbindelse; alle data (inklusive potentielt følsom information, som adgangskode) sendes ukrypteret!

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
da: Du bruger Git version, kør [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]Sidste stabile version er %s, released %s.

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
da: Du bruger en forældet PHP 'mysql'-udvidelse, som ikke er i stand til at håndtere multiforespørgsler. [strong]Eksekveringen af nogle lagrede rutiner kan mislykkes![/strong] Brug den forbedrede 'mysqli'-udvidelse for at undgå eventuelle problemer.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
da: Du bruger MySQL forespørgselsmellemlager med en databe med temmelig høj trafik. Det bør overvejes at anvende <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> i stedet for MySQL forespørgselsmellemlager, særligt hvis du har flere slaver.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
da: Du anvender demoserveren. Du kan foretage alt her, men undlad venligst at rette root, debian-sys-maint og pma-brugere. Mere information fås på %s.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
da: Du forsøgte at indlæse en fil med ikke understøttet komprimering (%s). Understøttelse af denne funktion er ikke implementeret eller ikke slået til for din konfiguration.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
da: Du kan angive værtsnavn/IP adresse og port ved at adskille dem med et mellemrum.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
da: Du kan udføre eksporten ved at oprette og bruge en midlertidig database. Sørg venligst for at du har privilegier til at gøre det.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
da: Du kan nulstille alle dine indstillinger og gendanne dem med standardværdier.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
da: Du kan sætte flere indstillinger ved at modificere config.inc.php fx ved at bruge %sopsætningsskriptet%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
da: Du kan bruge MySQL jokertegn (% and _), escape dem hvis du vil bruge dem som almindelige tegn, fx brug [kbd]'my\_db'[/kbd] og ikket [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
da: Du har ikke superbrugerrettigheder til at ændre disse variable. Log venligst ind som root eller kontakt din database administrator.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
da: Du havde ikke blowfish secret sat og har aktiveret [kbd]cookie[/kbd] autentifikation, så en nøgle er blevet automatisk genereret for dig. Den bruges til at kryptere cookies; du behøver ikke huske den.

en: You do not have InnoDB enabled.
da: InnoDB er ikke aktiveret.

en: You do not have necessary privileges to create a database named 'phpmyadmin'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at oprette en database med navnet 'phpmyadmin'. Du kan gå til 'Operationer' fanen af enhver database for at oprette phpMyAdmin konfigurationslageret der.

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at udføre denne handling; Der henvises til dokumentationen for flere detaljer

en: You do not have the necessary privileges to create a routine.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at oprette en rutine.

en: You do not have the necessary privileges to create a trigger.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at oprette en trigger.

en: You do not have the necessary privileges to create an event.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at oprette en hændelse.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at være her!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at være her! Læs dokumentationen for mere

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
da: Der er en andel af langsomme forespørgsler på %s pr time. Den bør være mindre end 1%% pr time.

en: You have added a new user.
da: Du har tilføjet en ny bruger.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
da: Du har redigeret nogle data og de er ikke blevet gemt. Er du sikker på, at du vil forlade siden uden at gemme data ?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
da: Du har mbstring.func_overload slået til i din PHP-konfiguration. Denne indstilling er ikke kompatibel med phpMyAdmin og kan forårsage ødelæggelse af nogle data!

en: You have enabled two factor authentication.
da: Du har aktiveret to faktor-autentificering.

en: You have no saved settings!
da: Du har ingen gemte indstillinger!

en: You have revoked the privileges for %s.
da: Du har tilbagekaldt privilegierne for %s.

en: You have to choose at least one column to display!
da: Du skal vælge mindst en kolonne der skal vises!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
da: Du har ændringer som ikke blevet gemt; er du sikker på at du vil forlade siden?

en: You have updated the privileges for %s.
da: Du har opdateret privilegierne for %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
da: Du har ikke gemt ændringerne i layoutet. De vil bleve slettet hvis du ikke gemmer dem. Vil du fortsætte?

en: You may also drag and drop a file on any page.
da: Du kan også trække og slippe en fil på hvilken som helst side.

en: You may examine the data in the error report:
da: Du kan gennemse indholdet i fejlrapporten:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
da: Du skal måske reducere størrelsen af {key_buffer_size}, checke tabeller for fjernede indeks eller undersøge forespørgsler og forventninger om, hvilke indeks der bruges.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
da: Du bør måske forøge {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
da: Du skal muligvis genindlæse siden.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
da: Man bør forøge {long_query_time} eller optimere forespørgslerne listet i loggen for langsomme forespørgsler

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
da: Man bør forøge {query_cache_size}, men husk på, at arbejdet med at vedligeholde lageret forøges med dets størrelse, så gør det lidt ad gangen og tjek resultatet.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
da: Du skal angive et navn og en type for hver rutineparameter.

en: You must provide a routine definition.
da: Du skal angive en rutinedefinition.

en: You must provide a routine name!
da: Du skal angive et rutinenavn!

en: You must provide a trigger definition.
da: Du skal opgive en triggerdefinition.

en: You must provide a trigger name!
da: Du skal angive et triggernavn!

en: You must provide a valid event for the trigger!
da: Du skal opgive en gyldig hændelse for denne trigger!

en: You must provide a valid execution time for the event.
da: Du skal angive et gyldigt kørselstidspunkt for hændelsen.

en: You must provide a valid interval value for the event.
da: Du skal angive en gyldig intervalværdi for hændelsen.

en: You must provide a valid return type for the routine.
da: Du skal angive en gyldig returtype for rutinen.

en: You must provide a valid table name!
da: Du skal opgive et gyldigt tabelnavn!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
da: Du skal angive et gyldig tidsinterval for denne trigger!

en: You must provide a valid type for the event.
da: Du skal angive en gyldig type for hændelsen.

en: You must provide an event definition.
da: Du skal angive en hændelsesdefinition.

en: You must provide an event name!
da: Du skal angive et hændelsesnavn!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
da: Du skal angive længde/værdier for rutineparametre af typen ENUM, SET, VARCHAR og VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
da: Sandsynlig årsag til dette er at du ikke har oprettet en konfigurationsfil. Du kan bruge %1$sopsætningsscriptet%2$s til at oprette en.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
da: Du har sandsynligvis forsøgt at overføre en fil som er for stor. Se venligst %sdokumentationen%s for måder at omgå denne begrænsning.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
da: Du har sat [kbd]config[/kbd] autentifikation og inkluderet brugernavn og adgangskode for auto-login, hvilket er ikke en ønskværdig konfiguration for produktionssystemer. Enhver som kender eller gætter din phpMyAdmin URL kan direkte få adgang til dit phpMyAdmin panel for denne server. Sæt %1$sautentifikationstype%2$s til [kbd]cookie[/kbd] eller [kbd]http[/kbd].

en: You should upgrade to %s %s or later.
da: Du burde opdatere til %s %s eller senere.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
da: Du bør opgradere, da MySQL 5.1 har forbedret ydeevne og MySQL 5.5 endnu mere.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
da: Du bør opgradere, da nyere versioner af MySQL 5.1 har forbedret ydeevne og MySQL 5.5 endnu mere.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
da: Du burde opgradere til en stabil version af MySQL 5.5.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
da: Du bør bruge SSL-forbindelser, hvis din database-server understøtter det.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
da: Du er logget af fra en server, for at logge helt ud af phpMyAdmin, skal du logge af alle servere.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
da: Din InnoDB buffer pool er temmelig lille.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
da: Din InnoDB logstørrelse er %s%% i relation til InnoDB buffer pool størrelsen. Den bør ikke være under 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
da: Dit PHP-parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] er mindre end cookie-gyldigheden konfigureret i phpMyAdmin; på grund af dette kan din loginsession udløbe tidligere end det som er konfigureret i phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
da: Din SQL-forespørgsel blev udført korrekt.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
da: Din absolutte InnoDB-logstørrelse er %s MiB

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
da: Din browser har phpMyAdmin konfiguration for dette domæne. Vil du importere den for den aktuelle session?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
da: Din browser vil opdatere alle viste diagrammer i et regelmæssigt interval. Du kan tilføje diagrammer og ændre opdateringsfrekvensen under 'Indstillinger', eller fjerne hvilket som helst diagram ved at bruge ikonet cog på det relevante diagram.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
da: Din eksport er ikke komplet, da der er en lav tidsgrænse for afvikling på PHP-niveaut!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
da: Din hukommelseskapacitet er over 3 GiB (forudsat serveren er på localhost), så MySQL kan måske ikke anvende al din hukommelse. Du bør overveje at installere 64-bit versionen af MySQL.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
da: Dine præferencer vil kun blive gemt for den aktuelle session. At gemme dem permanent kræver %sphpMyAdmin configuration storage%s.

en: Your session has expired. Please log in again.
da: Din session er udløbet. Log venligst ind igen.

en: Zoom search
da: Forstør søgning

en: [ROLLBACK occurred.]
da: [ROLLBACK opstod.]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
da: [kbd]SMART[/kbd] - dvs faldende orden for kolonner af type TIME, DATE, DATETIME og TIMESTAMP ellers stigende orden.

en: active
da: aktiv

en: after %s
da: efter %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
da: alias-eksport fungerer muligvis ikke pålideligt i alle tilfælde.

en: all of the words
da: alle ordene

en: and then
da: og derefter

en: as regular expression
da: som regulært udtryk

en: ascending
da: Stigende

en: at beginning of table
da: i begyndelsen af tabellen

en: at least one of the words
da: mindst et af ordene

en: authored on %1$s by %2$s
da: forfattet den %1$s af %2$s

en: both of the above
da: begge de ovenfor anførte

en: cancel
da: annullér

en: column(s)
da: kolonne(r)

en: committed on %1$s by %2$s
da: indsendt den %1$s af %2$s

en: complete inserts
da: komplette indsættelser

en: concurrent_insert is set to 0
da: concurrent_insert er sat til 0

en: database-specific
da: database-specifik

[ctx: date and time types]
en: Date and time
da: Dato og tid

en: descending
da: Faldende

en: disabled
da: slået fra

en: display column
da: vis kolonne

en: dynamic
da: dynamisk

en: event
da: hændelse

en: extended inserts
da: udvidede indsættelser

en: first
da: første

[ctx: for default]
en: None
da: Ingen

en: general_log and slow_query_log are enabled.
da: general_log og slow_query_log er aktiveret.

en: general_log is enabled.
da: general_log er aktiveret.

en: gzipped
da: gzippet

en: have_innodb is set to 'value'
da: have_innodb er sat til 'value'

en: in use
da: i brug

en: key
da: nøgle

en: key_buffer_size is 0
da: key_buffer_size er 0

en: let the user choose
da: lad brugeren vælge

en: log_output is not set to TABLE.
da: log_output er ikke sat til TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
da: log_output er sat til TABLE.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
da: log_slow_queries er sat til 'OFF'

en: long_query_time is currently set to %ds.
da: long_query_time er i øjeblikket sat til %ds.

en: long_query_time is set to %d second(s).
da: long_query_time er sat til %d sekund(er).

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
da: maksimal %% MyISAM-nøglebuffer som nogensinde bruges: %s%%. Denne værdi bør være over 95%%

en: maximum %s
da: maksimum %s

en: neither of the above
da: ingen af de ovenfor anførte

en: no branch
da: ingen gren

en: no description
da: ingen beskrivelse

en: not OK
da: ikke OK

en: not active
da: ikke aktiv

[ctx: numeric types]
en: Numeric
da: Numerisk

en: or type variable name:
da: eller indtast variabelnavn:

en: pages
da: sider

en: partitioned
da: partitioneret

en: per day
da: per dag

en: per hour
da: pr. time

en: per hour:
da: pr. time:

en: per minute
da: pr. minut

en: per minute:
da: pr. minut:

en: per second
da: pr. sekund

en: per second:
da: pr. sekund:

en: phpMyAdmin Demo Server
da: phpMyAdmin - demoserver

en: phpMyAdmin configuration snippet
da: phpMyAdmin konfigurationsuddrag

en: phpMyAdmin documentation
da: phpMyAdmin dokumentation

en: phpMyAdmin homepage
da: phpMyAdmin hjemmeside

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
da: phpMyAdmin forsøgte at forbinde til MySQL-serveren, og serveren afviste forbindelsen. Du bør tjekke host, brugernavn og adgangskode i config.inc.php og sikre dig at de svarer til den information du har fået af administratoren af MySQL-serveren.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
da: phpMyAdmin kunne ikke dræbe tråden %s. Den er sandsynligvis allerede lukket.

en: possible exploit
da: muligt sikkerhedshul

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
da: query_cache_limit er sat til 1 MiB

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
da: query_cache_size er sat til 0 eller query_cache_type er sat til 'OFF'

en: routine
da: rutine

en: shared
da: delt

en: slow_launch_time is set to %s
da: slow_launch_time er sat til %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
da: slow_query_log og general_log er deaktiveret.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
da: slow_query_log er aktiveret, men serveren logger kun forespørgsler, som varer længere end %d sekunder. Det tilrådes at sætte denne long_query_time til 0-2 sekunder, afhængig af dit system.

en: slow_query_log is enabled.
da: slow_query_log er aktiveret.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
da: slow_query_log er sat til 'OFF'

en: split into
da: del op i

en: static
da: statisk

[ctx: string types]
en: String
da: Streng

en: structure
da: struktur

en: structure and data
da: struktur og data

en: subquery
da: underforespørgsel

en: table-specific
da: tabelspecifik

en: the exact phrase as substring
da: den nøjagtige frase som substring

en: the exact phrase as whole field
da: den nøjagtige frase som helt felt

en: trigger
da: trigger/udløser

en: unavailable
da: ikke tilgængelig

en: unknown
da: ukendt

en: up to date
da: up-to-date

en: use this for future exports
da: brug dette til fremtidige eksports

en: web server upload directory:
da: webserver upload-mappe:

en: wildcard
da: jokertegn

en: zipped
da: zippet

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
da: {long_query_time} er sat til 10 sekunder eller mere, så kun forespørgsler, der varer længere end 10 sekunder bliver logget.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
da: {tmp_table_size} og {max_heap_table_size} er ikke ens.

en: ø Time
da: ø tid

en: “%s”
da: "%s"

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
da: … slet den gamle fra brugertabellerne og genindlæs privilegierne efterfølgende.

en: … delete the old one from the user tables.
da: … slet den gamle fra brugertabellerne.

en: … keep the old one.
da: … behold den gamle.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
da: … tilbagekald alle aktive privilegier fra den gamle og slet den efterfølgende.
